Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 04.02.2022.

Botulīna toksīna injekcijas – hroniskas migrēnas sāpju mazināšanai

Botulīna toksīna injekcijas ir viena no zinātniski pierādītām hroniskas migrēnas ārstēšanas metodēm. ''Veselības centrs 4''  dermatologi Ieva Ozola un Aleksejs Zavorins (sertificēti botulīna toksīna metodes pielietošanā) sniedz palīdzību hroniskas migrēnas pacientiem, veicot botulīna toksīna injekcijas galvassāpju mazināšanai.

Botulīna toksīns pret migrēnu? Daudzus pārsteidz šāds vārdu salikums, jo ierasts, ka botulīna toksīna injekcijas izmanto estētiskajā medicīnā. Taču ne tikai. Botulīna toksīnu izmanto arī neiroloģijā, piemēram, spasticitātes mazināšanai. Botulīna toksīna injekcijas hroniskas migrēnas ārstēšanai Eiropā izmanto jau vairāk nekā 10 gadus. Tas labus rezultātus sniedz tiem pacientiem, kuriem cita nozīmētā terapija nav varējusi palīdzēt. 

Migrēna kādā dzīves brīdī var skart vairāk nekā 20% iedzīvotāju. Pētījums par starptautisko migrēnas slogu pasaules līmenī(1) liecina, ka migrēna ir sestā biežākā slimība no 328 slimībām un bojājumiem un otrais biežākais darba nespējas cēlonis pēc muguras sāpēm.

 Visbiežāk sastopamie migrēnas veidi ir:

 • migrēna bez auras - atkārtotas lēkmjveidīgas galavassāpes, kas ilgst no 4 līdz pat 72 stundām. Tipiskas pazīmes ir galvassāpju vienpusēja lokalizācija, tās ir pulsējošas ar mērenu un smagu intensitāti, un tās saasinās ikdienas fizisko aktivitāšu laikā. Bieži saistās ar nelabumu un/vai fotofobiju un fonofobiju (nepatiku pret gaismu un skaņu).
 • migrēna ar auru –pirms migrēnas galvassāpēm vai to laikā pievienojas redzes, sensori, vai citu CNS traucējumu simptomi, kas ilgst mazāk kā 60 minūtes, parasti attīstās pakāpeniski un ir pilnībā atgriezeniski.

Migrēnas galvssāpju lēkmes var kļūt biežākas. Tādējādi epizodiskas migrēnas galvassāpes var kļūt hroniskas.

Hroniska migrēna ir tādas galvassāpes, kas ir vairāk nekā 15 dienas mēnesī pēdējo 3 mēnešu laikā un no tām 8 dienas mēnesī ir migrēna bez auras vai migrēna ar auru. Šo diagnozi var noteikt tikai tad, ja iepriekš jau ir bijusi epizodiska migrēna. Hroniska migrēna ir primāras galvassāpes, tas nozīmē, ka galvassāpju iemesls nav izskaidrojams ar kādu organisku galvas smadzeņu bojājumu vai citu slimību, kur galvassāpes ir viens no simptomiem. To, ka migrēna varētu kļūt hroniska, pastiprina vairāki faktori – sievietes dzimums, ģenētiskā predispozīcija, stresa pilna dzīve, aptaukošanās, blakus slimības, piemēram, depresija, vides faktori u.c.

Hroniskas migrēnas ārstēšanas pamatā ir:

 •  trigerfaktoru jeb migrēnas veicinošu faktoru mazināšana, izvairīšanās no tiem. Tie ir, piemēram, sarkanvīns, ēdienreižu izlaišana, spilgta gaisma, izteiktas smakas, laikapstākļu maiņa, miega trūkums, stress, hormonālas svārstības, t.s., menstruācijas, atsevišķi pārtikas produkti;
 • profilaktiska migrēnas nemedikamentozā un medikamentozā terapija;
 • mērķis – mazināt akūtu galvassāpju ārstēšanā izmantoto medikamentu daudzumu.

Hronisku migrēnu nav iespējams izārstēt, bet mērķis ir sasniegt saprātīgu migrēnas kontroli, mazinot galvassāpju biežumu un stiprumu. Viens no terapijas veidiem, kas veiksmīgi tiek izmantots nu jau daudzus gadus, ir botulīna toksīna injekcijas. Ir vadlīnijas, kas jāievēro gan par botulīna toksīna devām, gan par īpašajiem injekciju ievadīšanas punktiem, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Tādēļ injekcijas drīkst veikt tikai metodi apguvuši speciālisti.

Migrēnas gadījumos izmanto tikai A tipa botulīna toksīnu jeb onabotulīna toksīnu A. Kāds tieši ir botulīna toksīna iedarbības mehānisms uz galvassāpēm, konkrētas informācijas trūkst, taču, visticamāk, injekcijas iedarbojas uz brīvo nervu galu sāpju receptoriem muskuļos, bloķējot sāpju signālus, ko nervi ''sūta'' uz smadzenēm. Botulīna toksīns palīdz pacientiem samazināt migrēnas lēkmju biežumu un intensitāti. Vairāki respektabli pētījumi(2)  apliecina botulīna toksīna efektivitāti migrēnas sāpju dienu un intensitātes mazināšanā.

 Kas jāņem vērā?

 • Pirms tiek veikta procedūra, nepieciešama neirologa konsultācija, kuras laikā ir noteikta hroniskas migrēnas diagnoze. 
 • Injekcijas veic sertificēts ārsts speicālists (dermatologs vai neirologs), kam ir pieredze botulīna toksīna injekciju veikšanā pēc neirologa nozīmējuma.
 • Procedūras laikā tiek veiktas vairākas mazas preparāta injekcijas galvas, kakla un plecu rajonā, kas jāatkārto ik pēc 3 mēnešiem (4 reizes gadā).
 • Pēc procedūras pirmās dienas vēlams izvairīties no injekcijas vietu kairināšanas, karsēšanas, masāžas. Atsevišķos gadījumos pēc procedūras var novērot nelielus zilumus, uztūkumu injekcijas vietās.
 • Efekts rodas pakāpeniski, un dažkārt uzlabojums tiek novērots pēc otrās procedūras.
 • Procedūru neveic grūtniecēm, sievietēm krūts barošanas laikā un pacientiem līdz 18 gadu vecumam, kā arī gadījumā, ja iepriekš konstatēta alerģiska reakcijas vai indiduāla preparāta nepanesamība. Preparāts ir kontrindicēts pacientiem ar neiroloģiskām un muskulatūras slimībām, kas saistās ar muskuļu vājumu, piemēram, Ītona-Lambēra sindroms un miastēnija.

 
Uzziniet vairāk un piesakieties!

''Veselības centrs 4'' filiāle ''Dermatoloģijas klīnika'' 
Skanstes iela 50, Rīga
Tālr.: + 371 67847102
[email protected]
 www.dermaclinic.lv 

''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmums ''Capital Clinic Riga''
Duntes iela 15A, Rīga
Tālr.: + 371 66333333, + 371 29334224
[email protected]
www.capitalclinicriga.lv

 

 

Konsultēja ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' neiroloģe Elīna Pūcīte un filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatologs Aleksejs Zavorins

Saistītas ziņas

news-img
01.02.2023.

Podologa pakalpojumi filiālē ''Valdlauči''

news-img
31.01.2023.

Filiālē ''Diagnostikas centrs'' darbu uzsāk sporta ārsts, ultrasonogrāfijas speciālists Ģirts Mandrovicks

news-img
25.01.2023.

Mūsdienīgais daudzprofilu medicīnas centrs ''Valdlauči'' par Ķekavas novada iedzīvotāju veselību rūpējas jau piecus gadus

news-img
30.01.2023.

Filiālē ''Baltijas Vēnu klīnika'' darbu uzsāk ārste rezidente dermatoveneroloģijā Viktorija Rogova

news-img
20.12.2022.

Pieejami valsts apmaksāti datortomogrāfijas izmeklējumi

news-img
27.12.2023.

Filiālē ''Diagnostikas centrs'' darbu uzsāk kardiologs Kārlis Griķis

news-img
13.12.2022.

Ukrainā nogādās ''Veselības centrs 4'' sarūpēto ātrās palīdzības mašīnu un humāno palīdzību

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
16.11.2022.

Pateicība par darbu bērnu neiroloģei dr. Sarmai Lindenbergai

news-img
19.10.2022.

Lāzers un injekcijas sievietes intīmajam komfortam

Visas ziņas