Publicēšanas datums: 03.06.2022.
Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?
Ikdienā, it īpaši karstā laikā, ir pietiekami daudz jādzer, un vislabāk ir padzerties bieži un maziem malciņiem. Tam, vai izvēlies gāzētu vai negāzētu ūdeni, nav īpašas nozīmes. Skaidro ''Veselības centra 4'' filiāles ''Valdlauči'' uztura speciāliste Zane Timpare.
Gāzētu vai negāzētu?
Ja uz dzeramā ūdens pudeles etiķetes norādīts, ka tas ir gāzēts, tas pēc būtības ir parasts dzeramais ūdens, kam tikai pievienota ogļskābā gāze, kas rada burbuļus. Gāzēts dzeramais ūdens organismu hidratizē tikpat labi kā negāzēts – atšķirības nav, un baudīt var abus. Tāpat gāzēts ūdens neko sliktu nenodara kauliem, kā nereti var lasīt. Vienīgais dzēriens, kas var veicināt kalcija zudumu kaulos, ir tumšā kola, kas satur fosforskābi.
Tomēr jāņem vērā, ka pārmērīga ūdens karbonizācija var palielināt gaisa daudzumu, kas nonāk zarnās, tā veicinot vēdera uzpūšanos un diskomfortu. Tāpēc, ja ir jutīgs kuņģa un zarnu trakts un šādas sakarības ir novērotas, ar gāzētu ūdeni nav ieteicams aizrauties. Negāzētu ūdeni labāk dzert arī tiem, kam diagnosticēta atviļņa slimība.
Vai gāzēts ūdens kaitē zobiem?
Vēl viena lieta, par ko diskutē, ir negāzēta un gāzēta ūdens atšķirīgais pH līmenis un tā ietekme uz zobu veselību. Gāzētam ūdenim pH līmenis tiešām ir zemāks nekā klasiskam dzeramajam ūdenim, kam pH līmenis ir neitrāls vai sārmains, tādējādi zobu veselībai labvēlīgs. Tomēr pētījumos secināts, ka gāzēta dzeramā ūdens ietekme uz zobu emaljas stiprību ir minimāla; tas netiek uzsvērts kā drauds zobu veselībai. Rūpējoties par zobiem, daudz būtiskāk ir atteikties no krāsainajiem dzērieniem – gan ar cukuru, gan saldinātājiem, īpaši no tādiem, kas satur skābes. Šo dzērienu pH līmenis ir daudz zemāks (skābāks) nekā gāzētam ūdenim, un tos tiešām uzskata par galvenajiem zobu emaljas erozijas veicinātājiem.
Lasiet rakstu žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2022. gada jūnija numurā
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai