news-img

Publicēšanas datums: 13.08.2021.

Kā rīkoties ar matiņiem uz dzimumzīmēm?

''Man uz kakla ir dzimumzīme ar matiņu. Nesmuki.'' Par to, kā rīkoties, stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' un ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe Anda Apine

1. Kā labāk darīt – izraut vai nogriezt ar šķērītēm?

Internetā rakstīts, ka dzimumzīmē augošus matiņus nedrīkst izraut, jo tā var izprovocēt nevēlamas pārmaiņas.
Ja ar nevēlamām pārmaiņām tiek domāts ādas vēzis, tad te es gribētu paskaidrot, ka dzimumzīmes traumēšana nevar izraisīt ādas vēzi jeb melanomu! Pētījumos pierādīts, ka trauma nespēj izraisīt DNS mutācijas, kas ir vēža rašanās pamatā. Mutācijas var izraisīt saules ultravioletais starojums, katra pārmantotie gēni – nosliece uz melanomas attīstību, arī neveselīgs uzturs un vides piesārņojums.

Matiņu dzimumzīmē drīkst gan nogriezt, gan izraut. Jo diemžēl matiņa likvidācija uz dzimumzīmes kādā citā veidā, piemēram, ar fotoepilāciju, nav ieteicama. Lāzerepilācija iedarbojas uz mata pigmentu, pa mata stiebru nokļūstot līdz sīpoliņam un to iznīcinot.

2. Vai taisnība, ka dzimumzīmes, no kurām aug matiņi, var uzskatīt par labdabīgām?

Tas ir sens mīts – ka dzimumzīmes, kurām ir matiņi, noteikti nevar būt sliktas! Matiņa esamība neparāda to, vai dzimumzīme ir laba vai slikta. Taču, ja no dzimumzīmes matiņi sāk izzust, tas gan var liecināt par nelabvēlīgām pārmaiņām.
Jebkura dzimumzīme var kļūt ļaundabīga, tāpēc vismaz reizi mūžā jāpārbauda visas – arī tās, kurām ir matiņi! Ja cilvēkam dzimumzīmju ir daudz vai ja ģimenē kādam bijis ādas vēzis, tad pārbaude jāveic biežāk – reizi gadā. Īpaša uzmanība jāpievērš dzimumzīmēm, kas pēkšņi izmainījušas savu izskatu vai regulāri asiņo – tās jāpārbauda nekavējoties!

3. Kāpēc gadās tā, ka pēc vairākkārtējas matiņa izraušanas dzimumzīmē ataug nevis viens matiņš, bet veseli trīs?!

Te jāpaskaidro, ka lielākoties no viena mata folikula aug pat līdz pieciem matiņiem. Iespējams, izraujot vienu – parasti to tumšāko un redzamāko –, cilvēks nemaz nepamana, ka izrauj arī otru aiz tā augošo matiņu.
Un, jā, dzimumzīmē augošais matiņš var būt tumšāks nekā apkārt augošie matiņi, jo melanīns – pigments, ko redzam, – atrodas ne tikai epidermā un dermā, bet arī mata saknītē.

4. Kā atbrīvoties no matiņa uz visiem laikiem?

Tikai no matiņa permanenti šķirties būs grūti – diemžēl nāksies atbrīvoties no visas dzimumzīmes. Un tikai un vienīgi ķirurģiskā veidā.
Tādā veidā tiks pilnībā izņemts gan dzimumzīmes pigments, gan mata sīpoliņš. Turklāt nav ieteicama daļēja pigmenta likvidācija – ja dzimumzīmi ņem ārā, tad pilnīgi visu. Dermatologi savā praksē visbiežāk sastopas ar lūgumiem likvidēt šādas dzimumzīmes uz sejas vai ķermeņa vietās, kur tās bieži aizķeras vai berzējas gar apģērbu, piemēram, plecu un muguras daļā.

Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas veselība'' Nr. 16.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas