news-img

Publicēšanas datums: 19.04.2020.

Ja rokas pēc mazgāšanas sprēgā

Kā pasaudzēt rokas, ja tās jādezinficē pat vairākas reizes stundā?! Iesaka ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe, metodiskā vadītāja Linda Kapteine-Veita. 

Ik reizi, mazgājot rokas ar kādiem agresīviem līdzekļiem, mēs bojājam ādas epidermu jeb virsējo slānīti, noārdām dabisko aizsargbarjeru, tādēļ rokas kļūst sausas. Turklāt tagad visur pieejamie šķīdumi roku dezinfekcijai satur augstu spirta koncentrāciju, lai tie spētu iznīcināt Covid-19 vīrusu.

Tie vēl vairāk sausina ādas virskārtu. Neiesaku uzsēsties uz antibakteriālajām ziepēm, jo to pārākums nav pierādīts – baktēriju nekļūst mazāk kā pēc tradicionālo ziepju izmantošanas. 

Protams, rokas jāmazgā bieži (pašai to sanāk darīt pat četras reizes stundā), taču – ar saudzīgiem mazgāšanas līdzekļiem, kas vairāk satur dabīgās eļļas, šī sviestu vai kādu citu mīkstinošu sastāvdaļu. Tie ir ķermeņa kopšanas līdzekļi, kuru sastāvā ir mazāk detergentu, kas noskalo ādas aizsargslāni, un kuri nesatur parabēnus, krāsvielas un smaržvielas, kas jutīgo ādu kairina vēl vairāk.

Plaisas kā vārti
Galvenais – neielaist roku sprēgāšanu, plaisāšanu, lielu sausumu, tā pasargājot ādu arī no iekaisumiem un infekcijām.

Kārpas (vīrusa infekcijas slimība) un sēnītes par gana labu pieturvietu atzīst pat sīkās mikroplaisiņas. Tāpat pēc savām pacientēm redzu, ka no biežas roku mazgāšanas un dezinfekcijas uz kairinātās ādas lien laukā agrāk nebijuši dermatīti – kā alerģiskie, tā kairinājuma kontaktdermatīti.

Rokas teiks paldies, ja...
...dienas laikā lietosi mitrinošu krēmu, kas ātri iesūcas ādā, piemēram, ar bišu vasku un propolisu. Tāds rada patīkamu pārklājumu, taču nelīp, neķep.

Receptes, neizejot no mājas
- Olīveļļai vai citai augu eļļai piepilini lāsi smaržīgas, dabīgas ēteriskās eļļas (lavandas, rozmarīna u. c.), piejauc maltas auzu pārslas un uzklāj šo masu uz plaukstām kā masku. Turi to apmēram 10 minūtes. Vari arī nedaudz paberzēt, jo auzu pārslas darbosies kā maigs skrubītis. Tad noskalo ar ūdeni. Lai arī eļļa – nepiesātinātās taukskābes – iesūksies labi, šo procedūru vēlams veikt vakarpusē.

- Izvanno rokas siltā ūdenī, kurā vārīti kartupeļi vai rīsi. Vēl labākam efektam vari pievienot mazliet olīveļļas. Uzreiz pēc procedūras rokas nav jānoskalo.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ievas Veselība'' 2020. gada aprīļa izdevumā.

 

Saistītas ziņas

news-img
06.08.2020.

Satriec sāpes un atgūsti kustību prieku ar X-Wave triecienviļņu terapiju

news-img
05.08.2020.

Saule šovasar mūs pārāk nelutina – te ir, te nav

news-img
05.08.2020.

Asinsspiediens kļuvis augsts

news-img
05.08.2020.

Cik grūti ir norīt kobru un cik mulsinošs ir taisnās zarnas izmeklējums jeb kolonoskopija?

news-img
05.08.2020.

Kas ir dzemdes mioma?

news-img
30.07.2020.

Atkal pietūkušas kājas: ķirurģes padoms, ko darīt

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sievietes un vīrieši lūdz palīdzību seksologam?

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sēņu ēdieni var izraisīt diskomfortu kuņģī, un kā tās pagatavot veselīgāk?

news-img
27.07.2020.

Perimenopauze — hormonālas svārstības

news-img
24.07.2020.

Ultraviolētā starojuma aizsargapģērbs

Visas ziņas