news-img

Publicēšanas datums: 02.06.2021.

Kā parūpēties par bērnu veselību un drošību vasarā?

Lai gan ikviens vecāks savu bērnu vēlas pasargāt no dažādām traumām, kuram gan bērnībā, skrienot un rotaļājoties, nav gadījies nobrāzt ceļgalus. Mazas traumas jeb nobrāzumi ir bieži sastopami un teju neizbēgami, tomēr katru gadu nopietnas traumas vasaras periodā gūst liels skaits bērnu. Kā mazināt traumu risku un kā rīkoties, ja tomēr bērns ir guvis kādu traumu, stāsta ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' pediatre Vizma Meikšāne

Droša atpūta pie dabas vasarā biežāk atpūšamies brīvā dabā, pavadām laiku aktīvi. Taču, lai atpūta pie dabas būtu bez raizēm un traumām, jāatceras dažas vienkāršas, bet ļoti būtiskas lietas. Bērns var atcerēties tikai trīs četras lietas atkarībā no vecuma, tāpēc vecākiem jāmēģina saviem bērniem iemācīt pašu svarīgāko un primārāko, kas attiecas uz drošību un traumām, skaidro pediatre.
Pediatre norāda, ka, atpūšoties pie dabas, visbiežāk traumas tiek gūtas ugunskuru un grilu tuvumā, aizrijoties ar ēdienu, rotaļājoties ceļa tuvumā, pie ūdenstilpnēm, kā arī esot aktīviem, piemēram, braucot ar velosipēdiem, un atrodoties tiešos saules staros.

1. Aizrīšanās

Aizrīšanās bērniem vasarā parasti gadās, kad esam kompānijā, jo tad bērniem ir mazliet lielāka vaļa, tie ir kopā ar citiem bērniem. Aizrīšanās notiek ar tiem produktiem, kurus bērns pats nevar kārtīgi sakost. Tas var būt šašliks, āboli, cieta maize jeb grauzdiņi. Lai izvairītos no šādiem aizrīšanās gadījumiem, noteikti jāatceras par disciplīnu – ja ēdam, tad sēžam – neskrienam! 

2. Drošība pie ūdens

Atrodoties pie ūdenstilpnēm, svarīgākais ir neatstāt bērnu vienu, tuvumā vienmēr jābūt pieaugušajam. Vecākiem jāatceras, ka arī piepūšamie riņķi nav droši, jo tie var apmesties otrādi. Savukārt tiem bērniem, kas jau māk peldēt, ir jānosaka robežas – cik dziļi drīkst atrasties ūdenī un kur drīkst peldēt!

3. Pārkaršana

Lai izvairītos no pārkaršanas, karstā laikā maziem bērniem nebūtu jāatrodas tiešos saules staros laikā no 11.00 līdz 16.00. Būtiski atcerēties, ka bērni speciāli nav jāsauļo, viņi mazliet iesauļosies, arī skraidot un staigājot, norāda pediatre. Tiešos saules staros bērnam noteikti jāuzklāj saules aizsargkrēms, jābūt piemērotam, viegla materiāla, nosedzošam apģērbam un galvassegai. Visbīstamākā tomēr ir bērnu pārkaršana mašīnās. Par šo tēmu tiek runāts gadu no gada, taču tāpat katru gadu notiek nelaimes. Pediatre uzsver: ''Bērnus nedrīkst atstāt vienus mašīnā, ejot veikalā, pat ja liekas, ka tur būsiet tikai dažas minūtes – arī nelaime var notikt dažās minūtēs.''

4. Drošība uz ielas

Pirmkārt, uz ielas ir jāciena citi satiksmes dalībnieki un jāievēro pamata drošības noteikumi. Ejot pāri ceļam, jāpaskatās uz abām pusēm, jāpārvietojas pa ceļa pareizo pusi, braucot ar velosipēdu vai citu šāda veida pārvietošanās līdzekli, galvā jābūt ķiverei, kā arī bērniem ieteicami roku un ceļu aizsargi. Bieži sastopamies arī ar dzelzceļa un auto traumām. Pirmkārt, jāiemāca bērniem neklausīties mūziku austiņās un neskatīties telefonā, ejot pa ielu. Taču vēl svarīgāk ir nedarīt to pašiem, lai nekļūtu par piemēru saviem bērniem. Bērniem jāiemāca, ka nedrīkst spēlēt bumbu ceļa tuvumā, jo tam ir paredzēti bērnu un sporta laukumi. Bērns ir augumā mazs, tāpēc ir ļoti viegli viņu aiz mašīnām nepamanīt, ja bumba nonāk uz ceļa, un bērns nolemj tai skriet pakaļ.

Kā pasargāt atvasi no iespējamām traumām?

Lai gan ne vienmēr ir iespējams bērnu nosargāt, ir būtiski darīt visu iespējamo, lai traumas, kas rodas, paliktu tikai nobrāzumu līmenī. Kā galvenos traumu mazinošos pamatnoteikumus varētu minēt:

1. Droša vide

Vecākiem būtu jānodrošina bērniem droša vide visos apstākļos, lai pēc iespējas mazinātu traumu risku.

2. Disciplīna

Bērns dzīvo šeit un tagad, tāpēc mazam bērnam ir ļoti grūti iemācīt, kā pareizi un droši uzvesties. Taču tikpat stingri un uzstājīgi, cik mēs bērnam jau no mazotnes stāstam, ka pār ielu nedrīkst skriet, ir jārunā arī par citiem būtiskiem drošības noteikumiem.

3. Vecāki kā piemērs bērniem

Bērni ļoti daudz paņem no pašiem vecākiem, tāpēc tas, ko mācām saviem bērniem, ir jādara arī pašiem, piemēram, jāvelk ķivere. Ceļu, roku sargi un ķivere var pasargāt bērnus no dažādām traumām, taču bieži vecāki parāda bērnam, ka viņi tādas lietas nevelk, kas savukārt pakļauj bērnu briesmām. Bērnam būtu jāiemāca, ka ķivere un aizsargi ir stilīgi un to valkāšana ir obligāta.

4. Izglītošana

Bērnam ir jāzina, kur mājās atrodas plāksteris, jāzina, kāds ir palīdzības tālrunis (113), kā arī par labu var nākt mācīšanās rotaļu ceļā jeb dažādu scenāriju izspēlēšana visai ģimenei kopā. Bērni vieglāk uztver lietas, ja tās pasniedz viņiem interesantā veidā. Piemēram, izspēlējot, ko darīt, ja ir sācies ugunsgrēks, vai, kā rīkoties, ja kāds no ģimenes locekļiem gūst traumu, skaidro pediatre.

Ko darīt, ja bērns tomēr ir guvis traumu?

  • Ja tomēr bērnam gadījies gūt traumu, piemēram, ir noticis kritiens, pirmais, kas jādara, ir jāizvērtē, no kāda augstuma noticis kritiens.

Ja bērns ir kritis no liela augstuma, pašam vecākam nevajadzētu noteikt diagnozi, ir jādodas pie speciālista. Ja roka vai kāja ir pietūkusi un sāpīga, to vajadzētu nofiksēt. Roku var ietīt lakatiņā, lai tā nekustas. Šādā gadījumā nevajadzētu censties bērnu atbrīvot no apģērba vai apaviem, skrituļslidām, bet jānofiksē tāds, kāds viņš ir, un jāved uz slimnīcu, tālākos soļus noteiks traumatologs, uzsver pediatre.

  • Ja bērns guvis nobrāzumu, vecāks var izvērtēt tā nopietnību un izlemt, vai ir nepieciešams doties pie ārsta.

Gadījumos, kad ir šaubas par bērna stāvokli, tomēr labāk traumu atrādīt speciālistam. Savukārt pediatre norāda, ka pie galvas traumām, kur jau tiek traucēta apziņa, ir novērojama jocīga uzvedība vai pēc traumas bērns paliek miegains, nekavējoties (pirmajā pusstundā vai stundā) jāsaņem medicīniskā palīdzība.

Vairāk lasiet portālā ''Medicine.lv''

Saistītas ziņas

news-img
14.07.2021.

Karstums un tu: atvēsinies gudri

news-img
14.07.2021.

Būt drošam par zarnu veselību

news-img
24.07.2021.

Ceļgalu sāpes un traumas

news-img
20.07.2021.

Mehāniskais spiediens noved pie varžacs

news-img
20.07.2021.

Iepazīsti savu gremošanas sistēmu

news-img
16.07.2021.

Neaizmirsti par bērna drošību!

news-img
16.07.2021.

Vai uzticēties dzeramajam kolagēnam?

news-img
15.07.2021.

Karstajā laikā saudzē savu un tuvinieku sirdi!

news-img
13.07.2021.

Pārbaudi kuņģa un zarnu veselību

news-img
14.07.2021.

Kad pareizāk ir ēst svaigus salātus?

Visas ziņas