news-img

Publicēšanas datums: 05.05.2020.

Apkārtējie neskaidri runā! Varbūt dzirde jāpārbauda?

Nereti cilvēki noliedz to, ka vairs labi nedzird, aizbildinoties, ka apkārtējie neskaidri runājot. Tas izraisa domstarpības attiecībās, strīdus ģimenes un draugu lokā. Konsultē ausu, kakla un deguna ārste Ilze Dobele.

Iemeslu, kāpēc pasliktinās dzirde, ir pietiekami daudz. Pārejošus dzirdes traucējumus var izjust, ceļojot lidmašīnā, kad, mainoties augstuma starpībai, mainās gaisa spiediens vidusausī un ausis aizkrīt. Dzirde var ciest, piemēram, auss iekaisuma, traumas, asinsrites un vielmaiņas traucējumu, arī iedzimtības dēļ. Tā var pasliktināties pēkšņi, tad ir steidzami nepieciešama otorinolaringologa (ausu, kakla, deguna ārsta) konsultācija. Dabiska dzirdes pasliktināšanās saistīta ar novecošanu.

Ja pašiem sāk šķist, ka kaut kas nav kārtībā un arī apkārtējie sāk to norādīt, ieteicams lūgt speciālista konsultāciju. Speciālists uzdos precīzus jautājumus par dzirdes pasliktināšanās apstākļiem, ilgumu un pacienta vispārējo stāvokli, blakus slimībām un lietotajiem medikamentiem. Tieši šī saruna ir svarīga, jo tā ļaus izveidot cilvēkam vispiemērotāko izmeklējumu plānu. Piemēram, ja dzirde pasliktinājusies, piedaloties šaušanas mācībās, nav nepieciešamas ne asins analīzes, ne galvas magnētiskās rezonanses izmeklējums, ne galvas un kakla asinsvadu pārbaude.

Visiem pieejama dzirdes izmeklēšanas metode ir skaņas attāluma noteikšana – attālums, kādā pacients dzird čukstus balsi. Nākamā jau informatīvāka metode ir dzirdes pārbaude ar kamertoņiem, kurā novērtē dzirdes nerva funkciju, salīdzina skaņas kaula un gaisa vadāmību. Tad seko dzirdes sliekšņa audiometrija, kurā nosaka skaņas uztveres slieksni. Veicot audiometriju, pacients atrodas klusā telpā vai labāk speciālā, skaņu izolējošā kabīnē, kurā nav dzirdami fona trokšņi. Pacientam vispirms uz ausīm, pēc tam aiz tām uz dzirdes kaula paugura uzliek austiņas, kurās tiek raidīti dažāda skaļuma un augstuma skaņas signāli. Dzirdot skaņas signālu, pacients nospiež atbildes pogu. Viņa atbildi speciālists redz monitorā un fiksē, veidojot dzirdes sliekšņa ilustratīvo līkni – audiogrammu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2020. gada maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
06.08.2020.

Satriec sāpes un atgūsti kustību prieku ar X-Wave triecienviļņu terapiju

news-img
05.08.2020.

Saule šovasar mūs pārāk nelutina – te ir, te nav

news-img
05.08.2020.

Asinsspiediens kļuvis augsts

news-img
05.08.2020.

Cik grūti ir norīt kobru un cik mulsinošs ir taisnās zarnas izmeklējums jeb kolonoskopija?

news-img
05.08.2020.

Kas ir dzemdes mioma?

news-img
30.07.2020.

Atkal pietūkušas kājas: ķirurģes padoms, ko darīt

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sievietes un vīrieši lūdz palīdzību seksologam?

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sēņu ēdieni var izraisīt diskomfortu kuņģī, un kā tās pagatavot veselīgāk?

news-img
27.07.2020.

Perimenopauze — hormonālas svārstības

news-img
24.07.2020.

Ultraviolētā starojuma aizsargapģērbs

Visas ziņas