news-img

Publicēšanas datums: 14.09.2020.

Kā cīnīties ar blaugznām?

Blaugznas ir ļoti izplatīta galvas ādas problēma, turklāt labi redzama gan uz matiem, gan tumšāka apģērba, kas bieži sagādā neērtus brīžus. Par to, kāpēc blaugznas rodas un kā tās ārstēt, stāsta ''Veselības centrs 4'' dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule

''Blaugznas var rasties ļoti dažādu, individuālu iemeslu dēļ: atkarībā no ādas īpatnībām, cilvēka vecuma, dzīvesveida, lietotajiem matu kopšanas līdzekļiem. Līdz ar to blaugznas ne vienmēr ir viens un tas pats. Piemēram, kā blaugznas var izpausties ļoti sausa, seborejiska āda. Taču arī ļoti taukaina āda, uz kuras izveidojusies krevele, var izpausties kā blaugznas. Blaugznas var rasties no mikrobu izraisītām slimībām, sēnīšu infekcijām, neirodermatīta gadījumos un citu organisma saslimšanu rezultātā,'' skaidro Sandra Vizule.

Pirmā palīdzība - šampūns

Pamanot blaugznas, cilvēki parasti izvēlas tās novērst ar vienkāršāko un zināmāko veidu - pretblaugznu šampūnu, ko var iegādāties kosmētikas preču veikalos vai aptiekās. ''Ja problēma nav ieilgusi un ir viegli koriģējama, piemēram, pēc ilgākas sauļošanās galvas āda nedaudz apdegusi un sākusi lobīties, pretblaugznu šampūns varētu palīdzēt. Organismam ir ļoti labi pašregulējošie mehānismi, tāpēc neliela problēma ne vienmēr kļūs nopietnāka,'' stāsta Sandra Vizule. Bet, ja problēma ir ieilgusi, šampūns, visticamāk, nepalīdzēs. ''Ja sūdzības nepāriet trijās, maksimāli četrās nedēļās, vajadzētu vērsties pie speciālista - dermatologa vai trihologa, kurš paņems ādas nokasījumu no galvas ādas, veiks pārbaudes un noteiks blaugznu cēloni, kā arī nozīmēs piemērotāko ārstēšanu. Bet, ja āda niez vai ir iekaisusi, pie ārsta jāvēršas pēc iespējas ātrāk!''

Sausa galvas āda

Viens no izplatītākajiem blaugznu cēloņiem, īpaši vasarās, ir sausa galvas āda. ''Tā var tikt kairināta no ultravioletajiem stariem - pārmērīga uzturēšanās saulē izsausina ādu, var rasties saules apdegums. Tas var izpausties blaugznu veidā. Tāpēc vasarās ieteicams lietot matus un galvas ādu aizsargājošus losjonus. Ja paredzēts saulē uzturēties ilgāk par pusstundu, noteikti jālieto galvassega,'' iesaka ārste.

Sausa āda arī var būt signāls, ka organismam trūkst vitamīnu. Lai ādas aizsargbarjera stabili funkcionētu, ļoti svarīgi pietiekamā daudzumā uzņemt D vitamīnu, B grupas vitamīnus, mikroelementus: cinku, selēnu, silīciju, dzelzi. Galvas āda ir nemitīgā kontaktā ar apkārtējo vidi, piesārņojumu gaisā, un ar laiku tas var atstāt sekas uz ādas veselību.

Spēcīgu galvas ādas kairinājumu var izraisīt pārāk agresīvas matu krāsas, nepiemēroti matu kopšanas līdzekļi, ilgviļņi, arī sausie šampūni, kuru sastāvā ir daudz ķīmisku komponentu, smaržvielu, kuru lietošana nebūtu ieteicama alerģiskiem cilvēkiem.

Ādas sabiezējumi

Ziemā, kad bieži valkājam cepuri, vairāk raksturīga galvas ādas taukošanās, arī ādas sabiezējuma, seborejiskās kreveles veidošanās. Šāda vide ir ļoti labvēlīga sēnīšu infekcijām, kas var izraisīt nopietnu iekaisumu un pat matu izkrišanu.

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais Latvietis'' 2020.gada septembra numurā 

Saistītas ziņas

news-img
22.09.2020.

Kā pareizi lietot taukus dedzinošos līdzekļus ādai?

news-img
18.09.2020.

Papēža kaulā ir veidojums...

news-img
04.09.2020.

Atklāti par veselību un ceļu uz skaistumu - sākas TV šova ''Ceļā uz pārliecību'' otrā sezona

news-img
04.09.2020.

Par inovācijām un iespējām - ''Nākotnes medicīna'' jaunā sezona

news-img
08.09.2020.

Zaudēt svaru, iegūt sapņu augumu un mainīt profesiju

news-img
08.09.2020.

Sejas āda vasaras otrajā pusē un rudenī var izstrādāt dažādus niķus

news-img
08.09.2020.

Izoperēts žultspūslis, bet gremošanas sistēma turpina darboties netraucēti

news-img
04.09.2020.

Kā lai turpina baudīt dažādo gadalaiku burvību, nekaitējot ādai?

news-img
04.09.2020.

Kas ir potītes– augšdelma indekss?

news-img
04.09.2020.

Cik bieži jāapmeklē ginekologs?

Visas ziņas