news-img

Publicēšanas datums: 12.12.2019.

Ar pigmenta plankumiem cīnīties nav viegli

Pat tad, ja esam piederīgi vienai rasei, mums var būt atšķirīga ādas krāsa, ko nosaka pigmenta melanīna koncentrācija. Labi, ja āda ir gluda, ar vienmērīgu toni, tomēr gadās, ka tā ir pigmenta plankumu izraibināta, radot arī psiholoģisku diskomfortu. Kas rada plankumus uz ādas? Kā tos mazināt vai novērst? Lasiet rakstu žurnāla ''Veselība'' decembra numurā Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja,dermatoloģe Linda Kapteine-Veita.

Loti bieži dzirdēts, ka ādas pigmentācijā, ko mēdzam dēvēt par pigmenta pleķiem, rodas no saules. Tāpat ir zināms, ka savā ziņā ādas nevienmērīgajam pigmentam ir sakars ar nodzīvotajiem gadiem un saules ietekmi. Tomēr tie nav vienīgie iemesli pigmenta plankumiem uz ādas. Katrā ziņā iemeslu ir vairāk nekā iespēju no tiem atbrīvoties uz visiem laikiem. Lai gan uzveikt pigmenta plankumus nav viegli, ir vērts mēģināt, tikai skaidrs, ka būs jāapbruņojas ar pacietību.

Kas rada plankumus uz ādas? Pigments var veidoties vietās, kur bijis kāds ādas bojājums, jo šajā vietā āda cenšas sevi vairāk aizsargāt. Tā var būt trauma, operācijas rēta, apdegums, varbūt pumpas, kāds nobrāzums vai cits ievainojums. Ja ādu šādā vietā jau preventīvi neaizsargājam, tā ietērpjas pastiprinātā pigmentācijā un ir grūti no šiem pigmentiem atbrīvoties. Pigmenta plankumus uz sejas var radīt arī hormonālās svārstības, kam par iemeslu var būt gan vairogdziedzera saslimšanas, gan hormonālā kontracepcija, arī dažādu medikamentu, kas ietekmē hormonālo sistēmu, lietošana, gan dažādas iekšķīgās slimības. Neapstrīdams ir fakts, ka rokrokā ar vienmērīgu vai nevienmērīgu pigmentāciju iet mūs visur pavadošā saule. Periodiski vai regulāri sauļojoties, ar laiku veidojas ādas fotonovecošanās, pigmenta plankumi, ko izraisa UVA/ UVB starojums. Laika gaitā arī raga šūnu jeb keratinocītu izmaiņas var parādīties kā dažādi dispigmentāci-jas jeb nevienmērīgas pigmentācijas plankumi. Ja papildus kādu iekšķīgu izmaiņu dēļ ir ādas pigmentācijā, pierādīts, ka šādu pigmentāciju uztur pat redzamā dienas gaisma. Precīzāk, zilā un violetā gaisma, ko izstaro arī ikdienā lietotie viedierīču - telefona, datora un televizora - ekrāni. Tas nozīmē, ka, lietojot saules aizsargkrēmus, dienas laikā pasargājam ādu, bet vakaros un naktīs, ilgi raugoties jebkurā ekrānā bez ādas aizsardzības pret redzamo gaismu, āda turpina uzturēt un veidot nevajadzīgos pigmenta plankumus.

SVARĪGI PĀRBAUDĪT! Lai gan vairumā gadījumu netīkamie plankumi ir labdabīgi, nedrīkst aizmirst, ka arī dažādi ādas audzēji - gan ļaundabīgi, gan labdabīgi - sākumā var izpausties ar pigmentāciju. Jāņem vērā, ka melanoma nav vienīgais ļaundabīgais ādas audzējs, statistika rāda, ka 1/3 pigmentētas vai nepigmentētas aknītiskās keratozes gadījumu pāriet plakan-šūnu vēzī, kas arī ir agresīvs audzējs un dod metastāzes. Varbūt nav gluži tūlīt jāskrien pie ārsta, tiklīdz parādās pigmentācija, bet, ja tā saglabājas vairākus mēnešus, labāk ir parādīties speciālistam, kurš nepieciešamības gadījumā rekomendēs vajadzīgos izmeklējumus. Iespējams, bojātajā ādas daļā nepieciešams veikt ādas biopsiju (paņemt mazu ādas gabaliņu), lai izslēgtu ļaundabīgas saslimšanas. Turklāt labāk ir zināt un laikus ārstēt, nevis nezināt un neārstēt.

Pigmentāciju veidi. Lai zinātu, kā cīnīties pret pigmenta plankumiem uz ādas, jānoskaidro pigmentācijas veids. Saviem spēkiem to izdarīt nav iespējams, tas jāuztic speciālistam - dermatologam. Jāuzsver, ka tas ir ļoti svarīgi, pretējā gadījumā atbrīvošanās no nevēlamās pigmentācijas var izvērsties cīņā ar vējdzirnavām, kas diemžēl nevainagosies ar pigmenta plankumu izzušanu.

MELASMA. Tā ir viena no biežāk sastopamajām ādas slimībām. Melasma uz ādas redzama kā lieli, tumšas krāsas, neregulāras formas pigmenta plankumi. Biežāk tie parādās uz vaigiem, deguna, pieres, augšlūpas, reti, bet var būt arī uz citām saulei pakļautām ķermeņa daļām. Lai gan melasmas izpausme ir atkarīga no saules intensitātes - vasarā izpaužas spēcīgāk, ziemā - mazāk, tomēr saule nav vienīgais tās iemesls. Liela loma ir hormonālajām svārstībām organismā, tāpēc tā bieži vien izpaužas grūtniecības laikā. Dažkārt melasma sastopama arī vīriešiem, tomēr krietni retāk nekā sievietēm. Lai gan melasma izpaužas ar mainīgu dabu - te pigmenta plankumi parādās stiprāk, te tie ir vājāk redzami - un varētu šķist, ka paši no sevis izzudīs, tomēr speciālisti teic, ka ar melasmu cīnīties ir samērā grūti un bieži vien tā saglabājas visu mūžu. Tomēr tas, ka tā var izzust, nav gluži mīts, jo dažkārt, izzūdot faktoram, kas pigmentāciju veicina, izzūd arī pigmenta plankumi. Piemēram, ja melasma bijusi grūtniecei, pēc bērniņa piedzimšanas tā var izzust.

VECUMA PLANKUMI (LENTIGO SOLARIS). Saukti arī par saules plankumiem, veidojas dzīves laikā no pigmentu šūnām saules ietekmē, parasti tie ir labdabīgi veidojumi. Te jāpiebilst, ka tie veidojas pēc cita mehānisma nekā melasma. Saules plankumu pigmentāciju rada raga šūnu keraticinītu izmaiņas - saules ietekmē tās ar laiku sabiezē. Jāatzīst, ka pat tad, ja atklātā saulē uzturamies reti, neesam pasargāti no šīs pigmentācijas veidošanās, izrādās, ka arī saules stari caur automašīnas logu var veicināt pigmenta plankumu attīstību. Tas gan nenozīmē, ka ikvienam no mums acīm redzama ādas pigmentācija līdz ar gadiem ir neizbēgama. Parasti, ja ir normāla pigmenta funkcijas veidošanās, šie plankumi neveidojas, bet, ja ir kādas problēmas, tad tie sarodas uz mūsu ādas. Piemēram, jutību pret saules stariem var palielināt atsevišķu medikamentu lietošana - kā zināms, ir ļoti daudz cilvēku, kas lieto zāles sirdsdarbībai, paaugstinātam asinsspiedienam, laiku pa laikam arī antibiotikas.

AKNĪTISKĀ KERATOZE. Tautā saukta par vecuma vai aknu plankumiem, ar gadiem ir sastopama gandrīz visiem baltās ādas īpašniekiem. Aknas šeit nebūs pie vainas, bet ilgstoša atrašanās saulē, strādājot dārzā, pļaujot zāli, nūjojot, braucot ar velosipēdu daudzus kilometrus, gan būs par iemeslu. Izmaiņas notiek epidermas raga šūnās, kas ar laiku vairs neveic pareizu ādas atjaunošanās procesu, bet sāk veidot citas, atipiskas šūnas. Tās pakāpeniski, atkarībā no izmaiņu smaguma un agresivitātes, var veidoties par ādas audzēju. Tādēļ ieteicams šādas ādas virsmas parādīt kvalificētam dermatologam reizi 1-2 gados. Pašas par sevi šīs izmaiņas lielākoties neko sliktu nedara un var pastāvēt ar nelielām izmaiņām visu atlikušo dzīvi.

PĒCIEKAISUMA HIPERPIGMENTĀCIJA. Pigmentācija veidojas vietā, kur bijis ādas iekaisums -pinnes, kāds dermatīts -, vai arī pēc ādas traumas - saskrāpējumi, sasitumi, nobrāzumi un tamlīdzīgi savainojumi. Ar šo problēmu vairāk saskaras cilvēki, kuriem ir tumšāks ādas tips.

Ieroči cīņā pret pigmentāciju

  • Saules aizsardzība visa gada garumā. Par aizsargkrēmu lietošanu pret saules kaitīgo ietekmi pēdējā laikā ir daudz runāts. Kā redzams, arī attiecībā uz pigmenta plankumiem saules iedarbībai ir būtiska ietekme. Tāpēc aizsardzība pret kaitīgajiem UV stariem ir teju obligāta, tas ir vitāli svarīgi ari tad, ja uzsākta cīņa pret pigmenta plankumiem, pretējā gadījumā vēlamo rezultātu būs neiespējami panākt.
  • Aptiekā nopērkamie bezrecepšu līdzekļi. Šie līdzekļi ir ar gaišinošu efektu, un, kombinējot ar adekvātu saules aizsardzību, ādas stāvoklis normalizēsies, tā vairs nebūs tik plankumaina. Tie jālieto vairākus mēnešus, un jārēķinās, ka pirmie rezultāti būs redzami tikai pēc pāris nedēļām. Interesanti, ka šie līdzekļi, kas pamatā izgatavoti no dabiskām sastāvdaļām, ir tikpat iedarbīgi kā recepšu medikamenti, tikai nekaitīgāki. Ir vairākas dabiskas aktīvās vielas, kas iedarbojas uz pigmentācijas veidošanās mehānismu, izjaucot to. Tāds ir Diacetil Boldine - alkoīds no Čīles koka lapām, darbojas kā spēcīgs antioksidants, kas aktīvi piedalās ādas pastiprinātas pigmentācijas gaišināšanā. Niacīnamīds neļauj pārvietoties melanosomām uz keratinocītiem. Lakricas ekstrakts savukārt mazina tirosināzes - fermenta, kas atbild par melanīna izstrādes procesu, aktivitāti, tam ir pretiekaisuma darbība, un tas satur spēcīgu antioksidantu - glabridīnu. Vēl ir arī azelīnskābe un C vitamīns, kuri dažādā koncentrācijā iedarbojas pret iekaisumu un gaišina ādu. Galvenais, ka šiem līdzekļiem nav paliekošu negatīvu blakņu, var būt neliels kairinājums, apsārtums, kas ātri sadzīst.
  • Ārsta izrakstīti recepšu medikamenti. Pigmenta plankumu ārstēšanai vairāk pētīti ir medikamenti, kuru sastāvā ir depigmentējošie vai hiperpigmentāciju ārstējošie aģenti -hidrokvinons 2% vai 4%, tretinoins, kortikosteroīdi. Šie medikamenti mazina hiperpigmentāciju, ja tiek lietoti ilgstoši. Tomēr tiem ir nevēlamas blaknes - ir audzēju veidošanās risks, kā ari iespējama ādas pigmenta šūnu izzušana, kas aiz sevis atstās paliekošu baltu bezpigmenta plankumu vai, tieši pretēji, pastiprinātu zilganu plankumu. Tāpēc ir ļoti uzmanīgi jākontrolē medikamenta deva un jāapsver, vai šāda diezgan agresīva ārstēšana nepieciešama. Speciālisti atgādina, ka mēs nedrīkstam no savas sejas pavisam izdzēst iesauļošanās iespēju.
  • Ķīmiskie pīlingi. Tā ir procedūra, kur tiek izmantotas dažādas skābes - salicilskābe, pienskābe, kojikskā-be, kurām ir diezgan spēcīga iedarbība. Ļoti svarīgi, lai procedūrā, kas paredz pigmentācijas ārstēšanu, netiktu izmantotas pārāk stipras skābes - ne stiprākas par 10%. Pretējā gadījumā āda nolobīsies, bet pēc tam parādīsies pēciekaisuma pigmentācija.
  • Lāzerprocedūras. Mūsdienās ir plašas iespējas pigmenta plankumus likvidēt ar lāzera palīdzību. Protams, pašam tikt galā ar izvēli nav iespējams, kādu lāzeru kādai pigmentācijas problēmai izvēlēties, var noteikt tikai speciālists. Dažkārt dzirdēts, ka nav jēgas, jo kādu laiku problēma patiešām ir mazinājusies vai pat izzudusi, bet pēc pāris mēnešiem pigmenta plankumi ir tur, kur bijuši. Tā tas patiešām ir, ja netiks veikta pienācīga ādas kopšana, kas ietver aizsardzību no saules, tad problēma atkal atgriezīsies.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Veselība'' 2019. gada decembra numurā

 

Saistītas ziņas

news-img
01.07.2020.

Pasaulē un Latvijā jaunākie pretcelulīta un ādas liftinga risinājumi!

news-img
21.05.2020.

Hroniska venoza mazspēja vīriešiem

news-img
19.05.2020.

Kāpēc katram būtu jāizveido sava dzimumzīmju karte?

news-img
24.04.2020.

Ārstu attālinātas konsultācijas ir labs veids, kā atšķirt akūtu saslimšanu

news-img
08.05.2020.

Kāpēc visas krioliopolīzes procedūras NAV vienādas!

news-img
08.05.2020.

Atgūstot kontroli! Nākotnes tehnoloģijas Tavam skaistumam.

news-img
08.05.2020.

Iznīcini spītīgākos taukus - kriolipolīze ar Cooltech Define

news-img
05.05.2020.

Analīzēs par daudz dzelzs. Par ko tas liecina?

news-img
05.05.2020.

Smēķēšanu prom, veselību šurp!

news-img
05.05.2020.

Apkārtējie neskaidri runā! Varbūt dzirde jāpārbauda?

Visas ziņas