news-img

Publicēšanas datums: 13.09.2021.

Kājas pirkstu deformācijas profilakse

Pēdas pirmā pirksta deformācija jeb Hallux valgus ir ne vien vizuāli pamanāms defekts, bet var arī radīt sāpes, problemātiski būs uzvilkt vai piemeklēt apavus. Kā laikus pamanīt īkšķa kaula deformāciju, stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'', ''Diagnostikas centrs'' traumatologs un ortopēds Guntis Eihenbergs

Vainīgs ne tikai īkšķis
Mēdz uzskatīt, ka izvirzījums pēdas malā veidojas, jo kauls izaudzis, taču patiesībā tā nav. ''Izvirzījums veidojas, jo pirmais pleznas kauls nobīdās uz pēdas iekšpusi, bet īkšķis – uz pēdas ārpusi. Rodas hroniska berze, sāk sabiezēt locītavas somiņa, veidojas iekaisums, kura dēļ palielinās arī mīksto audu apjoms ap īkšķa locītavu. Parādās tāds kā audu spilvens vai tulzna, kas traucē, nēsājot apavus,'' precizē Guntis Eihenbergs. Viņš stāsta, ka ir redzēti jau ielaisti gadījumi, kad ādā izrīvēta pamatīga brūce, kas ilgstoši nespēj sadzīt. Tad nepieciešams ne vien koriģēt pirkstu kaulus, bet arī sadziedēt ādu, bet tas ir grūti izdarāms.

Profilakse un ārstēšana
Ja deformācija vēl ir tikai sākumstadijā, tās attīstības palēnināšanai var izmantot profilaktiskus paņēmienus. Svarīgi nēsāt ērtus, kvalitatīvus apavus ar stingru zoli. Var iegādāties arī speciālus ortopēdiskos apavus, taču tie ir dārgi.

Apavos var ievietot individuāli izgatavotas ortopēdiskās zolītes, kas palīdzēs nodrošināt vienmērīgu slodzi pēdai. Tās jālieto visiem apaviem katru dienu.

Ja ierasts valkāt augstpapēžu apavus, to tomēr nevajadzētu darīt katru dienu. Piemēram, atrodoties darbā, ieteicams pārvilkt ērtākas kurpes, bet mājās pēc iespējas biežāk un ilgāk staigāt ar basām kājām.

Ja jūt sāpes, var lietot pirmā pirksta koriģējošas ortozes vai šinas, ko uzliek uz nakti, kamēr pēda atrodas miera stāvoklī. Tas neizārstēs greizo īkšķi, bet nodrošinās atbalstu, lai deformācija nekļūtu lielāka.

Var palīdzēt arī speciāli stiepšanas vingrojumi, kas stiprina pēdu muskulatūru. Vingrojumus ieteicams veikt abām pēdām. Diskomfortu var mazināt ar pretsāpju un pretiekaisuma geliem, taču pretsāpju tabletes bez ārsta norādes lietot nedrīkst!

Kad nepieciešama operācija
Ja iepriekš minētie profilaktiskie ieteikumi un palīgierīces nepalīdz un deformācija turpina palielināties, radot sāpes, noberzumus, stipru iekaisumu un būtiski ietekmējot dzīves kvalitāti, ortopēds var ieteikt galējo līdzekli – veikt ķirurģisku operāciju jeb koriģējošo osteotomiju. Operācijas laikā kauliem maina formu, tos noteiktā vietā, leņķī pārzāģējot un savietojot tā, lai skelets atgūtu pareizu formu. Pēc operācijas ne vienmēr pēda būs šaura, bet pirksti atkal atradīsies savā vietā.

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais latvietis'' Nr.37.

 

Saistītas ziņas

news-img
10.09.2021.

Roku drebēšana, tremors vai Pārkinsons?

news-img
10.09.2021.

Nāk rudens - jāstiprina imunitāte!

news-img
09.09.2021.

Risinājumi ādas pigmentācijai

news-img
09.09.2021.

Paaugstināts urīnskābes līmenis

news-img
09.09.2021.

Vai prettrauksmes medikamenti ir saistāmi ar demenci?

news-img
08.09.2021.

Botulīna potenciāls un iespējas

news-img
07.09.2021.

Plaušu karsonis. Ko darīt?

news-img
07.09.2021.

Cik daudz joda katru dienu jāuzņem?

news-img
06.09.2021.

Vasaras nelāgā ietekme uz sejas ādu

news-img
06.09.2021.

Guļot salst kājas

Visas ziņas