news-img

Publicēšanas datums: 09.11.2021.

Izmanto laiku – pārbaudi dzimumzīmes!

Dermatologi ceļ trauksmi – lokdauna ierobežojumu dēļ cilvēki vilcinās vērsties arī pie tiem speciālistiem, kurus ierobežojumi neskar. Dermatologi joprojām veic medicīnisko diagnostiku un procedūras. Šobrīd, kad saules aktivitāte ir zema un ķermenis mazāk tiek pakļauts tās tiešai iedarbībai, ir īstais brīdis pārbaudīt ādas jaunveidojumus un pamanīt patoloģiskas izmaiņas. Turklāt nav noslēpums, ka daudzi tumšo rudeni izmanto, lai pāris nedēļas intensīvi pasauļotos silto zemju kūrortos, kas ievērojami paaugstina  ādas vēža risku. Neļaujiet šī brīža saspringtajai situācijai laupīt jums veselību! Piesakieties ādas jaunveidojumu pārbaudei pie dermatologa un, iespējams, izglābiet sev dzīvību.

Vizīte pie dermatologa. Ādas veidojumu diagnostika pie dermatologa reizi gadā jāveic ikvienam - arī bērniem pēc 12 gadu vecuma. Primārie diagnostikas risinājumu dermatologa rīcībā ir optiskais un digitālais dermatoskops. Optiskais dermatoskops ir neliela, pārnēsājama ierīce, kas ādas veidojumu ļauj apskatīt līdz pat 30x palielinājumā un izvērtēt veidojuma sīkās struktūras, nosakot veidojuma dabu (labdabīgs vai ļaundabīgs), izvēlēties piemērotāko tā likvidēšanas veidu. Digitālā dermatoskopija ļauj ādas veidojumu apskatīt līdz pat 100x palielinājumā, pamanīt sīkāko niansi. Digitālais risinājums ļauj veidot konkrētā pacienta ādas veidojumu datubāzi, saglabāt datus un novērot ādas stāvokli dinamikā – izmaiņas laika gaitā. Aizdomīgus ādas veidojumus iesējams atpazīt pēc ''neglītā pīlēna'' pazīmēm – ļaundabīgais veidojums atšķiras no pārējām dzimumzīmītēm un izceļas starp simtiem.

Brīdinājuma signāli:

  • pievērsiet uzmanību visiem jaunajiem veidojumiem uz ādas un gļotādas;
  • dzimumzīme pēkšņi mainījusi krāsu, palielinājusies, kļuvusi asimetriska, izmainījušās tās kontūras;
  • dzimumzīme sākusi sāpēt, kņudēt, pulsēt, parādījies apsārtums.

Pamanot aizdomīgu veidojumu un citas ādas izmaiņas, nekavējoties vērsieties pie dermatologa!

Ādas vēža veidi. Ādas vēzis ieņem pirmo vietu visu vēža formu topā. Melanoma ir bīstamākā vēža forma, kas strauji izplatās un metastāžu gadījumā grūti padodas ārstēšanai. Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi. Mirstība no šīs vēža formas ir visaugstākā. Piecu gadu dzīvildzes rādītājs vēlīnā slimības stadijā ar attālām metastāzēm ir tikai 27%. Turklāt melanomu no parastas dzimumzīmītes ar neapbruņotu aci ir grūti atšķirt, kas pašdiagnostiku padara teju neiespējamu – nepieciešama vizīte pie dermatologa. Ja melanoma tiek ķirurģiski noņemta agrīnā stadijā, pastāv liela iespēja izvairīties no metastāzēm – daudzkārtīgi palielinās iespēja slimību uzveikt. Arī šāda scenārija gadījumā atkārtotas pārbaudes ir obligātas – melanoma var atgriezties. Plakanšūnu vēzis ir agresīvāka vēža forma, kam piemīt spēja straujāk nonākt dziļāk audos, reizēm veidojot metastāzes limfmezglos un orgānos. Plakanšūnu vēža priekšvēstnesis ir aktīniskā keratoze – raupji, sārti, zvīņaini ādas laukumiņi, kas veidojas saulei atklātās ķermeņa vietās - ausu gliemežnīcas, paura daļa vīriešiem, piere, deguns, pleci un plaukstu mugurējās virsmas. ''Baltais'' jeb nemelanomas ādas vēzis lielākoties neveido metastāzes, tā augšana plašumā un dziļumā turpinās, kamēr vien netiek uzsākta ārstēšana. ''Baltais vēzis'' var veidoties no jebkuras ādas epidermas šūnas. Visbiežāk sastopamais ādas vēža veids ir bazālo šūnu karcinoma (bazalioma), veidojot pakāpeniski augošu nelielu sārtu traipu vai spīdīgu mezgliņu. Pareizi ārstējot, veidojums gandrīz nekad neatgriežas tajā pašā vietā.

Ādas vēža riska faktori. Galvenais melanomas cēlonis ir ultravioletās gaismas starojums. Lai arī mūsu mērenajā klimata zonā saule nešķiet pārāk intensīva, ar to pietiek, lai apdraudētu reģionam raksturīgo gaišo ādu. Pārmērīga uzturēšanās tiešos saules staros, nemaz nerunājot par solāriju apmeklēšanu, kļūst par nāvējošu draudu. Turklāt šim faktoram piemīt kumulatīvs efekts – saslimšanas risku ietekmē katra UV staros pavadītā mūža stunda, katrs saules apdegums (jo īpaši bērnībā). Apdraudējumu palielina joprojām aktuālais mīts par veselīgo iedegumu un plašās ceļošanas iespējas uz siltajām zemēm, kur UV starojums ir vēl intensīvāks. Turklāt atvaļinājumu laikā cilvēki cenšas dažu dienu un nedēļu laikā iegūt visas vasaras vērtu iedegumu, kas ievērojami paaugstina audzēju risku.

Piesakieties vizītei pie dermatologa kādā no ''Veselības centrs 4'' filiālēm >>

 

Saistītas ziņas

news-img
16.06.2022.

Darba laiks Līgo svētkos

news-img
20.06.2022.

Oligo Check tests - rekordātra mikroelementu diagnostika

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
13.06.2022.

''Veselības centrs 4'' Mārupē: ārsts māju tuvumā

news-img
01.06.2022.

Jaunums! Mezoterapija ar Nithya S-line

news-img
25.05.2022.

Filiālē ''Anti-Aging Institute'' darbu uzsāk speciāliste no Ukrainas - klientu menedžere Daria Morozova

news-img
25.05.2022.

25. maijs – Starptautiskā ādas pigmentācijas diena

news-img
19.05.2022.

''Juglas klīnikā'' darbu uzsāk urologs Georgijs Kirakozovs

news-img
19.05.2022.

Vēl saudzīgākas pēdu kauliņu operācijas ''Baltijas Vēnu klīnikā''

news-img
10.05.2022.

Pirmais Baltijā - SmartPico lāzers tikai pie mums - ''Dermatoloģijas klīnikā''

Visas ziņas