news-img

Publicēšanas datums: 21.09.2021.

Kad iesnas pārvēršas par lielāku problēmu

Lai arī iesnas ir viena no visizplatītākajām un ierastākajām saslimšanām, tās spēj sagādāt mums ļoti nepatīkamus brīžus. Kā atpazīt deguna blakusdobumu iekaisumu un kā pareizi ārstēt iesnas, stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Bērnu Veselības centrs'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' otorinolaringoloģe Inese Krūmiņa

Kurš gan nav dzirdējis teicienu, ka iesnas pāriet nedēļas laikā? Galvenokārt iesnas izraisa vīruss, tāpēc teorija, ka iesnas pāriet vienas nedēļas laikā, ir pareiza, taču ir arī izņēmumi - uzsver otorinolaringoloģe. Izņēmumi ātrai iesnu ārstēšanai parādās tad, kad tām pievienojas baktērija un iespējamas strutainas komplikācijas, piemēram, deguna dobuma iekaisumi. Ir arī veicinošie faktori, kuri iesnas pagarina, piemēram, deguna anatomijas izmaiņas - tā pati deguna starpsiena, kura var būt izlocīta un traucēt deguna elpošanai. Arī alerģija var veicināt iesnu parādīšanos vai ieilgšanu.

HRONISKAS IESNAS - BIEŽA PROBLĒMA
Ārste I. Krūmiņa stāsta, ka izplatīta problēma ir arī hroniskas iesnas, kad cilvēki sūdzas par apgrūtinātu deguna elpošanu, kura traucē dzīves kvalitātei. Iemesli tam var būt deguna anatomijas izmaiņas, alerģijas, kā arī tā sauktie ''pārpilinātie'' deguni, kas rodas, ja cilvēks ilgi lieto anemizējošus deguna pilienus.

KĀ ATPAZĪT DEGUNA BLAKUSDOBUMU IEKAISUMU
Jāpiezīmē, ka deguna blakusdobumi akūtu iesnu laikā galvenokārt iesaistās ar tūsku, stāsta I. Krūmiņa. Tomēr ir gadījumi, kad dobumos veidojas strutas, ko cilvēks jūt kā sāpes sejas apvidū. Tās var provocēt, noliecot galvu uz priekšu. Tāpat pie simptomiem ir spiediena sajūta pie augšzobiem un neliela temperatūra. Tie ir klasiskie simptomi, taču jāņem vērā, ka strutains iekaisums var veidoties arī tad, ja tik ļoti nav izteikta simptomātika. Tāpēc, ja iesnas ieilgst un rodas vēl kādi papildu simptomi, noteikti vajadzētu apmeklēt ārstu.

KAD JĀSTEIDZAS PIE SPECIĀLISTA
Sarkanā līnija ir iesnas un galvassāpes, problēmas ar redzi iesnu laikā, tūska sejas zonā, akūts dzirdes zudums, reibonis, deguna asiņošana. Savukārt bērniem - auss sāpes. Šie ir simptomi, ko nedrīkstam ignorēt un kuru gadījumā ir jākonsultējas ar ārstu. Speciālista konsultācija ir ļoti būtiska, lai izvērtētu simptomus un pieņemtu pareizu ārstēšanas taktiku, lai neveidotos strutainas komplikācijas vai samazināta dzirde.

Vairāk lasiet laikrakstā ''Latgales laiks'' 21.09.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas