news-img

Publicēšanas datums: 01.02.2019.

Atgūsti sievišķību menopauzē

Katram vecumam ir savs skaistums. Menopauze ir brīdis, kas jāsagaida skaisti un arī jāizdzīvo skaisti, ar sievišķīgu šarmu. Menopauze ir absolūti dabisks process, kas skar ikvienu sievieti. No menopauzes nav jābaidās - ar to jādraudzējas. Viens no veidiem, kā ar to sadraudzēties, ir saprast - kas ar mani notiek un ko es varu darīt, lai justos labi un dzīvotu pilnasinīgu, enerģisku un prieka pilnu dzīvi bez bailēm par notiekošo. Turklāt no daudziem nepatīkamiem menopauzes pavadoņiem mūsdienās iespējams atbrīvoties ātri un vienkārši. Kā saglabāt intīmās dzīves kvalitāti un turpināt baudīt pilnvērtīgu dzīvi stāsta ''Veselības centrs 4'' ginekoloģe Ilona Kampara.

Grūti prognozēt. Dažus gadus pirms jebkādām menopauzes izpausmēm sākas premenopauze. Šo periodu ierosina niecīgas horomonālas pārmaiņas organismā. Hormonālās izmaiņas sievietes organismā var sākties jau 10-15 gadus pirms menopauzes iestāšanās. Ir ļoti grūti prognozēt, kad katrai sievietei individuāli sāksies premenopauze. Par to var liecināt ne tikai pēkšņi karstuma viļņi, bezmiegs, trauksme, garastāvokļa svārstības, bet arī diskomforts sievietes dzimumorgānos. Sievietēm premenopauzes un menopauzes laikā samazinās estrogēnu daudzums, tādējādi radot izmaiņas maksts gļotādā – tā kļūst plānāka, ātri ievainojama, rodas izteikts maksts sausums, samazinās kolagēnās šķiedras un apasiņošana, zūd elastība. Tam bieži pievienojas kairinājums, nieze, sāpes dzimumakta laikā (dispareūnija), var būt samazināts libido jeb seksuālā aktivitāte. Premenopauzē un menopauzē var veidoties pastiprināti izdalījumi no maksts un nepatīkams aromāts, ko izraisa paaugstināts pH līmenis. Saistaudu un muskuļu atrofija savukārt var sekmēt pat vagīnas sieniņas un dzemdes noslīdēšanu. Urīnizvadkanāla audi, kuri atrodas maksts priekšējā sienā, arī kļūst vāji un atslābst, kas rada slodzes urīna nesaturēšanu (nekontrolēta urīna noplūdi, piemēram, klepojot, šķaudot, vingrojot). 

Alternatīva hormonterapijai. Ja sieviete sāk just premenopauzes, menopauzes simptomus, kas sāk kļūt traucējoši ikdienas dzīvei, noteikti ir jādodas pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa, lai veiktu izmeklēšanu un saņemtu konsultāciju par iespējamām ārstēšanas metodēm. Viena no ārstēšanas iespējām ir hormonus aizvietojošā terapija jeb HAT, kas novērš estrogēnu trūkumu, un menopauzes traucējošās izpausmes ievērojami samazinās vai izzūd. Tomēr to vajadzētu pielietot tikai smagu menopauzes simptomu gadījumā, kad ir traucēta dzīves kvalitāte, un, ja nepieciešama osteoporozes profilakse un kardiovaskulāro slimību profilakse, ir izoperētas abas olnīcas (to sauc par ķirurģisku menopauzi) un ir smagi menopauzes simptomi, kā arī ir nepieciešama īslaicīga simptomu kontrole.

''Menopauzes periodā sievietēm ļoti bieži diskomfortu sagādā maksts sausums, ko nevajadzētu atstāt bez ievērības. Vēlams par šīm izmaiņām (nepatīkamas sajūtas seksa laikā, sausuma sajūta makstī) ārstam pastāstīt pēc iespējas ātrāk,'' iesaka dr. I. Kampara. Šie simptomi negatīvi ietekmē attiecības ne tikai ar partneri, bet arī sausā gļotāda ir iekaisuma un infekcijas avots, kas izpaužas ar dedzināšanu, sūrstēšanu vulvas un maksts apvidū. ''Gadiem ilgi kā galveno risinājumu varējām ieteikt HAT, dažādus lubrikantus, hormonus saturošas svecītes un vaginālos krēmus, kas problēmas atrisināja īstermiņā. Šobrīd varam piedāvāt procedūras, kas pazīstamas ar nosaukumu MonaLisa Touch un FemiLift. Tās novērš gan maksts sausumu, gan arī citas intīmās zonas problēmas ilgtermiņā (pēc 2-4 procedūrām rezultāts saglabājas apmēram pusotru gadu). Šīs ir jaunas un drošas frakcionētā CO2 lāzerterapijas metodes. Lāzers minimāli iedarbojas uz maksts epitēliju un pamodina šūnas, kas līdz šim ir iesnaudušās menopauzes iespaidā. Rezultātā pieaug maksts tonuss, uzlabojas audu trofika un gļotādas apasiņošana, atjaunojas elastīna un kolagēnās šķiedras, kas uzlabo sievietes ārējo dzimumorgānu izskatu. Atjaunojas maksts audi, muskuļu tonuss un maksts funkcionalitāte, paaugstinās tās jutīgums, mazinās maksts sausums un urinācijas problēmas,'' saka ginekoloģe Ilona Kampara.

Modernās tehnoloģijas atrisina problēmu ilgtermiņā. Dr. I. Kampara norāda, ka ļoti izplatīta problēma ir atrofiskais vaginīts, par kuru sievietes kautrējas runāt pat ar savu ārstu. Parasti atrofiskais vaginīts, no kā pārsvarā cieš sievietes premenopauzes un menopauzes laikā vai pēcdzemdību periodā, ir saistāms ar samazinātu estrogēna līmeni. Tas izpaužas kā maksts sausums, sāpes dzimumakta laikā un urīna nesaturēšana. Šīs izmaiņas nozīmīgi sāk ietekmēt sievietes normālo seksuālo aktivitāti, dzimumdzīves kvalitāti un apmierinātību ar to. Latvijā jau piecus gadus gan maksts kanāla atslābuma, gan urīna nesaturēšanas ārstēšanai veiksmīgi pielieto lāzerterapiju. Bez jau esošās  Itālijā ražotā DEKA SmartXideV2LR frakcionētā CO2 lāzera, ar kuru vēl efektīvāk var veikt vaginālo rejuvināciju jeb atjaunošanu, ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmumā ''Capital Clinic Riga'' ir pieejama arī  lāzerprocedūra FemiLift® ar pašas jaunākās paaudzes Alma lāzeriekārtu FemiLift® CO2 Smart. ''Esmu novērojusi, ka jau pēc pirmās manipulācijas pacientes sajūt atšķirību – urīna nesaturēšana un maksts sausuma sajūta ir mazinājusies. Pacientes, kurām ir bijis maksts kanāla atslābums un noslīdējums, pēc procedūras uzsver dzimumdzīves kvalitātes būtisku uzlabošanos.  Procedūru iesaka arī sievietēm pēc krūts vēža terapijas jebkurā vecumā, lai novērstu sausumu, dedzināšanas sajūtu makstī utt.,'' stāsta dr. I. Kampara. Šīs lāzerprocedūras veic ambulatori, un uzreiz pēc procedūras sieviete var atgriezties ikdienas dzīvē. Šīm lāzermetodēm nav blakņu, procedūra ir ātra, ilgst aptuveni 5 minūtes. Tā veicama bez anestēzijas, jo ir nesāpīga (bez audu griezieniem, asiņošanas, šuvēm). Tās laikā var izjust nelielu siltumu (dažas izjūt pat labsajūtu!). Procedūrai nav vecuma ierobežojumu un pēc tās nav jālieto nekādi medikamenti (antibiotikas, atsāpinošie preparāti u.c.).Tā kā šo lāzerprocedūru neveic, ja ir seksuāli transmisīvās slimības, onkoloģiskas problēmas mazajā iegurnī, HIV, hepatīts, akūta herpes vīrusu infekcija, smagas formas alerģija, kā arī saistaudu slimības, piemēram, pastiprināta rētu veidošanās u.tml., pirms tās uzsākšanas ir nepieciešama rūpīga izmeklēšana.

Novērst ārējo dzimumorgānu estētiskos defektus,  diskomfortu un nepatīkamas sajūtas (sausums, nieze, dedzināšanas sajūta, sāpes dzimumakta laikā, pēcdzemdību rētas, maksts gļotādas atrofija), uzlabot dzimumdzīves kvalitāti un seksuālo baudu palīdz arī NEAUVIA TM ORGANIC hialuronskābes injekcijas un I-PRF injekcijas. Injekcijas izmanto arī hronisku vulvas slimību (leikoplakija) ārstēšanā, iedarbojoties tieši uz problēmzonu, slodzes urīna nesaturēšanas gadījumos (kā papildu terapija pēc lāzerprocedūras), kā arī rētu mazināšanai.

Ginekoloģe I. Kampara: ''Katram vecumam ir savs skaistums – gan jaunībai, gan briedumam. Tieši tādēļ menopauze jeb klimakss jāuztver kā normāls dzīves posms, kas nekādā gadījumā nepadara sievieti nevērtīgāku! Nav neatrisināmu problēmu, ir tikai nepareiza attieksme. Mīli sevi un nedari sev pāri!''

DEKA SMARTXIDE V2LR kombinētais frakcionētais lāzers CO2 (10600 nm), ar kuru tiek veikta procedūra MonaLisa Touch®, atrodas ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļā, K. Barona ielā 117, tālr.: 67847109.

Alma Lasers frakcionētais lāzers CO2 Smart, ar kuru veic FemiLift® procedūras, atrodas ''Capital Clinic Riga'', Duntes ielā 15A, tālr.: 66333333, 2933422.

Sievietes veselībai un labsajūtai pievājam:

  • Procedūras MonaLisa Touch®
  • Hialuronskābes injekcijas
  • I-PRF injekcijas
  • Kaunuma lūpu korekciju, izmantojot DEKA lāzeriekārtu

''Veselības centrs 4'', Ginekoloģijas nodaļa, K.Barona iela 117, Rīga, 2. stāvs, Tālr.: 67847109, 67847100, www.vc4.lv

  • Procedūras FemiLift®
  • Hialuronskābes injekcijas
  • I-PRF injekcijas

''Capital Clinic Riga'', Duntes iela 15a, Rīga, 4. stāvs, Tālr.: 66333333, 29334224, www.capitalclinicriga.lv 

  • Hialuronskābes injekcijas
  • I-PRF injekcijas
  • Mazo kaunuma lūpu plastiskās operācijas

''Dermatoloģijas klīnika'', Skanstes iela 50, Rīga, 3. stāvs, Tālr.: 67847102, 28381189, www.dermaclinic.lv

 

Saistītas ziņas

news-img
21.08.2019.

Zināmais un dažādais ūdens tavai labsajūtai

news-img
12.08.2019.

Izvingrinām krūtis

news-img
12.08.2019.

Vai zini, kāpēc jādzer ūdens?

news-img
28.07.2019.

Vieglāk ar kompresijas zeķēm!

news-img
05.07.2019.

Pil un pil un – iepil...

news-img
27.06.2019.

Eļļas garšai un veselībai!

news-img
07.06.2019.

Vasaras pavadones - tulznas. Ko darīt?

news-img
23.05.2019.

Kā iesākt dienu ar vienkāršiem vingrojumiem, vēl neizkāpjot no gultas

news-img
13.05.2019.

Kāpēc ne visiem der skriešana?

news-img
30.04.2019.

10 jautājumi un atbildes, kas noderēs katram, kas skrien

Visas ziņas