news-img

Publicēšanas datums: 06.04.2021.

Kā pareizi izvēlēties kompresijas zeķes?

Gan situācijās, kad ir ilgstoši sēdošs vai stāvošs darbs, gan dažādu vēnu slimību gadījumā asinscirkulācija vēnās ir apgrūtināta. Kompresijas zeķu galvenā funkcija ir saspiest vēnas tā, lai asinis cirkulētu pilnvērtīgāk, mazinātos asiņu sastrēgums un uzlabotos venozā attece, tā samazinot vēnu slimību progresēšanas risku. Skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Juglas klīnika'', ''Anti - Aging Institute'' un ''Baltijas Vēnu klīnika'' ķirurģe, fleboloģe, proktoloģe Anastasija Vaļuka

Pacientes Martas problēma: ''Kompresijas zeķes var valkāt ikviens, taču svarīgs ir mērķis, kāpēc tās pirktas. Ir profilaktiskās un ārstnieciskās zeķes. Profilaktiskās ir piemērotas tiem, kam vēl nav izveidojusies vēnu mazspēja un kuri gribētu sevi no tās pasargāt. Šīs zeķes var lietot, piemēram, ja ir sēdošs darbs vai darbā ilgstoši jāstāv kājās. Savukārt ārstnieciskās zeķes būs vajadzīgas, ja cilvēkam jau ir problēmas ar kāju vēnu veselību: ir tūska, limfostāze, veikta vēnu lāzeroperācija vai skleroterapija. Tās var būt nepieciešamas arī grūtniecības laikā''

Pirms kompresijas zeķu iegādes ieteicams konsultēties ar flebologu. Ne vienmēr pacients pats spēj izvērtēt kāju vēnu veselību. Gadās, kad nav tūskas vai citu sūdzību, bet izmeklējumā tiek atklātas vēnu problēmas, tad vajadzīgas augstākas klases kompresijas zeķes. Iespējams, kāju tūskas cēlonis ir cits un kompresijas zeķes nemaz nedrīkst valkāt, skaidro fleboloģe. 

Svarīgs pareizs izmērs

Lai kompresija būtu lietderīga, svarīgi piemeklēt pareiza izmēra zeķes. Ja izmērs būs par lielu, kompresija nestrādās, ja par mazu — zeķes saspiedīs ne tikai vēnas, bet arī artērijas. Tāpēc atkarībā no zeķu veida speciālists nomēra pēdu, potīti, augšstilba vai apakšstilba garumu un apkārtmēru.

''Neieteiktu pirkt zeķes internēta veikalos, bet iegādāties specializētajos veikalos, kur zinoši konsultanti palīdzēs piemeklēt atbilstīgo izmēru un pareizi zeķes uzvilkt,'' iesaka ārste.

''Ir pacienti, kas teikuši, ka vasarā kompresijas zeķēs nav ērti. Taču pat veselam cilvēkam karstumā vēnas paplašinās - tādā veidā organisms cenšas sevi atdzesēt. Bet, ja ir vēnu problēmas, karstumā situācija pasliktinās. Tāpēc šīs zeķes noteikti jāvalkā arī vasarā,'' apgalvo fleboloģe.

Jāuzvelk no rīta

Sākumā kompresijas zeķu uzvilkšana var šķist apgrūtinoša - materiāls ir visai blīvs. Speciāliste iesaka zeķi izgriezt uz kreiso pusi, vispirms uzvilkt uz purngala un tad, pa mazam gabaliņam atlokot uz labo pusi, uzvilkt uz pārējās kājas daļas.

Svarīgākais zeķes uzvilkt no rīta pirms celšanās no gultas. ''Ja piecelsimies, pastaigāsim vai zeķes vilksim, kad jau jūtam tūsku, kompresija vairs nedarbosies, un tūska saglabāsies visu dienu. Ja tomēr zeķes nav uzvilktas uzreiz, svarīgi atgulties uz vismaz 15 minūtēm un tikai tad uzvilkt zeķes,'' iesaka Anastasija Vaļuka. 

Vairāk lasiet žurnāla ''Praktiskais Latvietis'' 2021. gada aprīļa izdevumā 

Saistītas ziņas

news-img
15.03.2021.

AKTUĀLI! Sieviete un viņas intīmā veselība

news-img
06.04.2021.

Kāpēc aptaukošanās ir tik bīstama?

news-img
06.04.2021.

No jauna mācīties elpot pēc Covid-19

news-img
06.04.2021.

Vēnu izmeklējumi pietūkušām kājām

news-img
06.04.2021.

Kā novērst maksts sausumu?

news-img
06.04.2021.

Kā Covid-19 ietekmē plaušu veselību?

news-img
31.03.2021.

Rehabilitācija pēc Covid-19

news-img
31.03.2021.

Uzlabo savu sievišķīgumu

news-img
31.03.2021.

Kā mūsdienīgi sadziedēt brūces?

news-img
30.03.2021.

Mazuļa plānošana, gaidības un dzemdības Covid-19 pandēmijas laikā

Visas ziņas