news-img

Publicēšanas datums: 27.09.2021.

Iegurņa cīņa ar gravitāciju

Ir muskuļi, kas ikdienā darbībā nav redzami. Ieslēpušies dziļāk, tie veic nozīmīgu darbu un liek par sevi manīt tad, kad kļuvuši par vāju. Viena no šādām muskuļu grupām ir iegurņa pamatnes muskulatūra. Stāsta ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' fizioterapeite Lizete Pitena

MŪŽĪGĀ CĪŅA AR GRAVITĀCIJU
Iegurņa pamatnes muskulatūra ir kā apaļa dārgumu lāde ar kaula malām un muskuļu pamatni. Visas dzīves garumā šī muskuļu pamatne, cīnoties ar gravitācijas spēku un vēdera iekšējo spiedienu, nes un balsta tik nozīmīgos dārgumus jeb iekšējos orgānus – zarnas, urīnpūsli un dzemdi. Iegurņa pamatnes muskulatūra nodrošina adekvātu urīnpūšļa un taisnās zarnas iztukšošanos un saturēšanu.
Kad smejoties, šķaudot vai sportojot vēderā pieaug iekšējais spiediens, šie muskuļi sasprindzinās, lai novērstu negribētu noplūdi, bet, kad pienācis īstais brīdis iztukšot urīnpūsli vai taisno zarnu, tie atslābinās un ļauj šo darbu paveikt. Iegurņa pamatnes muskulatūrai ir arī seksuāla funkcija – tā palīdz sasniegt un saglabāt erekciju, tādējādi ietekmējot gan jutību, gan orgasmu. Tieši adekvāts šo muskuļu tonuss un veselība ir baudas virsotnes priekšnosacījums gan sievietēm, gan vīriešiem. Šī muskuļu pamatne arī rūpējas par stabilitāti, jo ir nozīmīga ķermeņa kodola (jeb core) muskulatūras daļa. 


PĀRVALDĪT VĒDERA IEKŠĒJO SPIEDIENU
Jebkuras fiziskas piepūles laikā vēdera dobumā strauji palielinās intraabdominālais jeb vēdera iekšējais spiediens, kas atbalsojas pret iegurņa pamatnes muskuļiem, tādēļ tiem ir jābūt pietiekami spēcīgiem, lai spētu pretoties šim iekšējam spiedienam, tādējādi nenodarot pāri iegurņa pamatnei.

Salīdzinājumam: saņemot sitienu pa vēdera priekšējo sienu, ir atšķirība, vai sitiena laikā vēderpreses muskuļi bijuši sasprindzināti vai atbrīvoti. Līdzīgi ar iegurņa pamatnes muskuļiem. Ja, ceļot svarus, noturot plecu balstus, jeb tā sauktos plankus, veicot eksplozīvus vingrinājumus vai nepareizi taisot presītes, tās nav aktivizētas, trieciens, ko rada intraabdominālais spiediens, ilgtermiņā būs traumējošs.

Vairāk lasiet žurnālā ''EJ!'' rudens izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

Visas ziņas