news-img

Publicēšanas datums: 12.11.2021.

Cukura diabēts un Covid-19: skaidro endokrinologs

Cukura diabēts kļūst arvien aktuālāks, ko veicina arī Covid-19 pandēmijas izraisītie apstākļi. Kā mazināt diabēta saslimšanas risku un kam savlaicīgi pievērst uzmanību savā ikdienā? Kā Covid-19 laiks ietekmē cukura diabēta slimniekus? Skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Valdlauči'' endokrinoloģe Liene Akmene.

Šobrīd otrā tipa diabēts sastopams aptuveni 90 000 pacientu, un katru gadu atklāj apmēram 6-7 tūkstošus saslimšanas gadījumu. Visvairāk pacientu ir vecumā virs 45 gadiem. Biežāk diabēts pēc 60 gadu vecuma ir sastopams sievietēm, un saslimšanas risks palielinās līdz ar vecumu. Protams, var saslimt arī jaunāki cilvēki, un to arī novērojam – diabēts kļūst arvien jaunāks mūsu dzīvesveida ietekmē. Mēs guļam par maz, ikdienā ir pārāk daudz stresa.


Otrā tipa cukura diabēts ir vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura līmenis asinīs. Organisms nespēj efektīvi izmantot insulīnu – hormonu, ko izstrādā aizkuņģa dziedzeris un kas regulē ogļhidrātu maiņu. Otrā tipa cukura diabēts noteikti lielākoties ir dzīvesveida slimība. Protams, ka saslimšanai ar diabētu liela nozīme arī ir ģenētiskiem faktoriem – nelabvēlīgai iedzimtībai, kā arī dažādiem dzīvesveida faktoriem, piemēram, neveselīgiem ēšanas paradumiem un nepietiekamām fiziskajām aktivitātēm. Ja ēdam par daudz un kustamies par maz, veidojas disbalanss starp lielo uzņemto kaloriju daudzumu un neatbilstošām fiziskajām aktivitātēm, kā rezultātā pieaug ķermeņa svars un veidojas aptaukošanās.
Ar diabētu saslimst arvien jaunāki cilvēki. Šobrīd nekāds retums nav arī bērni, kuriem atklāj cukura diabētu. Ja pirms 20 gadiem apmēram katrs divdesmitais bērns bija ar lieko svaru, tad tagad problēmas ar svaru ir jau katram ceturtajam, piektajam bērnam – to parāda statistika un šajā ziņā liela loma ir ģimenes paradumiem. Bērni arī ir kļuvuši mazkustīgāki, uzņemtais kaloriju daudzums ir neatbilstošs fiziskajām aktivitātēm. Rodas bažas, ka pēc dažiem gadiem diabēts kļūs arvien jaunāks un tipiskais pacienti vairs nebūs cilvēks virs 45 gadiem.


Nereti var dzirdēt – otrā tipa diabētu ir grūti atklāt, taču tā nebūt nav, ja vien savlaicīgi pievērš uzmanību savam veselības stāvoklim. Ja cilvēkam ir virs 45 gadiem, tad reizi gadā ir jānosaka glikozes līmenis tukšā dūšā. Tāpat arī jaunākiem cilvēkiem, kuriem piemīt kādi riska faktori – ģimenē ir diabēts, ir liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, ir regulāri jānosaka cukura līmenis.


Bieži parādās tādas sūdzības kā nogurums, redzes pasliktināšanās vai slikti dzīstošas brūces, taču tās bieži vien nesaista ar paaugstinātu cukura līmeni. Ja cukura līmenis paaugstinās vēl vairāk, tad var novērot arī slāpes, biežāku urināciju. Apmēram trīs līdz piecus gadus, pirms atklāj diabētu, sāk paaugstināties cukura līmenis. Tad, kad slimību diagnosticē, jau apmēram 65% ir kādas cukura diabēta vēlīnās komplikācijas, tāpēc ļoti svarīga ir savlaicīga slimības atklāšana.


Diagnoze ''cukura diabēts''. Ja ir diagnosticēts cukura diabēts, ir noteikti jāmaina dzīvesveids, uzsver endokrinoloģe. Tas nenozīmē tikai sasniegt labus ciparus analīžu rezultātos, bet arī attālināt vai novērst cukura diabēta komplikācijas – samazināt sirds un asinsvadu slimību riskus jeb izvairīties no infarkta, insulta un sirds mazspējas. Diemžēl jāsaka, ka akluma un nieru mazspējas galvenais cēlonis pasaulē ir cukura diabēts. Diabēta pacienta ikdienai vajadzētu būt iespējami veselīgai, tomēr, protams, mūsu dzīvē ir arī svētku dienas! Nav lietu, ko cukura diabēta gadījumā nedrīkstētu ēst, jautājums ir tikai par to, cik daudz, cik bieži un kurā laikā!


Covid-19 un diabēts. Covid-19 nepārprotami ir skāris cilvēkus no vairākiem aspektiem. Pirmkārt, tas lielākajam vairākumam ir mainījis dzīvesveidu – darbs no mājām ar biežākām ēdienreizēm, nekā ierasts un nepieciešams, un, diemžēl, arī ar mazāk veiktām, intensīvākām fiziskām aktivitātēm, kas noteikti ir veicinoši faktori otrā tipa cukura diabēta attīstībai.
Otrkārt, cukura diabēts ir hroniska slimība, kura noteikti ir arī riska faktors Covid-19 infekcijai. Nereti Covid-19 infekcijas ārstēšanā tiek pielietoti medikamenti, kas veicina glikozes līmeņa celšanos, kādēļ, iespējams, nākas arī koriģēt cukura diabēta terapiju šajā laikā. Šobrīd bieži vien, tieši ārstējot Covid-19 pacientus, atklāj otrā tipa cukura diabētu. Rezultātā pašreiz endokrinologiem arī ir pilnas darba rokas – gan ar pirmreizēji diagnosticētiem otrā tipa cukura diabēta pacientiem, gan, lai veiktu korekcijas to ārstēšanā.

Visu rakstu, kas tapis sadarbībā ar BENU aptieku, lasiet: Aprinkis.lv

Saistītas ziņas

news-img
12.11.2021.

Izmaiņas pakalpojumu sniegšanā ''Veselības centrs 4'' filiālēs

news-img
12.11.2021.

''Veselības centrs 4'' nodrošina Covid-19 testu veikšanu

news-img
03.12.2021.

JAUNUMS! ''Vivid E95 Ultra Edition'' nodrošina premium kvalitātes sirds un asinsvadu izmeklējumus filiālē ''Diaganostikas centrs''

news-img
12.11.2021.

Jaunums! Medikamentozās blokādes ''Veselības centrs 4'' filiālē ''Juglas klīnika''

news-img
01.12.2021.

Imunoloģe Tatjana Ļiņova: ar balsta vakcīnu saistītās blakusparādības ir individuālas

news-img
25.11.2021.

Regulāras profilakses vizītes - svarīgas nopietnu veselības problēmu novēršanā

news-img
29.11.2021.

Zane Rēvalde ''Porsche'' kustības SHIFT dalībniece: ''Izcilu Latvijas sieviešu portreti un iedvesmas vārdi''

news-img
30.11.2021.

Vai nosirmošanu var aizkavēt? Konsultē trihologs

news-img
26.11.2021.

Neveselīgie miega un uztura paradumi ietekmē kopējo veselību un labsajūtu

news-img
25.11.2021.

Skaista - svētkos un vienmēr

Visas ziņas