news-img

Publicēšanas datums: 26.08.2020.

Dermatoloģe Sandra Vizule par pusaudžu ādu un kosmētiku

Nav nekāds noslēpums, ka mazas meitenes bieži vien ātrāk grib kļūt lielas. Kamēr trīsgadniece kāpj mammas augstpapēžu kurpēs vai veikalā uzstājīgi pieprasa krūšturīti, tas šķiet jautri, taču, kad meitene agrīnā pubertātes vecumā – 10 līdz 12 gadu vecumā – jau grib manikīru, pedikīru, krāsot matus un seju, vilkt krūšturi un apspīlētu apģērbu, vecāki var apjukt: ļaut vai neļaut, šausmināties vai nepievērst uzmanību. Vai varbūt ir kāds zelta vidusceļš?

Pakļaujas apkārtējai videi. Psiholoģe Zane Lobanova uzsver: viens no pusaudžu vecuma attīstības uzdevumiem ir atdalīties no vecākiem un veidot attiecības ar draugiem. Tāpēc ir tikai normāli, ja pusaudze vecāku ieteikumus neņem vērā un paziņo, ka vilks tikai to, ko pati grib, un krāsosies, kā ienāks prātā. Vecākiem jāsaprot: pat, ja bērns pieļaus kļūdas, pārkāps gaumes un pieklājības robežas, tā nav nekāda traģēdija. ''Svarīgi, lai mēs kā pieaugušie spējam saglabāt pret bērnu cieņu, pat ja viņš mūsu izpratnē ir kļūdījies savā izvēlē,'' atgādina Zane Lobanova. Bieži vien krāsošanās vai apģērba izvēle lielā mērā saistīta ar draudzeņu ietekmi. Piemēram, draudzene pateikusi, ka bez krūštura staigā tikai sīkās. Ja vecākiem ir labs kontakts ar bērnu, viņi savstarpējās sarunās to uzzinās. Tad ir izvēle: pirkt krūšturi, kaut objektīvas vajadzības vēl nav, vai vaicāt meitai, vai tas ir vienīgais veids, kā gūt draudzenes atzinību, un vai tiešām ir tik traki, ja draudzene tevi sauc par sīko. Pusaudzim jāļauj ''atdalīties'', tajā pašā laikā radot sajūtu, ka vecāki allaž būs pieejami, ja būs vajadzīgi.

To, ka apkārtējā vide teju uzspiež kosmētikas lietošanu, pamanījusi arī ''Veselības centrs 4'' ārste dermatoloģe Sandra Vizule: ''Visapkārt dzirdam, ka vajag kaut ko darīt un lietot. Pat nobriedušam cilvēkam tas var ''sist pa smadzenēm'', kur nu vēl pusaudzim!''

Vai pusaudžu āda ''izturēs'' kosmētiku? Taču agrīnai kosmētikas lietošanai ir ne tikai psiholoģiskais, bet arī veselības aspekts. Ko kosmētika nodara pusaudža ādai? Ārste dermatoloģe atbild: ''Tas nav viennozīmīgi. Viss atkarīgs no tā, kāds ir viņa ādas stāvoklis, kāda ir uzņēmība pret alergēniem. Ja nekad nav bijušas alerģiskas reakcijas, var drošāk pamēģināt. Taču, ja bijusi alerģiska reakcija – vienalga, vai pret ieelpojamajiem alergēniem, vai pārtikas, vai insektu kodumiem, jābūt uzmanīgākiem.'' Ja bērns ir alerģisks, tad, pat reti lietojot kosmētiku, tā izsauks alerģiskas reakcijas. Turklāt provocēs alerģisku reakciju arī pret citiem alergēniem. Ārstes novērojumi liecina, ka mūsdienās jau 12, 13 gados kosmētikas lietošana ir teju pašsaprotama lieta: ''Nezinu nevienu pusaudzi, kas lielākā vai mazākā mērā nelietotu kosmētiku. Tajā pašā laikā: lielākā daļa to nelieto katru dienu, bet laiku pa laikam. Vairāk jāraugās uz to, lai kosmētiku nelietotu pārāk mazi bērni. Man pašai bija pārsteigums, kad sešgadīgā mazmeitiņa ciemos ieradās uzkrāsotām skropstiņām!'' Vizule brīdina: mazajām meitenēm paredzētā ''princešu'' kosmētika ādai var kaitēt vairāk nekā pieaugušo kosmētika, ko parasti izvēlas pusaudzes. ''Bērnu kosmētika tirgū parādījusies salīdzinoši nesen, līdz ar to tā ir mazāk dermatoloģiski testēta, mazāk pārbaudīta, tajā ir daudz spīgulīšu. Izcelsme un kvalitāte ir apšaubāmāka. Savukārt mammas parasti lieto ''pārbaudītas vērtības''; ja to dara arī pusaudzes, risku ir mazāk.'' Tāpēc ārste iesaka bērniem kosmētikas komplektus nepirkt. Ja mazā dāma nu ļoti grib krāsoties, labāk uzdāvināt lūpu balzamu, kas radīts no dabiskām vielām un ir pārbaudīts.

Turklāt mazotnē ir lielākas iespējas tikt pie neirodermīta vai alerģiskā dermatīta, kamēr pēc pubertātes āda vairs nav tik jutīga. Taču tik un tā: gan vecākiem būtu jālasa produktu sastāvs, gan jārosina, lai bērns to dara un pameklē informāciju par kosmētikas sastāvdaļām. Ārstes ieskatā: ja pusaudze grib krāsoties, būtu jādod iespēja viņai tikt pie savas kosmētikas, jo nav higiēniski lietot citu cilvēku, pat tuvinieku, tušu vai lūpukrāsu. Ar tonālo krēmu lietošanu gan pusaudzēm būtu jāuzmanās. Dažkārt meitenes seju noklāj biezā kārtā, tādējādi cenšoties slēpt kādas ādas problēmas, piemēram, pinnes. Taču krēmā esošās vielas pinnes pabaro, un tās ''aug griezdamās''. Ja nu ir ļoti liela vēlme tās maskēt, attiecīgie līdzekļi būtu jāpērk aptiekās. Attiecībā uz pusaudžiem aktuālajām pinnēm daktere piebilst: ja tās veidojas pastiprināti, bērns būtu jāved pie dermatologa vai pieredzējuša kosmetologa, nevis jāgaida, ka ''pašas pāries''. Diemžēl, ja tās neārstē, par jaunības pinnēm visu mūžu var atgādināt rētiņas uz sejas. Arī galvas āda ir jutīga. Tāpēc, ja nu pusaudzes patiešām nevar iztikt bez efektīgas matu krāsas, labāk krāsot matu galus, lai pasargātu galvas ādu! Arī uz galvas var ''dzīvot'' dažādas ādas sēnītes: matu krāsa ar veicināt to vairošanos. Sekas var būt pat matu izkrišana, bet var tikt ietekmēta arī matu augšana un to struktūra!

Kā izvēlēties kosmētiku pusaudzei? Tā jāiegādājas kopā ar vecākiem. Vēlams pirms iegādes izpētīt noskatīto produktu sastāvu, atsauksmes. Ieteicams izvēlēties pēc iespējas dabiskākus produktus. Tie ne vienmēr ir dārgāki. Daļai kosmētisko produktu cena ir augsta nevis dabas vielu, bet gan zīmola un pievienoto parfimērijas sastāvdaļu dēļ.

Ārsta brīdinājums! ''Veselības centrs 4'' estētiskās medicīnas klīnikas  ''4. Dimensija'' dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule: ''Dažkārt 12 – 13 gados meitenes grib tāpat kā mamma lietot arī ādas kopšanas līdzekļus. Vecākiem būtu jāpaskaidro, ka tā ādu provocē veidot tumšos komedonus un pinnes, kas jau tāpat pusaudžu vecumā ir aktuāla problēma. Krēmi veicina ādas taukainību, pat tad, ja tas ir mitrinošs. Mikrobiem šie krēmi labi garšo, tāpēc pinnes var vairoties pastiprināti.''

Pilnu rakstu lasiet žurnāla ''Skola & Ģimene'' augusta numurā https://rb.gy/0chuxl

 

 

 

 

Saistītas ziņas

news-img
05.08.2022.

''Vizuālā diagnostika'' atver filiāli Gulbenē - ''Medicīnas centrs''

news-img
01.08.2022.

Ieplānojiet ginekologa apmeklējumu vismaz reizi gadā!

news-img
21.07.2022.

Filiālē ''Juglas klīnika'' pacientus pieņem urologs Georgijs Kirakozovs

news-img
19.07.2022.

Skābekļa koncentratoru noma filiālē ''Diagnostikas centrs''

news-img
18.07.2022.

ReOxy elpošanas terapija – plaušām, sirdij, spēkam un veselīgam svaram

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

news-img
12.07.2022.

Estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' svinīgā atklāšana pulcē viesus

news-img
07.07.2022.

Ehoterapija ar Sonovein tehnoloģiju - unikāla vēnu operācija

news-img
01.07.2022.

Estētiskās injekcijas: kas par tām jāzina?

news-img
13.07.2022.

Izmantojiet iespēju! Urologa konsultācijas filiālē ''Juglas klīnika''

Visas ziņas