news-img

Publicēšanas datums: 05.08.2020.

Cik grūti ir norīt kobru un cik mulsinošs ir taisnās zarnas izmeklējums jeb kolonoskopija?

Daudziem cilvēkiem ar endoskopiskajiem izmeklējumiem saistās nepatīkamas asociācijas. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem ir ne tikai bailes, bet arī kauns iet pie ārsta, piemēram, uz kolonoskopiju.

Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' gastroenteroloģe, endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite par endoskopijas izmeklējumu.

Mūsdienās šie izmeklējumi ir arī daudz patīkamāki, pacients nejūt sāpes, diskomfortu. Gan augšējo endoskopiju (gastroskopija) un apakšējo endoskopiju (kolonoskopija) var veikt vieglā vispārējā anestēzijā. Pēc pamošanās viss process jau ir beidzies – atliek tikai mazliet atgūties no anestēzijas dienas stacionārā un tad var doties tālāk savās ikdienas gaitās.

Gan gastroskopija, gan kolonoskopija ir visinformatīvākie izmeklējumi.

Gastroskopija ir augšējā gremošanas trakta vai tā daļas izmeklēšanas metode, kas nozīmē barības vada, kuņģa un duodena proksimālās daļas (divpadsmitpirkstu zarnas sākuma daļas) apskati. Tā ļauj precīzi agrīni diagnosticēt gremošanas sistēmas iekaisumus un ir noderīga ārstēšanā.

Tās galvenā priekšrocība ir iespēja diagnosticēt ļaundabīgos audzējus agrīnā stadijā (tiem nav specifisku simptomu, tāpēc tā visbiežāk ir gadījuma atrade), kad lielākoties tie ir nelieli, pat pāris milimetru, to vizualizācija un morfoloģiskā pierādīšana ir grūta, prasa labu profesionālo sagatavotību un endoskopisko tehnoloģiju.

Kolonoskopija ir vienīgā un visinformatīvākā metode, lai izmeklētu resno zarnu no iekšpuses un laikus diagnosticētu un ārstētu resnās un taisnās zarnas slimības. Tā ir zelta standarts kolorektālā vēža diagnostikā – palīdz atklāt adenomatozus polipus un vēzi resnajā zarnā. Steidzama kolonoskopija nepieciešama, ja ir zarnu asiņošana, arī čūlainais kolīts, bet plānotas kolonoskopijas ir vērstas uz resnās zarnas audzēju, kā arī citu slimību diagnostiku.

Zināšanai endoskopiskie izmeklējumi un manipulācijas:

• Gastroskopija jeb augšējā endoskopija (pēc pacienta izvēles – ar vai bez sedācijas); ārstnieciskās manipulācijas tās laikā: polipu noņemšana, injekcijas asiņošanas apturēšanai, kvalitatīvu audu paraugu iegūšana, lai pārliecinātos, vai kuņģī nav pirmsvēža stāvokļa.

• Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija (pēc pacienta izvēles – ar vai bez sedācijas), ārstnieciskās manipulācijas, piemēram, polipu izņemšana, novēršot kolorektālā vēža attīstības draudus.

• Elptests – helikobaktērijas noteikšana.

Vairāk lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2020. gada augusta izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
22.09.2020.

Kā pareizi lietot taukus dedzinošos līdzekļus ādai?

news-img
18.09.2020.

Papēža kaulā ir veidojums...

news-img
04.09.2020.

Atklāti par veselību un ceļu uz skaistumu - sākas TV šova ''Ceļā uz pārliecību'' otrā sezona

news-img
14.09.2020.

Kā cīnīties ar blaugznām?

news-img
04.09.2020.

Par inovācijām un iespējām - ''Nākotnes medicīna'' jaunā sezona

news-img
08.09.2020.

Zaudēt svaru, iegūt sapņu augumu un mainīt profesiju

news-img
08.09.2020.

Sejas āda vasaras otrajā pusē un rudenī var izstrādāt dažādus niķus

news-img
08.09.2020.

Izoperēts žultspūslis, bet gremošanas sistēma turpina darboties netraucēti

news-img
04.09.2020.

Kā lai turpina baudīt dažādo gadalaiku burvību, nekaitējot ādai?

news-img
04.09.2020.

Kas ir potītes– augšdelma indekss?

Visas ziņas