news-img

Publicēšanas datums: 24.03.2020.

Infektoloģe: ''Lai pasargātos no saslimšanas, pēc iespējas jāizvairās no kontakta ar cilvēkiem un uzturēšanās publiskās vietās''

TC ''Spice'' sadarbībā ar ''Veselības centrs 4'' ir sagatavojis atbildes uz biežāk uzdotajiem apmeklētāju jautājumiem sakarā ar koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 straujo izplatību. Atbildes sniedz ''Veselības centrs 4'' infektoloģe dr. Una Caune.

''Pats galvenais šobrīd ir ievērot visus noteikumus - gan atbildīgo iestāžu izsludinātos, gan arī, piemēram, tirdzniecības centros izvietoto informāciju. Covid-19 tiek pārnesta gaisa pilienu ceļā, piemēram, inficētajam cilvēkam uzšķaudot vai uzklepojot, kā arī pieskaroties dažādām virsmām un citiem cilvēkiem. Lai pasargātos no saslimšanas, primāri vajadzētu pēc iespējas vairāk izvairīties no kontakta ar cilvēkiem un uzturēšanās publiskās vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, tādējādi samazinot uzņemto vīrusu daudzumu. Jo vairāk vīrusu uzņemam, jo nopietnākas var būt tā klīniskās izpausmes - tas attiecas uz visiem vīrusiem, ne tikai koronavīrusu. Tādēļ svarīgi neaizmirst par roku higiēnu un ieturēt minēto 2 m sasvstarpējo distanci, ņemot vērā, ka apkārt var būt cilvēki, kuri pat nenojauš, ka ir inficējušies. Liela nozīme pašreizējā situācijā ir mūsu imunitātei, tādēļ aicinu ievērot atbildīgo iestāžu norādes, ēst veselīgi un censties izvairīties no stresa, kā arī meklēt veidus, kā nezaudēt dzīves kvalitāti un prieku, jo arī tas pazemina imunitāti,'' norāda dr. Caune.

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

Kas ir koronavīruss un tā izraisītā slimība COVID-19? Koronavīrusi ir liela vīrusu saime, kas var izraisīt slimības dzīvniekiem vai cilvēkiem. Cilvēkiem līdz šim konstatētas slimības, sākot no saaukstēšanās līdz smagākām saslimšanām, kā Tuvo Austrumu respiratoro sindromu (MERS) un smago akūto respiratoro sindromu (SARS). Nesen atklātais koronavīruss izraisa slimību COVID-19.

Kā var inficēties ar COVID-19? Ir dažādi veidi, kā iespējams inficēties:

 • Vīruss izplatās sīku pilienu veidā, piemēram, atrodoties mazāk nekā 1 metra attālumā no inficētas personas, kura runā, klepo vai šķauda, vai pieskaroties inficētās personas ķermenim, piemēram skūpstoties, apskaujoties;
 • Sasveicinoties un pēc tam nenomazgājot rokas, pieskaroties sejas zonai (mutei, acīm vai degunam);
 • Pieskaroties virsmām vai priekšmetiem, piemēram, durvju rokturiem, kam ir pieskārusies inficētā persona un pēc tam nenomazgājot rokas;
 • Pieskaroties priekšmetiem, kuriem pats iepriekš pieskāries ar nenomazgātām rokām, piemēram, mobilajam telefonam.

Kādi ir slimības simptomi? Vispopulārākie simptomi ir drudzis, nogurums un sauss klepus, taču daži inficētie izjūt arī sāpes visā ķermenī, aizliktu degunu, iesnas, kakla sāpes. Simptomi parasti ir viegli un sākas palēnām. Daži inficētie nejūt nekādus simptomus, taču lielākā daļa (80%) saslimušo atveseļojas bez nepieciešamības īpašai ārstēšanai. Komplikācijas, kam nepieciešama ārstēšanās slimnīcā, visbiežāk sastopamas senioriem, cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti, sirds un asinsvadu slimību un diabēta slimniekiem.

Ko es varu darīt, lai pasargātu sevi un citus no inficēšanās? Ir vairāki veidi, kā pēc iespējas vairāk pasargāties no infekcijas:

 • Nedoties ārpus mājām, ja ir veselības problēmas;
 • Regulāri un kārtīgi mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni vai izmantot roku dezinfekcijas līdzekli;
 • Šķaudīt un klepot salvetē, kuru uzreiz izmet un nomazgā rokas;
 • Izvairīties no pieskaršanās dažādām kontakta virsmām (rokturi, margas u.tml.) un savai sejai;
 • Ieturēt vismaz 2 metru distanci no citiem cilvēkiem;
 • Censties neaiztikt preces ar rokām un rokās paņemtās preces nenovietot atpakaļ plauktā;
 • Īpaši aicinām cilvēkus, kuri atgriezušies no ārzemēm, neapdraudēt apkārtējo veselību un ievērot pašizolāciju!

Ja vēlaties uzzināt detalizētāku informāciju par COVID-19 slimību un tās izplatību Latvijā, aicinām apmeklēt Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapu https://spkc.gov.lv/lv/.

Saistītas ziņas

news-img
06.04.2020.

Vīnogu ķekari uz kājām

news-img
25.03.2020.

Roku kopšana pastiprinātas mazgāšanas un dezinfekcijas apstākļos

news-img
31.03.2020.

Vērts izmēģināt! Pretiekaisuma diēta

news-img
23.03.2020.

Skaistuma plāns

news-img
20.03.2020.

Vēnas un grūtniecība

news-img
20.03.2020.

Nepatīkami! Lūpas sausas, sprēgā, plaisā

news-img
20.03.2020.

Kad ārsts saka – jums fiziski nekas nekaiš. Kā sastapties ar sevi un savām emocijām?

news-img
16.03.2020.

Tā nav lieliska dzimumdzīve, bet apgrūtinoša slimība. Būtiskākais par nimfomāniju

news-img
11.03.2020.

Ieteikumi matu kopšanā

news-img
11.03.2020.

Kāpēc izvēlēties kosmētikas līdzekļus no aptiekas klāsta?

Visas ziņas