news-img

Publicēšanas datums: 23.04.2021.

Agrīna prostatas vēža diagnostika palīdz nodrošināt veiksmīgu ārstēšanu un dzīvot pilnvērtīgi

Prostatas vēzis ir ārstējama slimība, kas turpina nogalināt pret savu veselību vienaldzīgus vīriešus. Latvijas Urologu asociācija turpina darbu pie vīriešu veselības veicināšanas un ar jaunu video sēriju, piedaloties Latvijas vadošajiem urologiem, atklāj visu, kas jāzina par vīriešu prostatas veselību – sākot no agrīnas slimību diagnosticēšanas, līdz ārstēšanai, rehabilitācijai un profilaksei. Viens no šiem speciālistiem ir ''Veselības centra 4'' ārsts, urologs Dr. Alvis Laukmanis.

Novēlotas diagnozes dēļ, mirstība no prostatas vēža ir kļuvusi par visizplatītāko nāves cēloni vīriešiem Latvijā – no 2008. gada līdz 2018. gadam no prostatas vēža miruši 4274 vīrieši. Diemžēl vairums vīriešu, nepareizu priekšstatu, vienaldzības un baiļu dēļ izvairās no regulārām veselības pārbaudēm un saslimstot gaida, kad slimība pāries pati, pakļaujot sevi riskam. Taču, laicīgi atklāts, prostatas vēzis ir ārstējams, pacientam vēl ilgus gadus aizvadot kvalitatīvu un pilnvērtīgu dzīvi arī pēc diagnozes. 

''Ja mēs skatāmies procentuālās izteiksmēs, tad iespēja saslimt ar prostatas vēzi dzīves laikā ir vienam no deviņiem vīriešiem,'' skaudro statistiku skaidro urologs Alvis Laukmanis.

Prostatas vēzim sākotnējās stadijās simptomu nav. Savukārt, ja simptomi ir parādījušies – urinēšanas grūtības, asinis urīnā vai sāpes muguras lejasdaļā – tas var liecināt par ielaistu prostatas vēzi un pie urologa jādodas nekavējoties.

''Prostatas vēža diagnostika balstās uz trijiem vaļiem. Pirmais un vienkāršākais ir asinsanalīze – tā saucamā PSA, kas ir abreviatūra no vārdiem prostatas specifiskais antigēns. Ja PSA līmenis ir paaugstināts, pacients tiek nozīmēts uz magnētisko rezonansi, kā arī papildizmeklējumiem urologa kabinetā,'' iezīmē Dr. Laukmanis.

Jāatceras, ka prostatas vēzis ir ārstējams jebkurā stadijā un mūsdienās tas ir jāuztver kā hroniska slimība. Izārstēšanās vai sadzīvošanas iespēja ar šo slimību ir ļoti augsta. Ārsti novēro ļoti labu rezultātu pacientiem, kuriem saslimšana atklāta agrīnās stadijās, kā arī – pateicoties šodien pieejamajiem medikamentiem, veiksmīgi rezultāti novērojami arī gadījumos, kad slimība vairs netiek konstatēta pietiekami laicīgi. Tomēr, ja vēzis tiek diagnosticēts agrīni, vīrietis iegūst spēj ne tikai pilnībā atgūt veselību, bet arī saglabāt augstu dzīves kvalitāti, tajā skaitā – pilnvērtīgu seksuālo dzīvi.

Bieži vien vīrieši nevēlas doties pie ārsta, jo domā, ka viņu problēmas ir tikai sīkumi. Taču runājot par vīriešu veselību, sīkumu nav. Mūsu sabiedrībā joprojām dziļi ieskaņojies uzskats, ka sieviete ir atbildīga arī par vīrieša veselību. Tādēļ urologi aicinu arī visas sievietes parūpēties par savu vīru, tēvu un brāļu veselību, aicinot viņus veikt regulāras veselības pārbaudes!

Atceries – vīriešiem pēc 50 gadu vecuma ieteicams vismaz reizi gadā doties uz vizīti pie urologa, kā arī nodot PSA asinsanalīzes Norīkojumu Tev izsniegs ģimenes ārsts vai urologs, bet par nelielu samaksu, to iespējams veikt gandrīz jebkurā Latvijas laboratorijā! Izglāb sevi – neielaid slimību!

Urologa Dr. Alvja Laukmaņa skaidrojumu par prostatas vēzi skaties šeit >>>

Saistītas ziņas

news-img
01.02.2023.

Podologa pakalpojumi filiālē ''Valdlauči''

news-img
31.01.2023.

Filiālē ''Diagnostikas centrs'' darbu uzsāk sporta ārsts, ultrasonogrāfijas speciālists Ģirts Mandrovicks

news-img
25.01.2023.

Mūsdienīgais daudzprofilu medicīnas centrs ''Valdlauči'' par Ķekavas novada iedzīvotāju veselību rūpējas jau piecus gadus

news-img
30.01.2023.

Filiālē ''Baltijas Vēnu klīnika'' darbu uzsāk ārste rezidente dermatoveneroloģijā Viktorija Rogova

news-img
20.12.2022.

Pieejami valsts apmaksāti datortomogrāfijas izmeklējumi

news-img
27.12.2023.

Filiālē ''Diagnostikas centrs'' darbu uzsāk kardiologs Kārlis Griķis

news-img
13.12.2022.

Ukrainā nogādās ''Veselības centrs 4'' sarūpēto ātrās palīdzības mašīnu un humāno palīdzību

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
16.11.2022.

Pateicība par darbu bērnu neiroloģei dr. Sarmai Lindenbergai

news-img
19.10.2022.

Lāzers un injekcijas sievietes intīmajam komfortam

Visas ziņas