''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' piedāvājums Tavu ausu skaistumam!

FB ausu plastika 01

10% atlaide ausu korekcijas plastiskajām operācijām!

Uzzini vairāk: 20 550 550 (darba dienās no 09:00-17:00), akcijas@vc4.lv, www.dermaclinic.lv
Akcija spēkā no 2019. gada 1. jūlija līdz 31. augustam!

Otoplastika jeb ausu plastika

Auss gliemežnīca ir dzirdes orgāna ārējā daļa. Auss iekšējā struktūra atbild par kustību koordināciju un palīdz cilvēkam noturēt līdzsvaru. Uz ļipiņas atrodas daudz aktīvu punktu, kas regulē iekšējo orgānu darbu. Līdztekus funkcionālajām īpatnībām šai ārējā veidola ''detaļai'' ir estētiska nozīme. Ne velti - auss gliemežnīcu korekcijai jeb otoplastikai ir vairāk nekā 150 gadus sena vēsture. Deformācijas, defekti, nestandarta formas, izmērs, bojājumi, ausu asimetrija un citi trūkumi bieži vien ir traucējuši cilvēka ārienei. Taču tas ir novēršams!

Uz 8 jautājumiem par otoplastikas iespējām atbild Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas plastikas ķirurģe Nonna Tomiševa.

1. Kad pielieto otoplastiku?
Visbiežāk to pielieto, ja ir atstāvošas ausis. Operācijas laikā tās tiek pārveidotas, lai ausis atrastos tuvāk galvai, vai tiek samazināts to izmērs. Iespējams koriģēt arī ausu formu (kausveida ausis), iedzimtas auss gliemežnīcu deformācijas (auss gliemežnīcas neesamība, maza, nolaista, sagriezusies, plakana, ieaugusi, kantaina auss gliemežnīca, visas auss gliemežnīcas vai tās daļas palielinājums). Tiek veiktas rekonstruktīvas operācijas pēc dažādām traumām, kad atjaunojam atrautas auss ļipiņas, auss gliemežnīcu utt..

2. Cik populāra Latvijā ir otoplastika?
Otoplastika ir viena no pieprasītākajām operācijām bērniem atstāvošu ausu gadījumā. Pēdējā laikā arvien vairāk nākas veikt ausu ļipiņu plastiskās operācijas pēc ''tuneļu'' ievietošanas. Bieži vien jaunieši neapzinās sekas, viņi cer, ka no ''tuneļiem'' varēs viegli atbrīvoties, bet tā nav! Gadiem ilgi tos nēsājot, caurums apvelkas ar ādu, bet rētaudi izstaipās- caurums paliek. Līdzīgi kā citur pasaulē, arī Latvijā pieprasītākā ir krūšu palielināšana, tai seko plakstiņu un ausu rekonstrukcija, topā ir arī lielāka ādas un tauku slāņa noņemšana no vēdera un tauku atsūkšana. Sejas operācijas ir mazāk populāras. Visaktīvāk plastiskās ķirurģijas iespējas izmanto cilvēki vecumā no 25 līdz 40 gadiem, no kuriem 70% ir sievietes. Visbiežāk meitenes vēlas palielināt krūtis vai uzlabot vēdera formu pēc dzemdībām.

Pēc 40 gadu vecuma aktuāla kļūst noslīdējušo plakstiņu problēma. Aizvien biežāk uzlabot kādu ķermeņa daļu izvēles arī vīrieši. Raksturīgi, ka labi justies viņiem traucē noslīdējuši plakstiņi un maisiņi ap acīm, kā arī ausu forma.

3. Kāpēc rodas atstāvošas ausis?
Auss īpatnības visbiežāk tiek pārmantotas. Lai arī vecākiem var šķist, ka tā nevar būt, jo ģimenē tādu ausu nav, ģenētika mēdz izspēlēt brīnumus, un šādas ausis var tikt pārmantotas no ļoti tālām paaudzēm. Dažreiz šādas ausis var veidoties tāpēc, ka tās atrodas nepareizā leņķī, skriemelis ir par lielu vai gluži otrādi – kāds skriemelītis trūkst. Taču jāņem vērā, ka bērna ārējā auss veidojas vēl mammas vēderā – 10.-12. grūtniecības nedēļā un reizēm šī attīstība nenorit līdz galam.

4. Vai, bērnam augot, arī var mainīties ausu forma?
Bērnam piedzimstot, auss gliemežnīca ieņem noteiktu formu, kas laika gaitā mainās ļoti minimāli. Protams, jāuzmanās, lai, velkot bērnam galvā cepuri vai bērnam guļot, austiņa netiktu atlocīta, jo šādi ir iespējams traumēt ausu skriemeli un ausis pavisam nedaudz atliekt.

5. Kādā vecumā vislabāk veikt ausu koriģējošo operāciju?
Visbiežāk ausu plastiskās operācijas bērniem tiek veiktas pirms skolas gaitu uzsākšanas, taču tās var arī veikt vēlāk, arī pieaugušajiem. Pēc operācijas ausis harmoniski attīstās, bērnam augot. Bērna auss pilnībā izveidojas 9 gadu vecumā un dzīves laikā savu formu vairāk nemaina.

6. Kā norit operācija?
Ausu plastiskajā ķirurģijā tiek pielietotas vairāk nekā 200 otoplastikas metodes. Rekonstrukcijai tiek izmantota polietilēna protēze vai ribas skrimslis. Jebkura no tām paredz auss gliemežnīcas skrimšļu un mīksto audu skaršanu. Visu otoplastikas veidu mērķis ir jaunas auss skrimšļa formas modelēšana. Lai rētas nebūtu pamanāmas, griezienu izdara aiz auss. Ļoti svarīgs ir precīzs pirmsoperācijas stāvokļa novērtējums. Katra auss tiek izpētīta (izmeklēta), izmērīta un no pakauša nofotogrāfeta, lai izslēgtu asimetriju. Atkarībā no sarežģītības pakāpes operācija parasti ilgst no 1-1,5 stundām vietējā anestēzijā vai vispārējā anestēzijā.

7. Cik sarežģīts ir pēcoperāciju periods?
Parasti pēc operācijas pacients tajā pašā dienā var doties mājās. 2 nedēļas 24 stundas diennaktī jānēsā elastīga saite ap galvu ātrākai kosmētiskā efekta sasniegšanai. Skolā vai darbā var atgriezties jau pēc 14 dienām, jo tad elastīgais apsējs jāuzliek tikai uz nakti. Pāris dienas pēc operācijas ausis var būt sāpīgas, pietūkušas un parādīties zilumi. Pirmos mēnešus pēc operācijas būtu jāizvairās no tādām fiziskām aktivitātēm, kuru laikā ausis iespējams traumēt.

8. Pēc cik ilga laika būs redzams gala rezultāts un vai efekts ir paliekošs?
Ausis pilnībā sadzīst pēc sešiem mēnešiem, bet rekonstruktīvās otoplastikas gadījumā galarezultāts būs redzams pēc gada. Auss gliemežnīcu plastikas efekts ir paliekošs un neietekmē dzirdi.

 

Pakalpojums pieejams sekojošās filiālēs