news-img

Publicēšanas datums: 23.10.2018.

Autors: Veselības centrs 4

Foto: Pixabay

Ar ko ārstnieciskā pēdu aprūpe atšķiras no skaistumkopšanas procedūras?

Lai gan rudenī savas pēdas slēpjam apavos, par to veselību un labsajūtu jārūpējas tikpat rūpīgi, kā vasarā, jo tām ikdienā jāiztur gan mūsu ķermeņa svars, gan daudz jākustas, kad dodamies savās ikdienas gaitās. Pateicoties mūsdienīgiem pēdu kopšanas, ārstēšanas un profilakses pasākumiem, tās varētu būt veselas un skaistas līdz sirmam vecumam.

Pie podologa vai pedikīra meistara?

Pedikīra meistars nodarbojas ar veselas pēdas apstrādi, lako nagus un veic skaistumkopšanas procedūras, piemēram, sauso pedikīru, kāju vanniņas. Nedrīkst aizmirst, ka pedikīrs pieskaitāms augsta riska procedūrām, tādēļ meistaram stingri jāievēro dezinfekcijas un sterilizācijas principi, lai traumas dēļ klients netiktu inficēts ar nagu sēnītēm, hepatītu vai kārpām.

Savukārt podologs ir ārstnieciska persona, kura ne tikai veic ārstniecisko pedikīru, bet arī novērtē pēdu, nagu un ādas stāvokli, veic pulsa, spiediena sajūtas, vibrācijas un temperatūras sajūtas pārbaudi un sadarbībā ar tādiem speciālistiem, kā dermatologs, flebologs, tehniskais ortopēds , traumatologs ortopēds, fizioterapeits, sastāda ārstēšanas plānu. SIA ''Veselības centrs 4'' Estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' podoloģe Karīna Burima teic, ka arī tad, ja pēdas un nagi šķiet veseli, droši var vērsties pie podologa: ''Pratīsim gan nagus nolakot, gan dot padomus, kā atbilstoši dzīvesveidam un gadalaikam kopt un lutināt pēdas.''

Ārstnieciskā pēdu aprūpe nepieciešama cukura diabēta pacientiem, tiem, kuri cieš no pēdas deformācijas, asins apgādes traucējumiem, polineiropātijas, gados veciem cilvēkiem, kuriem pašiem grūti parūpēties par savām pēdām un nagiem. Arī tādas pēdas veselības problēmas kā ieauguši nagi, varžacis, hiperkeratoze jeb ādas sabiezējumi, tulznas, kārpas, pārmērīga pēdu svīšana, nagu un ādas izmaiņas ir iemesls, lai apmeklētu podologu.

Varžacis un kārpas uzveic moderni

''Varžacis – sāpīgs ādas sacietējums ar serdi viducī, bieži veidojas pirksta virspusē vai sānos, slodze un mehāniskā berze (apavi, citi pirksti) ir vislielākā. Pie podologa no tām atbrīvoties var ātri un nesāpīgi. Tā kā varžacis liecina par pēdas deformāciju, pacientam vēlams konsultēties ar tehnisko ortopēdu, bet tiem, kas cieš no hiperkeratozes jeb ādas sabiezējumiem- arī ar dermatologu, jo svarīgi saprast to veidošanās iemeslu,'' saka Burima. Hiperkeratoze var būt gan iedzimta, gan iegūta dzīves laikā, piemēram, ar pēdu ādas sabiezējumiem, plaisāšanu var izpausties arī tādas slimības kā psoriāze.

''Sāpes pēdās var radīt arī kārpas, kuras cilvēki bieži vien jauc ar varžacīm, vainojot nepiemērotus apavus un līmējot uz tām varžacu plāksterus. Taču kārpu rašanās iemesls ir vīrusu infekcija. Apskatot sāpīgo veidojumu ar dermatoskopu, dermatologs uzreiz pamanīs atšķirību un ieteiks pareizo ārstēšanu, piemēram, ar dažādu koncentrāciju skābēm, kriodestrukciju vai lāzerterapiju, aizverot kārpas kapilārus un apturot tai barības vielu piegādi,'' uzsver SIA ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Dermatoloģijas klīnika'' un ''Juglas klīnika'' dermatoloģe Kristīne Poiša.

Ieaugušus nagus – onihokriptozi, mūsdienās iespējams ārstēt ar stieplītēm jeb skavām. Tā ir moderna un nesāpīga procedūra, ar kuras palīdzību podologs var koriģēt arī deformētus, nepareizi augošus un sagriezušos nagus. ''Ar šo problēmu bieži sastopas cilvēki ar ģenētiski noteiktu nagu formu, sievietes, kas valkā šaurus apavus ar augstiem papēžiem, sportisti, cilvēki ar lieko svaru. Ja ikdienas apavi ir pa īsu, pēda svīst, naga valnītis tiek traumēts vai iekaist un nags ieaug, radot neciešamas sāpes un diskomfortu,'' stāsta podoloģe. Nagu skavas kopā ar tehniskā ortopēdā ieteikumiem ļaus ātri atbrīvoties no nepatīkamās problēmas.

Atkal tās sēnītes…

Ļoti nepatīkama problēma ir arī sēnītes, kuras var skart ne tikai nagu, bet arī ādu. ''Svarīgi valkāt ērtus apavus, jo nospiestos, traumētos nagos vieglāk iekļūt sēnīšu infekcijai. Par to liecina nagu krāsas izmaiņas- tie kļūst dzelteni, pelēki vai zaļgani, sabiezē, drūp, paceļas no nagu gultnes. Savukārt ādas sēnītes simptomi ir nieze, apsārtums, ādas zvīņošanās. Dažkārt sēnīšu infekcija var izraisīt arī pastiprinātu kāju svīšanu,'' stāsta Poiša.

Nelielu nagu bojājumu var likvidēt ārstnieciskā pedikīra laikā, bet, ja skarta naga sakne vai vairāki nagi, jāvēršas pie dermatologa, jāveic analīzes, lai noteiktu sēnīšu tipu un uzsāktu kompleksu ārstēšanu Lai atbrīvotu pēdas no sēnītēm jālieto recepšu medikamenti, katru vakaru jāveic ikdienas apavu dezinfekcija ar speciāliem līdzekļiem, regulāri jāmaina un jāmazgā zeķes 60° C grādu temperatūrā.

Papildus metode ir lāzerterapija, kuras laikā nags tiek uzsildīts līdz 45° C. Parasti veic divas trīs procedūras ar 6-8 nedēļu starplaiku. Ārstējot sēnīšu infekciju jāapbruņojas ar pacietību, reizēm paiet vesels gads, kamēr izaug pilnīgi vesels nags.

Lutiniet pēdas rudenī

''Pēdu refleksoterapija ir organisma dziedniecība caur pēdām, kurās atrodas daudz nervu galu un aktīvo punktu. Tās ir kā miniatūra ķermeņa karte, kurā katram punktam atbilst noteikts orgāns. Iedarbojoties uz tiem, procedūras laikā tiek stimulēta asinsrite, limfas attece, uzlabojas pašsajūta, tai ir relaksējoša un veselību stiprinoša iedarbība. Refleksoloģiju, kas veicina ķermeņa pašārstēšanās spējas, var savienot arī ar SPA pedikīru. SPA kompleksā parasti ietilpst vanniņa kājām, pēdu un nagu apstrāde, skrubis, maska un relaksējoša pēdu masāža, '' vienu no veidiem, kā palutināt pēdas rudenī, min Burima.

Gēla lakas, kas rotāja nagus vasarā, podoloģe iesaka noņemt, lai tie varētu atpūsties, bet kāju kopšanas krēmi gan jālieto tāpat kā vasarā, jo pēdām visa mūžu garumā jāiztur ļoti liela slodze, āda kļūst sausa, var saplaisāt.

Savukārt dermatoloģe atgādina aukstajā gadalaikā darbā pārvilkt ''elpojošus'' maiņas apavus, lai kājas nesvīstu ziemas zābakos, bet ielas apavus vakaros profilaktiski apstrādāt ar dezinfekcijas līdzekļiem, lai siltumā un mitrumā nesavairotos sēnītes, baktērijas un vīrusi. Profilakses nolūkos vakaros kājas uz 10- 15 minūtēm ieteicams pamērcēt siltā sālsūdens vanniņā, kurai pievienoti daži pilieni lavandas eļļas. Un, protams, sargāt pēdas no aukstuma, izvēloties kvalitatīvus un piemērota izmēra apavus!

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

Visas ziņas