news-img

Publicēšanas datums: 30.09.2019.

11 atziņas pēc sarunas ar tehnisko ortopēdu

Kā stāsta ''Veselības centrs 4'' tehniskā ortopēde Darja Ņesteroviča, tehnisko ortopēdu Latvijā nav daudz, bet uz iedzīvotāju skaitu – pietiekami. Profesija Latvijā nav sena – aptuveni 1994. gadā Latvijā viesojās pirmie tehniskās ortopēdijas speciālisti no Vācijas, kuri parādīja šo virzienu. Mūsdienās tehniskā ortopēdija Latvijā ir augstā līmenī – mēri tiek noņemti ar 3D skeneriem, tiek izmantoti īpaši spiedienjutīgi paklāji (podometrijas iekārtas), pa kuriem cilvēkam jāstaigā un tajā paliek viņa pēdu nospiedumi; ortozes var izgatavot ar 3D drukas palīdzību.

Tehniskais ortopēds ir funkcionālais speciālists, kurš veido papildu konstrukcijas, palīdzot cilvēkam atjaunot, aizvietot vai atvieglot kustību iespējas. Tehniskie ortopēdi veido vai piemeklē (individuāli vai rūpnieciski ražotas) ortozes (tautā sauktas par šinām, bet tas nav precīzs apzīmējums) un protēzes. Kas svarīgi – pie ortozēm pieder arī individuāli veidotas zolītes, kas balsta vai atslogo pēdu.

 1. Cilvēkaķermeņa pamats ir viņa pēdas. Ja pēdās kaut viens pirksts nestāv pareizi, tas atspoguļosies kaut kur ķermenī.
 2. Pēda ir gluži kā atspere, un tajā ir trīs velves. Iekšpusē ir lielākā – tā, ko visi pamana. Otra arka ir pretējā pusē – no ārpuses. Neliela arka ir arī pēdas priekšpusē. Šāda triju arku sistēma nepieciešama, lai pēda strādātu kā atspere, nodrošinot amortizāciju ķermenī.
 3. Vissliktākie apavi, ko cilvēks var nopirkt, ir tie, kas par mazu. Ja platums un garums ir adekvāti, tā jau ir puse no uzvaras. Otrs – veselīgs papēža augstums un vai tas ir piemērots konkrētajai slodzei. Staigājot nepareizos apavos, pirmā deformējas pirkstu daļa.
 4. Pareizi atbalstot pēdu, sakārtojas arī pārējā stāja un pāriet, piemēram, ceļu, potīšu, muguras sāpes. Ērtākais veids, kā to izdarīt, – izveidojot individuālu apavos liekamu zoli, kas atbalstīs pēdu vajadzīgajās vietās.
 5. Zoles nav brīnumlīdzeklis. Jā, uzkāpjot uz individuāli veidotām pēdiņām, cilvēkam uzreiz uzlabojas stāja un iztaisnojas mugura, jo ķermenis tiek nobalansēts. Sākumā tas ir refleksa līmenī, bet pēcāk, ja muguras muskulatūra netiek trenēta, tā atgriežas ierastajā stāvoklī. Viens no faktoriem, kāpēc veidojas nepareiza pēda, ir ģenētika, otrs – slodze, trešais – nepiemērotu apavu izvēle.
 6. Nevienai locītavai nepatīk liela slodze. Ja cilvēkam nekas nesāp, viņam var likties, ka viss ir kārtībā. Tomēr, ja uz kājām tiek likta liela slodze, piemēram, skrienot vai ejot garos pārgājienos, tomēr ir jāpadomā par papildu atbalstu pēdām.
 7. Ne vienmēr apavos jāliek individuālā zole. Piemēram, tiek ražoti skriešanas apavi, kas, tāpat kā zole, ierobežo pēdu pronāciju vai supināciju (krišanu uz iekšpusi vai ārpusi).
 8. Apaviem mēdz būt ļoti mīkstas zoles, taču šis komforts var būt mānīgs. Lai komforts būtu pilnvērtīgs, zolei vajadzētu būt gan mīkstai, gan atsevišķās vietās stingrai, lai pēdai būtu papildu atbalsts.
 9. Pārgājiena apaviem ir jābūt lielākiem nekā ikdienas apaviem. Novērots, ka īpaša problēma tā ir sievietēm, kuras atsakās pirkt lielāku izmēru.
 10. Nepareizi apavi izraisa traumas. Ja cilvēks nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm nepareizos apavos – pārāk mazos, lielos, ciešos vai funkcionāli nepiemērotos –, pēda saņem nepareizu atbalstu, un kāja visā garumā mēģina kompensēt nepietiekamo atbalstu, piesaistot citas muskuļu grupas, kam nu jāstrādā vairāk. Tas, protams, būtiski palielina traumu risku.
 11. Staigāt basām kājām pa nelīdzenām un dažādām virsmām ir ļoti veselīgi – tas norūda, trenē, attīsta un masē pēdu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''EJ'' 2019. gada 30. septembra numurā

Saistītas ziņas

news-img
16.10.2019.

''Ceļā uz pārliecību'' - Estētiskā ģinekoloģija

news-img
15.10.2019.

Omega-3 taukskābes un to nozīme cilvēka organismā

news-img
03.10.2019.

Kādā vecumā bērnam jāsāk runāt?

news-img
30.09.2019.

Vesela pēda

news-img
26.09.2019.

Divertikuloze jeb kabatas zarnas sieniņās

news-img
18.09.2019.

5 IZPLATĪTI MĪTI PAR MATIEM!

news-img
11.09.2019.

Paaugstināts asinsspiediens

news-img
30.08.2019.

Asinsvadu ķirurģe Patrīcija Ivanova

news-img
27.08.2019.

Biežākās ādas infekcijas bērniem

news-img
22.08.2019.

Trīc pret savu gribu... Kā to savaldīt?

Visas ziņas