news-img

Publicēšanas datums: 27.08.2021.

Atvadīšanās no pamperiem - kļūdas un ieteikumi

Ne vienā vien ģimenē tagad ir uzdevums: iekams bērns sāk apmeklēt bērnudārzu, iemācīt viņam prasīties uz podiņa. Vai tas ir normāli, ka mazdēls vēl trīs gadu vecumā staigā pamperos? Skaidro ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmums ''Capital Clinic Riga'' uroloģe Natālija Bozotova

Daudziem vecākiem tas varētu šķist diezgan loģisks augusta mājasdarbs – panākt, lai bērns, pirms uzsāk gaitas dārziņā, atvadās no pamperiem.
Taču visdrīzāk tā ir neiespējamā misija, no kuras kreņķu gan bērnam, gan vecākiem būs vairāk nekā labuma.

Raksturīgas trīs vecāku biežāk pieļautās kļūdas podiņmācībā.

1. kļūda – SASTEIGŠANA

Sāksim ar to, ka jebkurš jautājums, kurš iesākas ar frāzi Vai tas ir normāli?, grūti attiecināms uz bērniem. Divi bērni vienādā vecumā tik un tā būs ļoti dažādi – gan pēc savas anatomiskās, gan fizioloģiskās un funkcionālās, gan arī mentālās attīstības.

Vadlīnijās ārstiem ir norādīts mentālais vecums, kad no bērna jau jāsagaida pilnīga kontrole pār urināciju dienā, un tie ir trīs un četri gadi. Bet kontrolei pār urināciju naktī jābūt piecu un sešu gadu vecumā. Taču sākumā bērnam ir jāapgūst kontrole pār citu orgānu, kas atrodas iegurnī, un tā ir taisnā zarna. Kontrolēt kakāšanu bērnam jāiemācās līdz divu gadu vecumam.
Bieži vien atvadīties no autiņbiksītēm neizdodas tik ātri, kā gribētos, jo nav kārtīgi apgūts pirmais posms – kontrole pār taisno zarnu.

2. kļūda – SALĪDZINĀŠANA

Es vienmēr visiem atgādinu, ka bērnus nedrīkst salīdzināt! Jo katram bērnam ir savs stāsts par grūtniecības laiku, par dzemdībām, individuālajām niansēm psihiskajā un mentālajā attīstībā, tāpēc podiņmācības prasmju iegūšanas vecuma diapazons ārstu skatījumā ir plašs! Vienam bērnam tas būs pusotra gada vecums, citam jau minētie trīs gadi. Tomēr, ja vecākiem ir satraukums, ka autiņbiksīšu lietošana ievilkusies par ilgu, var veikt analīzes un izmeklējumus, lai izslēgtu infekcijas un kādas traucējošas anatomiskas, funkcionālas nianses.

Vecākiem jāizmanto arī dažādas mācību metodes un taktikas. Jo, kas derēja brālim, varbūt šoreiz nederēs māsiņai!
Un visā jāievēro zelta vidusceļš, jo savā praksē redzu, ka nereti vecāki ir tik uzstājīgi un apņēmīgi, ka bērns no podiņa sāk pat baidīties. Vai arī iestājas atteikšanās un spīts, un bērns ciešas un ilgi neiet nokārtoties, un līdz ar to ilgtermiņā var rasties arī dažādi veselības traucējumi.

3. kļūda – NEKONSEKVENCE

Urīnpūšļa uzdevums ir krāt, saturēt un iztukšot. Bērns šīs funkcijas var sākt kontrolēt, tiklīdz šim urīnpūšļa automātiskajam darbības lokam pieslēdzas galvas smadzeņu garoza un izveidojas tā dēvētais sociālais urinācijas akceptēšanas moments – proti, kad bērns sāk arī saprast, kur viņš drīkst čurāt un kur ne, un beidzot var ar savām spējām urīnpūšļa patvaļīgo darbību piebremzēt un regulēt.

Tāpēc bērna higiēnas paradumos ir svarīgi ievērot konsekvenci – ja viņš jau ir regulāri gājis uz podiņa, nav vēlams kaut kādu apstākļu dēļ, piemēram, uzsākot bērnudārza gaitas, likt viņam atkal čurāt autiņbiksītēs.

Esmu rakstījusi ārsta zīmes pirmsskolas izglītības iestāžu audzinātājām un vadībai gan par to, lai atļauj bērnam, kuram tas kādu iemeslu dēļ nepieciešams, nēsāt pamperus, gan par to, lai bērnam, kurš jau māk patstāvīgi apmeklēt tualeti, autiņbiksītes bērnudārzā nevilktu piespiedu kārtā.

Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas veselība'' Nr.17.

Saistītas ziņas

news-img
26.03.2024.

Mākslas terapija bērniem un pusaudžiem

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
05.01.2024.

Pieejami valsts apmaksāti ultrasonogrāfijas izmeklējumi bērniem

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
14.08.2023.

Neaizstājamās fiziskās aktivitātes bērniem

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
01.02.2023.

Podologa pakalpojumi filiālē ''Valdlauči''

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

Visas ziņas