news-img

Publicēšanas datums: 18.12.2019.

Ādas aizsardzība ziemā!

Koši sarkani vaigi un apsarcis deguns ziemas sportiskajās aktivitātēs mēdz sagādāt fizisku un psiholoģisku diskomfortu. Ādai ir vajadzīga gudra aizsardzība.

Ziemas sportiskajās aktivitātēs ārā ādas veselību apdraud trīs galvenie riska faktori: aukstums un pastāvīgs mitrums; augsts saules ultravioletais starojums (UV) kalnos; kontrasts ar iekštelpu apkures sauso gaisu.

Jutīgai ādai šajā periodā klājas pavisam grūti, tāpēc der ievērot dažus pavisam vienkāršus principus.

Pastiprināta svīšana nenozīmē, ka vajadzētu lietot agresīvus mazgāšanās līdzekļus, kas rada daudz putu (tie galvenokārt satur SLES – nātrija laureta sulfātu). Vienlaikus ar netīrumiem tie nomazgā arī normālo ādas aizsardzības barjeru, ko veido hidrolipīdu (ūdens + tauki) kārtiņa, mazinot ādas aizsardzības spējas. Ķermeņa mazgāšanai ieteicams izmantot neitrālus gelus vai eļļas bez smaržvielām un putojošiem burbuļiem.

Ādas sausums ziemas laikā ir ienaidnieks numur viens. To labi var redzēt sejas ādā, ja tā nav mitrināta, plānākajos ādas rajonos ātri rodas sausuma grumbiņas. Tādēļ neaizmirsti par ūdens dzeršanu un ādas mitrināšanu pēc sportiskām aktivitātēm. 

Ādas mitrināšanai vakaros ļoti labi ir piemēroti zemmolekulārās hialuronskābes serumi. Labu efektu sniedz mitrinoša maska, ērti lietojamas ir biocelulozes lokšņu, salvešu maskas.

Apsaldējumi
Aukstumam un vējam atklātā āda ir pakļauta apsaldējumiem, apsārtumiem un ādas jušanas traucējumiem, kas var radīt nelabvēlīgas sekas uz visu mūžu. Sejas ādu ieteicams piesegt ar treknākas konsistences krēmu. Līdzīgi kā ar apģērbu – atgriežoties telpās, mēs novelkam biezo kārtu, arī treknākas konsistences krēmu, un uzvelkam kaut ko vieglāku – sejai der vieglas konsistences mitrinošs līdzeklis, kas paredzēts ziemas apstākļiem.

Lai āda nesasalst ledū
Jebkura krēma sastāvā ir ūdens, tāpēc ziemas aukstumā krēms jāuzklāj 20 minūtes pirms iziešanas ārā. Krēmam ir jāpagūst iesūkties ādā, lai sagatavotu to salam un aukstajam vējam. 

Lūpas un rokas
Katru dienu lieto treknu lūpu balzamu ar SPF. Roku kopšanai var izmantot barojošus vai uz vazelīna bāzes veidotos roku krēmus. Tie ir trekni un darbojas kā otra ādas kārta, aizsargā roku ādu un neļauj tai izsausēt.

Saules aizsardzība
Sniegs atstaro saules starus kā spogulis, tāpēc āda saņem nedabisku lielu UVS devu, kas rada ādas iedegumu, apdegumu. Kā zinām, tas sekmē krunku un pigmentācijas veidošanos, rada ādas vēža risku nākotnē. Tā nav jauka perspektīva, tāpēc āra aktivitātēs, īpaši kalnos, lieto aizsarglīdzekli pret UVS un sauli ar augstu SPF. Neaizmirsti SPF līdzekli uzklāt atkārtoti, jo to darbības laiks ir vidēji 80 minūšu!

SARKANI VAIGI, KAS NEPĀRIET
Sārti vaigi reti liecina par labu veselību, vairāk gan par ādas problēmām, kas ziemas aktivitātēs samilst vēl vairāk un bojā dzīves kvalitāti.

ROZĀCIJA VAI KUPEROZE?
Rozācija – pastāvīgi sārta seja ir gandrīz 10% pasaules populācijas. Tas ir ādas stāvokļa medicīnisks apzīmējums (Acne rosacea), ja ir konstanti apsārtusi sejas āda, redzams asinsvadu tīklojums, kas var kombinēties ar sīkām pūtītēm, smagos gadījumos mainās deguna lielums, var būt arī acu bojājumi. Kuperoze – pieder pie jutīgas ādas ģimenes. Šo terminu vairāk izmanto kosmetologi un kosmētisko līdzekļu ražotāji, apzīmējot jutīgu, hiperreaktīvu ādu, kas nākotnē var pāriet rozācijā.

KAS PROVOCĒ SĀRTĀS SEJAS IZPAUSMES?
Ja pastāvīgi ir sarkani vaigi un deguns, vainojami ir paplašināti, tuvu ādas virskārtai izvietoti asinsvadi. Biežāk tā ir iedzimta problēma, ko saasina aukstums, karstums, mitrums, saule, UVS, krasas temperatūras maiņas, stress un citi faktori. Lai ziemas sportiskajās aktivitātēs mazinātu vai novērstu rozācijas izpausmes, āda vispirms jāaizsargā no aukstā vēja, sala, sniega un saules ar speciālo krēmu palīdzību.

Noteikti jāizvairās no sejas karsēšanas saulē, no karstu ēdienu un dzērienu lietošanas, no asām garšvielām, stresa, alkohola, jo tas viss sekmē sarkano vaigu izpausmes.

Tiem, kam ir pastāvīgi apsārtusi sejas āda, deguns, parasti ir paaugstināts sejas ādas jutīgums pret dažādiem kosmētiskajiem produktiem un lokāli lietojamiem medikamentiem, tāpēc ir ļoti svarīgi izvēlēties speciālo kosmētiku jutīgai (kuperozai vai rozācijas skartai) ādai.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''EJ! decembra numurā. ''Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' un ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe, imunoloģe Tatjana Ļiņova. 

 

 

 

 

Saistītas ziņas

news-img
24.02.2020.

VESELĪBA - PRIORITĀTE NR. 1

news-img
21.02.2020.

Ādas detektīvs

news-img
20.02.2020.

Kāpēc niez galvas āda?

news-img
20.02.2020.

Traucējošais sausums

news-img
11.02.2020.

Rūpes par roku ādu

news-img
07.02.2020.

Hroniskas muguras sāpes. Vai palīdzēs osteopātija un teipošana

news-img
07.02.2020.

Pigmentācijas traucējumi. Pētījumi, inovācijas, pieredze

news-img
07.02.2020.

Ginekoloģe ar otām

news-img
06.02.2020.

Vēja sapūsta auss. Kā sev palīdzēt?

news-img
06.02.2020.

Kas zināms par zarnu mikrobiotu?

Visas ziņas