news-img

Publicēšanas datums: 23.04.2021.

Agrīna prostatas vēža diagnostika palīdz nodrošināt veiksmīgu ārstēšanu un dzīvot pilnvērtīgi

Prostatas vēzis ir ārstējama slimība, kas turpina nogalināt pret savu veselību vienaldzīgus vīriešus. Latvijas Urologu asociācija turpina darbu pie vīriešu veselības veicināšanas un ar jaunu video sēriju, piedaloties Latvijas vadošajiem urologiem, atklāj visu, kas jāzina par vīriešu prostatas veselību – sākot no agrīnas slimību diagnosticēšanas, līdz ārstēšanai, rehabilitācijai un profilaksei. Viens no šiem speciālistiem ir ''Veselības centra 4'' ārsts, urologs Dr. Alvis Laukmanis.

Novēlotas diagnozes dēļ, mirstība no prostatas vēža ir kļuvusi par visizplatītāko nāves cēloni vīriešiem Latvijā – no 2008. gada līdz 2018. gadam no prostatas vēža miruši 4274 vīrieši. Diemžēl vairums vīriešu, nepareizu priekšstatu, vienaldzības un baiļu dēļ izvairās no regulārām veselības pārbaudēm un saslimstot gaida, kad slimība pāries pati, pakļaujot sevi riskam. Taču, laicīgi atklāts, prostatas vēzis ir ārstējams, pacientam vēl ilgus gadus aizvadot kvalitatīvu un pilnvērtīgu dzīvi arī pēc diagnozes. 

''Ja mēs skatāmies procentuālās izteiksmēs, tad iespēja saslimt ar prostatas vēzi dzīves laikā ir vienam no deviņiem vīriešiem,'' skaudro statistiku skaidro urologs Alvis Laukmanis.

Prostatas vēzim sākotnējās stadijās simptomu nav. Savukārt, ja simptomi ir parādījušies – urinēšanas grūtības, asinis urīnā vai sāpes muguras lejasdaļā – tas var liecināt par ielaistu prostatas vēzi un pie urologa jādodas nekavējoties.

''Prostatas vēža diagnostika balstās uz trijiem vaļiem. Pirmais un vienkāršākais ir asinsanalīze – tā saucamā PSA, kas ir abreviatūra no vārdiem prostatas specifiskais antigēns. Ja PSA līmenis ir paaugstināts, pacients tiek nozīmēts uz magnētisko rezonansi, kā arī papildizmeklējumiem urologa kabinetā,'' iezīmē Dr. Laukmanis.

Jāatceras, ka prostatas vēzis ir ārstējams jebkurā stadijā un mūsdienās tas ir jāuztver kā hroniska slimība. Izārstēšanās vai sadzīvošanas iespēja ar šo slimību ir ļoti augsta. Ārsti novēro ļoti labu rezultātu pacientiem, kuriem saslimšana atklāta agrīnās stadijās, kā arī – pateicoties šodien pieejamajiem medikamentiem, veiksmīgi rezultāti novērojami arī gadījumos, kad slimība vairs netiek konstatēta pietiekami laicīgi. Tomēr, ja vēzis tiek diagnosticēts agrīni, vīrietis iegūst spēj ne tikai pilnībā atgūt veselību, bet arī saglabāt augstu dzīves kvalitāti, tajā skaitā – pilnvērtīgu seksuālo dzīvi.

Bieži vien vīrieši nevēlas doties pie ārsta, jo domā, ka viņu problēmas ir tikai sīkumi. Taču runājot par vīriešu veselību, sīkumu nav. Mūsu sabiedrībā joprojām dziļi ieskaņojies uzskats, ka sieviete ir atbildīga arī par vīrieša veselību. Tādēļ urologi aicinu arī visas sievietes parūpēties par savu vīru, tēvu un brāļu veselību, aicinot viņus veikt regulāras veselības pārbaudes!

Atceries – vīriešiem pēc 50 gadu vecuma ieteicams vismaz reizi gadā doties uz vizīti pie urologa, kā arī nodot PSA asinsanalīzes Norīkojumu Tev izsniegs ģimenes ārsts vai urologs, bet par nelielu samaksu, to iespējams veikt gandrīz jebkurā Latvijas laboratorijā! Izglāb sevi – neielaid slimību!

Urologa Dr. Alvja Laukmaņa skaidrojumu par prostatas vēzi skaties šeit >>>

Saistītas ziņas

news-img
05.08.2022.

''Vizuālā diagnostika'' atver filiāli Gulbenē - ''Medicīnas centrs''

news-img
01.08.2022.

Ieplānojiet ginekologa apmeklējumu vismaz reizi gadā!

news-img
21.07.2022.

Filiālē ''Juglas klīnika'' pacientus pieņem urologs Georgijs Kirakozovs

news-img
19.07.2022.

Skābekļa koncentratoru noma filiālē ''Diagnostikas centrs''

news-img
18.07.2022.

ReOxy elpošanas terapija – plaušām, sirdij, spēkam un veselīgam svaram

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

news-img
12.07.2022.

Estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' svinīgā atklāšana pulcē viesus

news-img
07.07.2022.

Ehoterapija ar Sonovein tehnoloģiju - unikāla vēnu operācija

news-img
04.07.2022.

Klientu ievērībai!

news-img
01.07.2022.

Estētiskās injekcijas: kas par tām jāzina?

Visas ziņas