news-img

Publicēšanas datums: 08.02.2021.

Kā neapjukt plašajos maisījumu klāstos?

Jaundzimušā pilnvērtīga ēdināšana ir viens no svarīgākajiem procesiem bērna attīstībā gan pirmajos dzīves mēnešos, gan turpmākajos vecumposmos, skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Capital Clinic Riga'' pediatre Daira Brenča

Neapšaubāmi labākais veids zīdaiņa enerģijas un uzturvielu prasību apmierināšanai ir mātes piens, kas satur dažādus bioloģiski aktīvus komponentus, kuri modificē kuņģa—zarnu trakta un imūnsistēmas darbību, smadzeņu attīstību. 

Tomēr ne visās situācijās iespējams nodrošināt barošanu ar krūti. Gadījumos, kad tā nav iespējama vai ir nepietiekama, laba alternatīva krūts pienam ir piena maisījumi. Bagātīgais piena maisījumu klāsts veikalu un aptieku plauktos bieži vien rada grūtības maisījuma izvēlē.

Maisījuma izvēlei jābūt pārdomātai

Sākot zīdaini barot ar piena maisījumu, jāļauj pierast pie piena maisījuma sastāva un pie iespējamām pārmaiņām gremošanas sistēmas darbībā, kas lielākoties ir nebūtiskas un pārejošas. Ieviešot uzturā jaunu produktu, mainās mazuļa zarnu trakta mikroflora. Ja bērniņš jūtas labi un nav novērojamas blakusparādības no konkrētā piena maisījuma, tad pie tā arī jāpaliek, izņemot ārstniecisko piena maisījumu lietošanas gadījumus.

Kā izvēlēties pareizo maisījumu ķīmisko formulu daudzveidībā?

  • GOVS PIENA BĀZES

Standarta maisījums, kas pagatavots uz govs piena bāzes, ir piemērots lielākajai daļai zīdaiņu, kam nepieciešama mākslīgā ēdināšana. Apmēram 80 % no visiem piena maisījumiem bērnu mākslīgai barošanai ir standartizēti govs piena maisījumi, kas nodrošina enerģijas un uzturvielu prasības veseliem zīdaiņiem pirmajos 4—6 dzīves mēnešos. Pēc 4 mēnešu vecuma šīs formulas papildina zīdaiņa ēdienkarti, jo ap šo vecumu sāk ieviest daudzveidīgu uzturu. 

  • KAZAS PIENA BĀZES

Šie maisījumi ir ļoti līdzīgi maisījumiem uz govs piena bāzes, tomēr atšķiras pēc uzturvielu sastāva. Kazas piena maisījumu galvenā atšķirība — tie satur mazāk laktozes nekā govs piena maisījumi, tauku un olbaltumu molekulas pēc izmēra ir mazākas, tāpēc var atvieglot gremošanas procesu un mazināt zīdaiņa diskomfortu, tomēr lielākajai daļai zīdaiņu atšķirība nebūs vērojama. Kazas piens uzskatāms par mazāk alerģisku, jo maisījumos ir zemāks alfa s1 kazeīna līmenis (pat par 89 %), salīdzinot ar govs piena maisījumiem. 

Dažiem zīdaiņiem ar alerģiju pret govs piena olbaltumu var indicēt maisījumus uz kazas piena bāzes, tomēr krustenisko reakciju dēļ tikai neliela daļa zīdaiņu tos tolerē. Priekšrocības šā tipa piena maisījumu lietošanā var būt zīdaiņiem, kam ir pastiprināta jutība (ne alerģija) pret govs piena olbaltumu, viegla laktozes nepane-sība (zīdaiņiem ļoti retos gadījumos). Lai gan govs piena maisījumi ir visplašāk lietotā alternatīva krūts pienam, kazas piena maisījumi pēc oligosaharīdu sastāva ir tuvāki krūts pienam, jo ir bagāti ar fukozilātiem un sialilētiem. 

  • SOJAS PIENA BĀZES

Piena maisījumi, kas pagatavoti no sojas olbaltumvielām, indicēti zīdaiņiem ar galaktozēmiju vai iedzimtu laktāzes deficītu. To lietošana ir efektīva zīdaiņiem ar kolikām un alerģiskām reakcijām.

Šobrīd nav drošu pierādījumu izoflavonu jeb fitoestrogēnu kaitīgai iedarbībai uz bērna attīstību, turklāt Eiropas Pediatru gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura biedrības (ESPGHAN) rekomendācijās teikts, ka šā tipa maisījumi ir indicēti zīdaiņiem ar galaktozēmiju un iedzimtu laktāzes deficītu.

Lielākā daļa zīdaiņu ar IgE mediētu alerģiju pret govs piena olbaltumu tolerē maisījumus uz sojas piena bāzes, īpaši, ja zīdainis sasniedzis 6 mēnešu vecumu, tomēr retos gadījumos zīdaiņiem, kam ir alerģija pret govs pienu, krustenisko reakciju dēļ var būt alerģija arī uz sojas pienu. 

  • HIPOALERĢISKIE MAISĪJUMI

Govs piena, sojas olbaltumvielu vai cita pārtikas alerģija mazulim var izpausties ar sārtiem niezošiem izsitumiem, sejas tūsku vai tūsku ap acīm, lūpām, ilgstošu caureju, vemšanu, recidivējošu regurgitāciju, vēdersāpēm, aizcietējumiem (ar vai bez perianāliem izsitumiem), malabsorb-ciju, asins piejaukumu izkārnījumos, nepietiekamu svara dinamiku, atopisko dermatītu, rinoreju, hronisku klepu. 

Alerģiju gadījumā jāizvēlas piena maisījumi, kuru sastāvā ir ekstensīvi hidrolizētas olbaltumvielas.Pēdējā laikā lielu interesi raisījusi piena maisījuma formula, kas bagātināta ar pre- un probiotiskām vielām un domāta zīdaiņiem ar govs piena alerģiju, jo tā uzlabo zarnu mikrobiotu, salīdzinot ar standarta hipoalerģisko maisījumu. 

  • COMFORT MAISĪJUMI

Zarnu koliku, aizcietējumu, vēdera pūšanās gadījumā vēlams lietot piena maisījumu ar daļēji hidrolizētām olbaltumvielām sastāvā, kuras atvieglo zīdaiņa gremošanas procesus un sekmē uzturvielu uzsūkšanos. Šie maisījumi no pārējiem atšķiras arī ar samazināto laktozes saturu. Nesašķeltā laktoze uzkrājas zarnu traktā un var izraisīt zarnu kolikas un vēdera uzpūšanos.

  • ANT/-REFLUKSA MAISĪJUMI

Ja novērojama bieža un masīva ēdiena atgrūšana, jāpievērš uzmanība tam, lai maisījuma sastāvā būtu iebiezinātājs, visbiežāk maisījumiem pievieno balto akāciju sveķus jeb Ceratonia siliqua augļu pulveri, kas iebiezina piena maisījumu, tādējādi mazulis ēd vienmērīgāk un ievelk mazāk gaisa, tāpēc atgrūšanas epizodes turpmāk ir retākas.

  • MAISĪJUMI BEZ LAKTOZES

Šī formula indicēta zīdaiņiem ar laktozes nepanesību, funkcionāliem gremošanas traucējumiem, ieilgušu vai recidivējošu caureju pēc zarnu trakta infekcijām vai arītibiotiku lietošanas. Ķīmiskajā sastāvā ir maltodekstrīns un nukleotīdi, bet maisījums nesatur laktozi.

  • PRIEKŠLAIKUS DZIMUŠAJIEM UN ZĪDAIŅIEM AR MAZU DZIMŠANAS SVARU

Priekšlaikus dzimušajiem jāizvēlas piena maisījumi, kas no citām formulām atšķiras ar palielinātu olbaltumvielu daudzumu un kopējo enerģētisko vērtību. Kazeīna un sūkalu attiecība (40/60) piena maisījumos priekšlaikus dzimušiem zīdaiņiem ir līdzīga šo olbaltumvielu attiecībai mātes pienā. 

Vairāk lasiet žurnāla ''Doctus'' 2021. gada februāra izdevumā 

Saistītas ziņas

news-img
15.03.2021.

AKTUĀLI! Sieviete un viņas intīmā veselība

news-img
06.04.2021.

Kā pareizi izvēlēties kompresijas zeķes?

news-img
06.04.2021.

Kāpēc aptaukošanās ir tik bīstama?

news-img
06.04.2021.

No jauna mācīties elpot pēc Covid-19

news-img
06.04.2021.

Vēnu izmeklējumi pietūkušām kājām

news-img
06.04.2021.

Kā novērst maksts sausumu?

news-img
06.04.2021.

Kā Covid-19 ietekmē plaušu veselību?

news-img
31.03.2021.

Rehabilitācija pēc Covid-19

news-img
31.03.2021.

Uzlabo savu sievišķīgumu

news-img
31.03.2021.

Kā mūsdienīgi sadziedēt brūces?

Visas ziņas