news-img

Publicēšanas datums: 26.07.2021.

Covid-19 sekas jāuztver nopietni!

Pēc Covid-19 vīrusa infekcijas izslimošanas vidēji katram desmitajam saglabājas sūdzības līdz pat četrām un vairāk nedēļām vai pat mēnešiem. Pat ja saslimšana noritējusi viegli vai vispār bez simptomiem, tas nenozīmē, ka pacients ir pasargāts no komplikācijām. Informē ''Veselības centrs 4'' fililāles ''Anti-Aging Institute'' interniste Dace Trumpika

Visbiežākās komplikācijas ir hronisks nogurums, izteikts nespēks, galvassāpes, grūtības koncentrēties, pasliktināta atmiņa un miega traucējumi. Tāpat ļoti bieži ir paātrināta sirdsdarbība, kas novērojama arī miera stāvoklī, elpas trūkums, klepus, sāpes krūtīs un muskuļos.

Covid-19 vīrusa radītās sekas jāuztver nopietni, uzsver ārste. Arī iepriekš pilnīgi veselam un sportiskam cilvēkam pēc slimošanas var parādīties nopietnas veselības problēmas. Elpas trūkums un klepus liecina par skartām plaušām, taču plaušu bojājums ne vienmēr norit kopā ar klepu un elpas trūkumu! Daļai cilvēku, kuri pārslimo Covid-19 vīrusu bez simptomiem, veicot skrīninga datortomogrāfiju plaušām, atrod plaušu audu bojājumu. Turklāt to var noteikt tikai mērķtiecīgā padziļinātā izmeklēšanā. Vienkārša sirdsdarbības paātrināšanās arī var slēpt kaut ko nopietnāku, piemēram, sirds muskuļa bojājumu, ko var noteikt vienīgi kardiologs.

Kā paši varam sev palīdzēt?

  • Ļoti liela varbūtība, ka cilvēkam saslimšana noritēs smagi, ir tad, ja viņam ir liekais svars. Aptaukošanās ir saistāma gan ar imūnās funkcijas pārmaiņām, gan samazinātu plaušu kapacitāti. Tāpēc ir svarīgi uzturēt optimālu svaru.
  • Regulāras mērenas intensitātes fiziskās aktivitātes palīdz ātrāk atgūties no Covid-19 radītajām komplikācijām. Taču, veicot jebkādas fiziskās aktivitātes, rūpīgi jāseko līdzi pašsajūtai. Ja parādās tādi simptomi kā galvas reiboņi, slikta dūša, sāpes krūtīs, sirdsklauves vai citi, slodze jāpārtrauc. Tomēr tas nenozīmē, ka jāievēro gultas režīms – tiklīdz iespējams, atkal pakāpeniski jākāpina slodze. Ideālā gadījumā to var veikt profesionāļa, piemēram, fizioterapeita, klātbūtnē.
  • Nereti papildus uzturam ārsts izraksta arī D vitamīnu – tas uztur stiprus gan kaulus, gan imūno sistēmu, tāpēc tam ir liela nozīme gan Covid-19 ārstēšanā, gan tālākā rehabilitācijā.

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais latvietis'', Nr.30.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

Visas ziņas