news-img

Publicēšanas datums: 08.07.2019.

Datoru un viedierīču ekrānu izstarotā zilā gaisma veicina novecošanos

Datoru un viedierīču ekrānu izstarotā zilā jeb HEV (High Energy Visible) gaisma kaitē veselībai. Pirmie par to sāka runāt acu ārsti, norādot, ka tā veicina dažādas acu slimības. Nu par to runā arī dermatologi, uzsverot, ka zilais starojums iekļūst dziļi ādā, to neatgriezeniski bojājot un veicinot novecošanos. Lasiet rakstu laikraksta ''Neatkarīgā Rīta Avīze'' 2019. gada 8.jūlija numurā.

Tirgū parādās arvien jauni sejas kopšanas produkti, kas īpaši uzsver to, ka tie neitralizē zilās gaismas un tā sauktā modernā piesārņojuma radīto kaitējumu. Tie kļūst arvien pieprasītāki, tāpēc pieaug to piedāvājums - jo arī pie zilajiem ekrāniem pavadīto stundu skaits diennaktī arvien palielinās.

PROFESIONĀĻA VIEDOKLIS

Dr. Jana JANOVSKA, ''Veselības centrs 4'' Dermatoloģijas klīnikas dermatoveneroloģe, Baltijas Preventīvās un pretnovecošanās medicīnas asociācijas prezidente:

- Zilā gaisma rada potenciālu kaitējumu ādai ar oksidatīvā stresa starpniecību, radot ādā brīvos radikāļus, kuru iedarbība ir ļoti graujoša - tie degradē kolagēnu un ekstracelulāro matrici, kā rezultātā padziļinās krunciņas un noslīd sejas ovāls. Zilā gaisma var iedarboties pat dziļāk nekā UVA/UVB starojums. Svarīgi atcerēties, ka tā ietekmē arī miegu: ja miega laikā līdzās ir ierīces, kas ģenerē šo gaismas viļņa garumu, tiek traucēta melatonīna sekrēcija, un fizioloģiskais cirkādijas ritms ir disbalansēts. Ādas šūnām ir savs cirkādijas ritms, kas ir ļoti jutīgs pret gaismas kairinātājiem - jo tie pavājina fizioloģiskās reģenerācijas īpašības ādā, kā rezultātā var pastiprināti parādīties pigmentācija un citi melanīna sintēzes traucējumi.

Šobrīd pieejams plašs klāsts ar produktiem, kuru sastāvā ir ne tikai SPF filtri, bet arī aizsardzība pret zilo gaismu. Lai pasargātu ādu no bojājuma, ko tā izraisa, produkta sastāvā jābūt spēcīgam antioksidantu kompleksam ar E un C vitamīniem. Bet vislabāko efektu cīņā ar zilās gaismas radīto oksidatīvo stresu iespējams sasniegt, šos produktus kombinējot ar antioksidantiem, ko var uzņemt iekšķīgi - ar augļiem, dārzeņiem. Pareizs uzturs normalizēs arī cirkādijas ritmu.

Es ieteiktu lietot arī nakts maskas, kas miega laikā atjauno sejas ādu, aktīvi cīnās ar oksidatīvā stresa un brīvo radikāļu radīto kaitējumu.

Ādai ar īpašām vajadzībām, piemēram, cilvēkiem ar hiperjutīgu ādu, rozācijas un melasmas gadījumos, noteikti nepieciešama papildu aizsardzība ne tikai no UVB/ UVA starojuma, bet arī no zilās gaismas spektra.

Visu rakstu lasiet laikraksta ''Neatkarīgā Rita Avīze'' 2019. gada 8. jūlija numurā vai portālā nra.lv >>

Saistītas ziņas

news-img
11.07.2019.

Osteoporoze: trausli kauli viegli lūzt

news-img
09.07.2019.

Vizuāls defekts: Mazsvarīgs vai tomēr klīniski nozīmīgs?

news-img
05.07.2019.

Pil un pil un – iepil...

news-img
27.06.2019.

Vēnu mazspēja senioru vecumā

news-img
27.06.2019.

Eozinofils ezofagīts

news-img
27.06.2019.

Eļļas garšai un veselībai!

news-img
27.06.2019.

Āda un modernais piesārņojums

news-img
26.06.2019.

Ķirurgs Jānis Gardovskis: intervija žurnālā ''Ievas Veselība''

news-img
25.06.2019.

Ne vienmēr vainīgs alkohols! 5 iemesli, kādēļ trīc rokas

news-img
13.06.2019.

Lāzers, biolīme un meistarība

Visas ziņas