news-img

Publicēšanas datums: 06.01.2021.

Herpes simplex vīruss

Nejauko viesi uz lūpas - aukstumpumpu - var izraisīt divi herpes tipa vīrusi. Viens no tiem ir Herpes simplex vīruss, un šī infekcija ir ļoti izplatīta. Niezi uz lūpas, pūslīša veidošanos, tā pārsprāgšanu un kreveles izveidošanos - šīs sajūtas retāk vai biežāk piedzīvojuši daudzi, skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Linda Kapteine - Veita

Vīruss ka vīruss

Pirmo reizi saskaroties ar herpes vīrusu, organisma reakcija var būt tāda pati kā jebkura vīrusa gadījumā - slikta pašsajūta, paaugstināta temperatūra, galvassāpes, līdz parādās herpes izsitumi mutes, deguna, žāvu vai starpenes gļotādās. Cilvēkiem, kurus herpe piemeklē dzimumorgānu rajonā, jāsaskaras ar nepatīkamu un sāpīgu slimības gaitu (tostarp sāpīgu urināciju), kas ievērojami bojā dzīves kvalitāti. 

Bija vējbakas? Ir Varicella zoster vīruss

Savukārt otrs vīruss, kurš izraisa herpi, ir daudz sliktāks -Varicella zoster vīruss. Šis vīruss dzīvo cilvēku organismā, kuri savulaik izslimojuši vējbakas (tātad visu to paaudžu, kuras nepotējās), taču lielākoties pēc izslimošanas cilvēka imūnsistēma spēj to noturēt neitrālā stāvoklī. Arī šis vīrusa veids iemājo organismā - muguras smadzeņu mugurējos ganglijos. Parasti tas ir kluss un mierīgs, taču retos gadījumos - pie imūndeficīta saslimšanām vai gados vecākiem cilvēkiem - tas var ''pamosties'' no jauna.

Galvenais higiēna

Infekcijas avots ir cits inficētais, it īpaši kopš brīža, kad uz inficētā ķermeņa jau redzami ar šķidrumu pildīti pūslīši. Herpe, tāpat kā vējbakas, izplatās gaisa pilienu ceļā. Herpes vīrusa izraisītie pūslīši nonāk elpceļu gļotādās un tur arī paliek. Visi ir redzējuši, kā attīstās aukstumpumpa: vispirms āda niez, tad parādās ar šķidrumu pildīts pūslītis, pēc tam tas pārvēršas erozijā, plīst, un kā pēdējā izveidojas krevele. Kreveles atkrišana (ja tā nav ar kaut ko inficēta) rētas uz ādas neatstāj, bet, ja pūslītis ticis inficēts ar vēl citu baktēriju, tas izraisa spēcīgu niezi. Jāatceras, ka to nedrīkst kasīt, lai neinficētu vēl ar kaut ko. Šī iemesla dēļ herpes vīrusa gadījumā jāievēro stingra higiēna - jāmazgā rokas, bērniem jāapgriež nagi, pūslīti nedrīkst kasīt vai aiztikt.

Kā ārstēt?

Herpi uz lūpas ārstē ar aciklovīra ziedi, bet Herpes zoster gadījumā aciklovīrs jālieto gan lokāli, gan iekšķīgi tablešu veidā. Ārstēšana abos gadījumos jāuzsāk pēc iespējas ātrāk. Vēl jāuzsver, ka ziede jālieto maz, kā norādīts zāļu lietošanas instrukcijā, lai gan ir vēlme aukstumpumpu apsmērēt tā, lai zāļu kārta redzama pa virsu, tomēr tas nav nepieciešams. Aciklovīrs iedarbojas momentāni un aptur vīrusu.

Cik lipīga ir veca herpe?

Nereti cilvēki satraucas, ka ar herpi var citus aplipināt ļoti viegli, taču herpe, kura ir reaktivizējusies, nav tik lipīga.

Kā visi vīrusi, tā ir lipīga pirmajā reizē. Protams, tas nenozīmē, ka jādalās ar traukiem un jābučojas, neskatoties uz herpi, tomēr paniski baidīties, ka tā pielips citiem mājiniekiem, nevajag.

Herpe acī - bīstami

Herpes vīruss var iemitināties arī acs nervos, kas ir ļoti nepatīkama herpes forma. Simptomi šai formai ir sāpīga acs, kura asaro, bet nepakļaujas ārstēšanai, kāda, piemēram, tiktu izmantota konjunktivīta ārstēšanai. Tas ārstam var radīt aizdomas par herpi acī, bet diagnozi var uzstādīt okulists. Ja tas noticis, to var ārstēt tikai ļoti pieredzējis okulists, veicot acī speciālas injekcijas. Pie šādas slimības gaitas herpe bojā acs virsējo slāni un, to neārstējot, var būt ļoti sliktas sekas - pat redzes zudums. Ja par to ir mazākās aizdomas, jāvēršas pie okulista, ko var darīt arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Veselība'' 2021. gada janvāra izdevumā 

Saistītas ziņas

news-img
19.01.2021.

Cukurs kaitē imunitātei

news-img
18.01.2021.

Kosmētikas un wellness ceļvedis: 2020. gada izcilnieki

news-img
18.01.2021.

Kā kopt sausu ādu?

news-img
15.01.2021.

Kā cīnīties ar sausiem matiem?

news-img
13.01.2021.

Nomierinošie līdzekļi

news-img
13.01.2021.

Uztura bagātinātāji skaistumam

news-img
11.01.2021.

Organisma atslodzes diena

news-img
11.01.2021.

Vēnu operācija

news-img
11.01.2021.

Kolonoskopija

news-img
07.01.2021.

Kāpēc veikt tauku sasaldēšanu?

Visas ziņas