news-img

Publicēšanas datums: 08.02.2021.

Izgulējumi

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte. Izgulējums ir ādas bojājums, kas radies trīs spēku iedarbībā uz audiem, skaidro ''Veselības centrs 4'' ķirurģe Aleksandra Kušpelo

Savā 38 gadus ilgajā ķirurga un brūču ārstēšanas speciālista praksē teju ik dienas saskaros ar pacientu un viņu piederīgo kļūdaino viedokli, ka visas ar izgulējumiem saistītās problēmas var atrisināt, nopērkot dārgu aprīkojumu — ''pretizgulējumu'' matraci, ''pretizgulējumu'' pārsēju. Vēlos uzsvērt, ka nav tāda ''pretizgulējumu pārsēja/matrača'', ir izgulējumu profilakses pārsēji un

ĀDAS APRŪPE

Āda ir jāuztur sausa, jāsaglabā ādas veselums un turgors. Šajā posmā āda ir jāmitrina un jāpabaro. Rūpējoties par elastības un mitruma saglabāšanu, āda jāmazgā ar losjonu, nevis ziepēm un jāapstrādā ar mitrinošiem, barojošiem un ādu aizsargājošiem līdzekļiem.

Jāatceras: jo veselāka, elastīgāka, labi mitrināta un pabarota āda, jo labvēlīgāki apstākļi ādas veseluma uzturēšanai.

APRĪKOJUMS

Izgulējumu profilaksei jāizmanto matracis, gulta, gaisa spilveni, gela virsmas, bet jāatceras, ka aprīkojuma izmantošana ir efektīva tikai kopā ar visiem pārējiem profilaktiskajiem pasākumiem. Ir matrači, matrači—paklāji, kas paredzēti ādas savainojumu un izgulējumu profilaksei. Ir elektroniski, digitāli programmējami matrači, kuru pieskaršanās punkti, kas saskaras ar pacienta ādu, ir maināmi, tie saudzīgi stimulē ādas virsmu, uzlabo asinsriti un cirkulāciju izgulējumu riskam pakļautajos ķermeņa rajonos. Tomēr svarīgi atcerēties, ka šāda aprīkojuma izmantošana neatceļ pacienta pozicionēšanu!

POZICIONĒŠANA

Pozicionēšana nozīmē to, ka pacienta stāvoklis ir jāmaina, lai atslogotu ķermeņa rajonus, kuros tuvu ādai ir kaulu izciļņi, un jānovērš šo izciļņu saskare, piemēram, potīte ar potīti, celis ar celi. Nav noteikts, cik bieži jāmaina pacienta poza, bieži vien uzsvērta pacienta pozicionēšana un repozicionēšana ik pēc divām stundām, tomēr ir pacienti, kas jāpārpozicionē ik pēc 40 minūtēm.

Pozicionēšanas biežums atkarīgs no pacienta vispārējā veselības stāvokļa, pamatslimības, blakusslimībām, dzimuma, vecuma, barojuma, imunitātes stāvokļa, kaitīgajiem ieradumiem utt. Viena no ķermeņa daļām, kas gulošiem pacientiem visbiežāk cieš no izgulējumiem, ir papēdis, tāpēc abi papēži ir pilnīgi jāatslogo, kājām jāizmanto iecelšanas metode jeb polsterēšana visā tās garumā, atstājot brīvu papēdi.

BAROŠANA

Ir jānodrošina pilnvērtīgs uzturs un pietiekams šķidruma daudzums, uztura korekcijai ir vēlama ārsta—speciālista, dietologa konsultācija, jo pacientam nereti papildus vajadzīgas augstvērtīgas olbaltumvielas, šķiedrvielas, kvalitatīvas taukvielas, vitamīni un mikroelementi.

PROFILAKTISKIE PĀRSĒJI

Lokālam spiedienam pakļautos ādas rajonus aizsargā ar profilaktiskiem pārsējiem, bet efektīvs šis aprīkojums ir tikai kopā ar visiem pārējiem profilaktiskajiem pasākumiem. Profilaktisko pārsēju izmantošana neatceļ pacienta pozicionēšanu un visus iepriekšminētos profilakses pasākumus!

Izgulējumu ārstēšana

Ja tomēr izveidojies izgulējums (kaut gan veikts profilaktisku pasākumu komplekss), tā ārstēšanas periodā jāievēro visi profilakses pasākumi, kurus nedrīkst pārtraukt arī pēc izgulējuma sadziedāšanas.

Izgulējumu profilakse un ārstēšana ir jāuztic cilvēkam, kas specializējies šajā jomā, jo ir jāpārzina gan izgulējumu pakāpes, gan izgulējumu profilakses un ārstēšanas metodes un materiāli. Turklāt situācija var ļoti strauji mainīties un kādā brīdi ir jāpieņem pareizs lēmums par ārstēšanas taktiku un materiāliem. Aprakstot izgulējumu pakāpes un ārstniecības personas rīcību, jāņem vērā tas, ka process ir dinamisks, pacients jāaprūpē individuāli un multidisciplināras komandas uzraudzībā.

Vairāk lasiet žurnāla ''Doctus'' 2021. gada februāra izdevumā 

Saistītas ziņas

news-img
15.03.2021.

AKTUĀLI! Sieviete un viņas intīmā veselība

news-img
06.04.2021.

Kā pareizi izvēlēties kompresijas zeķes?

news-img
06.04.2021.

Kāpēc aptaukošanās ir tik bīstama?

news-img
06.04.2021.

No jauna mācīties elpot pēc Covid-19

news-img
06.04.2021.

Vēnu izmeklējumi pietūkušām kājām

news-img
06.04.2021.

Kā novērst maksts sausumu?

news-img
06.04.2021.

Kā Covid-19 ietekmē plaušu veselību?

news-img
31.03.2021.

Rehabilitācija pēc Covid-19

news-img
31.03.2021.

Uzlabo savu sievišķīgumu

news-img
31.03.2021.

Kā mūsdienīgi sadziedēt brūces?

Visas ziņas