news-img

Publicēšanas datums: 07.02.2022.

Ārsts atbild: vai jāsāk vakcinācijas kurss no sākuma, ja nokavēta pote pret ērču encefalītu?

Uz žurnāla ''Veselība'' lasītāja jautājumu atbild ''Veselības centrs 4'' ģimenes ārste Daiga Krūmiņa.

Jautājums: Pagājušās vasaras beigās man vajadzēja saņemt trešo poti pret ērču encefalītu. Diemžēl esmu to nokavējis. Kā man rīkoties? Vai man ir jāsāk viss vakcinācijas kurss no sākuma? Varbūt ir vērts pirms tam pārbaudīt antivielas?

Atbilde: Vakcinācijas kursu sākt no sākuma nav nepieciešams. ''Primārā vakcinācija pret ērču encefalītu (ĒE) paredz, ka pirmās divas vakcīnas tiek saņemtas ar 1-3 mēnešu intervālu, un tās nodrošina imunitāti uz sezonu jeb līdz vienam gadam. Trešā vakcinācija jāveic 9-12 mēnešu laikā pēc otrās vakcīnas, un tā veido imunitāti uz trim gadiem.

Ja jums ir uzsākta primārā jeb pirmreizējā vakcinācija pret ērču encefalītu un esat saņēmis pirmās divas potes, kā to paredz potēšanas kalendārs, bet nokavējis trešo poti, jums nepieciešams veikt trešo poti, tiklīdz tas iespējams. Vakcinācijas kursu sākt no sākuma nav nepieciešams, jo imūnsistēmai ir atmiņa, un tā palīdzēs nodrošināt antivielu veidošanos pietiekamā daudzumā.

Potēšanas kalendārs paredz, ka pirmā revakcinācija pēc primārās vakcinācijas jeb trīs pošu saņemšanas visiem vakcinētajiem jāveic pēc trīs gadiem. Turpmākās revakcinācijas periodiskums atšķiras dažādām vecuma grupām: no 14-60 gadu vecumam nepieciešama viena pote ik pēc pieciem gadiem, pēc 60 gadu vecuma - viena pote ik pēc trīs gadiem. Primāro jeb pirmreizējo vakcināciju pret ĒE vislabāk uzsākt rudenī vai ziemā (no novembra līdz februārim), kad ērces nav aktīvas, tā laikus nodrošinot imunitāti pavasara, vasaras un rudens sezonai, kad ērču aktivitāte ir augsta, līdz ar to piesūkšanās un arī inficēšanās risks lielāks. Uzsākt vakcināciju pret ĒE var arī citā laikā, tikai jāņem vērā, ka imunitāte izveidosies ne ātrāk kā mēnesi pēc otrās vakcīnas saņemšanas. Tāpēc, potējoties vēlāk, ir ļoti jāuzmanās no ērces piesūkšanās, jo risks saslimt ar ĒE ir lielāks, ja inficētas ērces kodums gadīsies laikā starp pirmo un otro vakcīnu, kad antivielu vēl nebūs pietiekami daudz. Revakcināciju pret ĒE var veikt jebkurā laikā, jo tās uzdevums ir aktivēt imūnās sistēmas atmiņu un paaugstināt antivielu līmeni pret ĒE turpmākajiem 3-5 gadiem.

Atcerēsimies, ka vakcinācija pret ĒE nepasargā no inficēšanās ar ērču encefalīta vīrusu, bet pasargā no smagas slimības gaitas un invaliditātes.''

Visu atbildi lasiet žurnāla ''Veselība'' 2022. gada februāra numurā.

Saistītas ziņas

news-img
25.01.2023.

Mūsdienīgais daudzprofilu medicīnas centrs ''Valdlauči'' par Ķekavas novada iedzīvotāju veselību rūpējas jau piecus gadus

news-img
20.12.2022.

Pieejami valsts apmaksāti datortomogrāfijas izmeklējumi

news-img
27.12.2023.

Filiālē ''Diagnostikas centrs'' darbu uzsāk kardiologs Kārlis Griķis

news-img
13.12.2022.

Ukrainā nogādās ''Veselības centrs 4'' sarūpēto ātrās palīdzības mašīnu un humāno palīdzību

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
16.11.2022.

Pateicība par darbu bērnu neiroloģei dr. Sarmai Lindenbergai

news-img
19.10.2022.

Lāzers un injekcijas sievietes intīmajam komfortam

news-img
11.10.2022.

Pieejams valsts apmaksāts LOR bērniem!

news-img
04.10.2022.

Oktobris – krūšu veselības mēnesis

news-img
27.09.2022.

Esi imūns, sagaidot gripu!

Visas ziņas