news-img

Publicēšanas datums: 01.10.2021.

Iemesli kāju tūkšanai

Šķidrumam uzkrājoties starpaudu telpā, rodas tūska. Tā kā kājas ir vistuvāk zemei, gravitācijas spēka ietekmē tūska vispirms veidojas šajā ķermeņa daļā. Vasara ar savu karsto laiku reizēm kalpo, kā fizioloģisks alibi, kādēļ kāju tūska rodas, bet, ja šī problēma nerimst arī tagad, vēsajā laikā, vērts pārbaudīties un pameklēt problēmas iemeslus dziļāk. Komentē ''Veselības centrs 4'' ģimenes ārste Vizma Vecvērdiņa

Iemesls Nr. 1.

VĒNU PROBLĒMAS
Ja kāju vēnas ir palielinātas, mezglainas, gluži kā zilgani striķi izspiedušās uz āru, kājas tūkst. turklāt zināms, ka ģimenē arī citam tuviniekam bijušas problēmas ar kāju vēnām, diagnoze ir diezgan skaidra - 50% gadījumu vēnu mazspēja ir ģenētiski mantota problēma. ''Lielākoties hronisku vēnu maz-spēju izraisa tā dēvētais venozais at-vilnis, kad asinis vēnās sāk plūst nevis uz priekšu, bet tek atpakaļ. Lai tas nenotiktu, par to rūpējas vēnās esošās vārstulītes, kas gluži kā durtiņas ik pēc posma vēnas iekšpusē noslēdz asins atplūdi, neļaujot asinīm tecēt atpakaļ. Diemžēl reizēm rodas vēnu vārstuļu nepietiekamība, šīs ''durtiņas'' vairs neveras ciet, tāpēc asinis netiek uz priekšu, bet satek atpakaļ, un tūska var būt viens no simptomiem, kas uz šo problēmu norāda,'' skaidro ģimenes ārste.

Iemesls Nr. 2.

LIMFAS ATTECES TRAUCĒJUMI
Ja flebologs jau ir veicis doplerogrāfiju, izmeklējis kāju asinsvadus, atzinis tos par veseliem, tomēr sūdzības par kāju tūsku saglabājas, jādomā, vai iemesls tam nav limfas atteces traucējumi. ''Šajā gadījumā tūskai būs savs raksturs,'' skaidro ģimenes ārste. ''Ja cilvēkam tūsku izraisa limfas atteces traucējumi, veidojas tā saucamā elefantāze jeb, kā to pasaka priekšā pats nosaukums, kājas pietūkst tik ļoti, ka sāk atgādināt ziloņa kājas - ir lielas, smagnējas. Turklāt limfas atteces traucējumu dēļ radusies tūska arī vizuāli atšķiras no tūskas, kas rodas hroniskas vēnu mazspējas dēļ.

Iemesls Nr. 3.

HRONISKA SIRDS MAZSPĒJA
Mazliet jāpaskaidro, kas ir sirds maz-spēja: tas ir patofizioloģisks stāvoklis, kad sirds funkcija kļuvusi nepietiekama un vairs nespēj audiem nodrošināt nepieciešamo metabolismu. Ar sirds mazspēju lielākoties nesaslimst pēkšņi, šī slimība attīstās gadu gaitā. ''Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronāra sirds slimība, piemēram, savulaik pārdzīvots miokarda infarkts, kad trombs nosprosto kādu artēriju un daļa sirds muskuļa audu sāk atmirt, jo nesaņem vairs skābekli. Otrs sirds mazspējas iemesls ir ilgstoši paaugstināts un neārstēts asinsspiediens. Padomājiet - pie paaugstināta asinsspiediena sirdij jāstrādā pastiprinātas slodzes režīmā, jo asinsvadi kļuvuši sklerotiski, neelastīgi, bet sirds ir tāds pats muskulis kā jebkurš cits muskulis organismā - ja tas tiek pastiprināti nodarbināts, muskulis palielinās, tāpēc pieaug arī sirds masa un vienlaikus samazinās sirds izsviedes tilpums. 

Iemesls Nr. 4.

VAIROGDZIEDZERIS SLINKO
Arī vairogdziedzera darbības traucējumu gadījumā kājas mēdz pietūkt. Tas raksturīgi hipotireozes gadījumā, kad vairogdziedzeris strādā pārāk slinki un nespēj saražot pietiekamu daudzumu hormonu. ''Ja cilvēkam ir hipotireoze, bez tūskas noteikti būs vērojami citi simptomi, piemēram, ādas sausums, sausi mati, trausli nagi, miegainība, cilvēks kļūst lēnīgāks, pieaug svars. Tipisks simptoms šiem pacientiem ir tas, ka āda kļūst tik plāna, trausla kā zīdpapīrs un reizēm tūskaina.''

Lai noteiktu hipotireozi kā diagnozi, asinīs jānosaka tireotropais hormons (TSH) - hipotireozes gadījumā tas būs paaugstināts. ''Tomēr ne tikai cilvēkiem, kam ir sūdzības, bet visiem pēc 40 gadu vecuma reizi gadā būtu jāpārbauda TSH, arī jāveic ultrasonogrāfijas izmeklējums vairogdziedzerim, jāpārliecinās, vai tas nav palielināts, mezglains,'' iesaka ģimenes ārste.


Vairāk lasiet žurnālā ''Veselība'', oktobra numurā

Saistītas ziņas

news-img
01.12.2021.

Imunoloģe Tatjana Ļiņova: ar balsta vakcīnu saistītās blakusparādības ir individuālas

news-img
25.11.2021.

Regulāras profilakses vizītes - svarīgas nopietnu veselības problēmu novēršanā

news-img
29.11.2021.

Zane Rēvalde ''Porsche'' kustības SHIFT dalībniece: ''Izcilu Latvijas sieviešu portreti un iedvesmas vārdi''

news-img
30.11.2021.

Vai nosirmošanu var aizkavēt? Konsultē trihologs

news-img
26.11.2021.

Neveselīgie miega un uztura paradumi ietekmē kopējo veselību un labsajūtu

news-img
25.11.2021.

Skaista - svētkos un vienmēr

news-img
22.11.2021.

Maska atstāj pēdas sejā: ko darīt?

news-img
12.11.2021.

Cukura diabēts un Covid-19: skaidro endokrinologs

news-img
05.11.2021.

Covid-19: izslimots, bet ieildzis: ārsta komentārs

news-img
16.11.2021.

Vai ziemas peldes ir veselīgas visiem?

Visas ziņas