news-img

Publicēšanas datums: 10.10.2018.

Autors: Ārsts.lv

Foto: Pixabay

Kā ārstēt nagu sēnīšu infekciju jeb ornihomikozi

Nagu sēnīšu infekcijai jeb onihomikozei nereti netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība – ne tās profilaksei, ne arī ārstēšanai. Bieži vien to uzskata tikai par kosmētisku problēmu. Bet tā ir hroniska roku un kāju nagu slimība, kura mūsdienās ir ļoti bieži sastopama – tā skar 10% no iedzīvotājiem un aptuveni piekto daļu no cilvēkiem vecumā virs 60 gadiem.

Neārstēta nagu infekcija pamazām izplatās uz blakus esošajiem nagiem un ādas, rada diskomfortu un sāpes, tiek ietekmēta gan cilvēka pašsajūta, gan profesionālā un sociālā dzīve. Laikus sākot terapiju, daudz vieglāk ir izārstēt nagu sēnīti uz viena naga nekā tad, ja sēnīte ir izplatījusies un skarti ir jau vairāki nagi.

Uz jautājumiem, kas saistīti ar nagu sēnītes simptomiem, diagnostiku un ārstēšanu, žurnālam ''Ārsts.lv'' atbildējušas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes 6. kursa studente Madara Lietuviete un SIA ''Veselības centrs 4'' struktūrvienību ''Dermatoloģijas klīnika'' un ''Capital Clinic Riga'' dermatoloģe Tatjana Ļiņova.

Riska faktori

Sēnīti viegli iespējams iegūt apkārtējā vidē - no jau inficēta cilvēka ar sporām (tā ir lipīga slimībai), tā izplatās, valkājot svešus apavus, uzturoties basām kājām baseinā, sporta zālē, dušas telpās vai slaukoties ar kopēju dvieli.

Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka nagu sēnīšu infekcijas biežums pieaug ar vecumu un biežāk slimo vīrieši. Palielināts risks inficēties ir cilvēkiem ar samazinātu perifēro asinsriti (piemēram, ja ir kāju vēnu varikoze, ateroskleroze), cukura diabētu, atkārtotām nagu traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, novājinātu imūnsistēmu vai nespēju saglabāt labu pēdu higiēnu. Saslimšanu veicina arī smēķēšana, mehāniski traumēti nagi (tostarp arī speciāli tos traumējot, knibinot, graužot), slēgtu apavu nēsāšana, nepietiekami bieži mainot zeķes, tādējādi notiek pastiprināta pēdu svīšana, savukārt mitra apkārtējā vide rada sēnīšu infekcijai ļoti labvēlīgus augšanas apstākļus. Sēnītei ļoti patīk mitrs un silts mikroklimats.

Simptomi

Nagu sēnīti var atpazīt pēc tās tipiskā klīniskā izskata. Visbiežāk nagu sēnītes infekcija sākas kāju pirmajā vai piektajā nagā no naga brīvās malas kaktiņa. Galvenais iemesls, kāpēc pacients agrīni dodas pie ādas ārsta, ir estētiskais diskomforts – vispirms mainās nagu izskats, nags maina krāsu – kļūst bāli dzeltenīgs, var parādīties arī svītras, kļūst ciets, sabiezēts, veidojas nelīdzenas virsmas, nags var sadrupt. Zem naga uzkrājas viegli drūpošas, biezpienam līdzīgas masas, kas nozīmē to, ka naga gultne ir sabiezēta, tur jau ir ieperinājusies sēnīte. Naga augšana palēninās. Ar laiku, ja slimība progresē un sēnīšu infekcija netiek ārstēta, pacients var saskarties ar to, ka ir grūtības nēsāt slēgtus apavus.

Ja nagu sēnīte netiek ārstēta, tad bojājums pakāpeniski progresē, bojājot visu naga plātnīti un izplatoties uz blakus esošajiem nagiem un ādas. Kaut gan nagu sēnīte nav dzīvībai bīstama slimība, taču tā ir nopietna infekcioza kaite, kas ievērojami pasliktina pacienta dzīves kvalitāti un nagu estētisko izskatu. Jāuzsver, ka pacients, kurš neārstē nagu sēnīti, apdraud arī citu cilvēku veselību, it īpaši tuvinieku, ar kuriem dala kopēju dzīvojamo platību. Bez ārstēšanas nagu sēnīte pati no sevis nepāriet, tāpēc, ja rodas aizdomas par šo saslimšanu, nepieciešams vērsties pie ādas ārsta jeb dermatologa, lai novērtētu nagu bojājumu un izvēlētos piemērotāko terapiju. Jo ātrāk tiks sākta nagu sēnītes ārstēšana, jo tā būs efektīvāka un būs nepieciešams salīdzinoši īsāks laiks un mazāk līdzekļu, lai to izārstētu.

Kā notiek nagu sēnītes diagnostika

Lai pierādītu nagu sēnītes infekciju un konkrētu izraisītāju, nepieciešama ārsta dermatologa konsultācija, kuras laikā tiek noskaidrota anamnēze, tiek veikta objektīvā patoloģijas apskate un paņemts bojātā naga materiāls, kas tālāk tiek nosūtīts uz speciāliem laboratoriskiem izmeklējumiem. Parauga noņemšana ir nesāpīga, jo tiek nokasīts tikai bojātā naga virsējais slānis un nogriezts naga gabaliņš. Paraugs tiek saglabāts sterilā trauciņā un nosūtīts tālāk uz mikrobioloģisko laboratoriju. Jau laboratorijā ar mikroskopa palīdzību ārsts mikologs vizuāli konstatē infekcijas ierosinātāja daļiņas - sporas, micēliju u. tml. Šo procedūru sauc par sēnīšu mikroskopiju. Atbilde šim izmeklējumam tiek dota pāris dienu laikā, tomēr tā nav pietiekama konkrēta sēnīšu izraisītāja identifikācijai. Tāpēc tālāk šo pašu paraugu uzsēj uz barotnes. Ar tās palīdzību iespējams precīzi noteikt infekcijas ierosinātāju. Ņemot vērā sēnīšu augšanas īpatnības, sēnīšu uzsējuma atbilde var aizņemt 4-5 nedēļas.

Svarīgi ir zināt, ka pirms naga parauga paņemšanas pacients nedrīkst vismaz 2 nedēļas lietot pretsēnīšu medikamentus, jo tie var ietekmēt analīžu rezultātus un, veicot mikrobioloģisko sēņu uzsējumu uz barotnes, tā var neizaugt.

Nagu sēnītes ārstēšana

Nagu sēnīšu izārstēšana var aizņemt ļoti ilgu laiku, tieši tāpēc nepieciešams laikus sākt ārstēšanas kursu, kad tikko ir parādījušies pirmie simptomi. Bieži vien ļoti ielaistu nagu sēnīšu infekciju izārstēt ir ļoti grūti, un tas var aizņemt pat vairāk nekā 1-2 gadus. Tāpēc ļoti svarīgi ir vērsties pie speciālista nekavējoties pēc pirmo naga izmaiņu konstatēšanas.

Onihomikozes terapija iedalās:

  • lokālā terapijā - uz bojātās virsmas aplicējamas vielas šķīduma, lakas u. tml. formā;
  • iekšķīgā jeb sistēmiskā terapijā (tabletēto medikamentu kurss);
  • ķirurģiskā terapijā - ar sēnīti bojātās naga plātnītes pilnīga vai daļēja noņemšana jeb ablācija;
  • lāzerterapija.

Lokālie pretsēnīšu līdzekļi palīdz pavisam agrīnas sēnīšu infekcijas gadījumā, jo galvenokārt iedarbojas uz naga virsmas: dezinficē, stiprina naga struktūru, aizsargā inficēto nagu. Tie ir pieejami aptiekās šķīdumu, eļļas, flomasteru vai laku veidā. Lai tie dotu savu efektu, tos nepieciešams lietot regulāri un ilgstoši.

Pacientiem ar ielaistu nagu sēnīti tiek nozīmēta iekšķīga medikamentoza terapija. Atkarībā no sēnīšu izraisītāja, bojājuma smaguma pakāpes un bojājuma veida tiek izmantoti pretsēnīšu jeb antimikotiskie medikamenti sistēmiskā terapijā. Terapijas kursa ilgums un zāļu vielas var atšķirties, ņemot vērā iepriekš minētos faktorus.

Lāzerterapija ir salīdzinoši vienkārša metode cīņā ar sēnīšu infekciju, kas ir efektīva mono-terapijā vai kombinācijā ar citiem vietējiem līdzekļiem agrīnas nagu sēnīšinfekcijas gadījumos. To var izmantot cilvēkiem, kam ir būtiskas kontrindikācijas medikamentozās pretsēņu terapijas lietošanai. Lāzera vilnis nokļūst līdz naga gultnei, enerģija audos pārveidojas siltumā un uzsilda audus līdz 45 grādiem pēc Celsija. Šī temperatūra nodrošina sēnīšu destruktīvas izmaiņas, tādā veidā apstādinot vai samazinot sēnītes augšanu.

Lāzerterapijas procedūru ieteicams veikt 4-6 reizes ar 2-4 nedēļu intervālu starp procedūrām.

Dermatologs pēc konsultācijas un laboratoriskās diagnostikas veikšanas nosaka terapijas veidu vai dažādu veidu kombināciju.

Onihomikozes ārstēšana ir obligāta visiem pacientiem, bet īpaši:

  • pacientiem, kuriem anamnēzē ir apakšējo ekstremitāšu celulīts, īpaši, ja ir tendence atkārtoties;
  • pacientiem ar cukura diabētu un īkšķa onihomikozi;
  • pacientiem, kuriem ir diskomforts vai sāpes inficētu nagu dēļ;
  • pacientiem ar pazeminātu imunitāti;
  • pacientiem, kuri vēlas ārstēties kosmētisku iemeslu dēļ;
  • pacientiem, kuriem pastāv risks
  • aplipināt radiniekus.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

Visas ziņas