news-img

Publicēšanas datums: 11.11.2021.

Gadi netraucē - mīlējies ar baudu jebkurā vecumā!

''Agrāk par šādām tēmām nebija pieņemts runāt, un daudzām sievietēm tas vēl joprojām ir tabu. Reizēm pacientes stāsta, ka ar maksts sausumu un sāpēm mīlēšanās laikā mocījušās (tieši tādiem vārdiem viņas saka – mocījušās!) jau vairākus gadus. Bet – tam tā nav jābūt! Silti iesaku neciesties, bet iet pie ginekologa laikus, jo tad problēmu būs vieglāk atrisināt. Vecums tik tiešām nav šķērslis, lai mīlētos – vajadzīga tikai gribēšana un motivācija'', uzsver ''Veselības centrs 4'' ginekoloģe Jeļizaveta Murzina.

Pirms menopauzes un it īpaši menopauzes vecumā samazinās sievišķo hormonu estrogēnu koncentrācija asinīs, bet tie baro un mitrina maksts un ārējo dzimumorgānu gļotādu. Ja estrogēnu maz, loģiski, ka gļotādiņa ir badā, tāpēc tā kļūst plānāka, sausa, trausla un zaudē elastību. Ikdienā maksts sausums sievietēm tik ļoti netraucē, taču mīlējoties gan rodas diskomforts – sāpes, dedzināšana, dažreiz arī asiņošana. Ja gļotādiņa kļuvusi pavisam plāna un sausa, jebkurš mehānisks kairinājums var izraisīt mikrotraumu – ne tikai sekss, bet pat tualetes papīrs vai higiēniskās paketes, ko izmanto, ja ir neliela urīna nesaturēšana. Arī tā, atslābstot maksts muskulatūrai, ir diezgan bieža menopauzes pavadone.

Sievietēm, kas lieto hormonaizvietotājterapiju (HAT), maksts sausums parasti nesagādā problēmas. Taču, ja tu neesi starp viņām, tad alternatīva, kā uzlabotu savu intīmo vietiņu, varētu būt arī frakcionētais CO2 lāzers. Lāzers izstaro īpašus impulsus, kas minimāli ietekmē maksts epitēliju un netraumē gļotādu. Kairinātas tiek tikai maksts gļotādas šūniņas fibrocīti, kas pārveidojas par fibroblastiem, un tie sāk aktīvāk ražot maksts mitrumam un tvirtumam nepieciešamo kolagēnu un elastīnu. No tā rodas vairāki labumi vienlaicīgi. Uzlabojas gļotādas apasiņošana, tiek veicināta gļotu izstrāde, un maksts kļūst tvirtāka.

Tā ir vienkārša, nesāpīga ambulatora manipulācija, kas ilgst ne vairāk par piecām minūtēm. Pēc mēneša pacienti aicinām atrādīties, lai izvērtētu, vai lāzerprocedūra bijusi efektīva. Īstais rezultāts parasti parādās pēc otrās manipulācijas, tāpēc izdara vismaz divas procedūras ar mēneša intervālu. Dažreiz ar to arī pietiek. Maksts gļotāda kļūst pilnasinīgāka un mitrāka. Parasti tiek novērsta arī viegla urīna nesaturēšana, kad klepojot vai sirsnīgi smejoties izsprūk kāda pilīte. Taču, ja urīna noplūde ir izteikta un tās iemesls ir uroloģiska vaina vai orgānu noslīdējums, tad gan lāzers nelīdzēs. Lāzerprocedūras efekts saglabājas vidēji pusotru gadu.

  • Lāzera procedūrām būs labāks efekts, ja papildus jebkur un jebkad – stāvot, sēžot, guļot – veiksi starpenes muskulatūras jeb Kēgela vingrinājumus.
  • Ja ir samazināts maksts sekrēts, intīmo zonu palutini ar mitrinošu vai lubricējošu krēmu, želeju vai gelu.
  • Nepieļauj svara palielināšanos! Lieki kilogrami pastiprina gravitācijas ietekmi uz starpeni un veicina maksts noslīdējumu, kas izraisa urīna nesaturēšanu un sāpes seksa laikā.
  • Ja traucē maksts sausums, nepatīk ārējo dzimumorgānu izskats un vēlies uzlabot seksuālo dzīvi, paralēli lāzera procedūrām labākam efektam vari veikt arī hialuronskābes injekcijas.
  • Vēl viena iespēja – PRF injekcijas, kad paņem asinis no vēnas, centrifugē, atstāj tikai plazmas daļu kopā ar trombocītiem, kas satur daudz augšanas faktoru, un injicē makstī, tā uzlabojot kolagēna un elastīna sintēzi.

Visu rakstu lasiet portāla santa.lv 2021. gada 10. novembra publikācijā

Saistītas ziņas

news-img
01.08.2022.

Ieplānojiet ginekologa apmeklējumu vismaz reizi gadā!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
13.06.2022.

Sirds veselības pārbaudes - vēlamas ne tikai senioru vecumā

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
15.06.2022.

Migrēna un tās komplikācijas

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

Visas ziņas