news-img

Publicēšanas datums: 20.07.2020.

Kāpēc bērniem veidojas līkas kājas?

Kad mazais sāk celties kājās, viņa ķermenim tā ir pavisam jauna pieredze. Jaunās slodzes dēļ, kad viss bērna ķermeņa svars gulstas uz kājām, var veidoties O vai X veida deformācija, konsultāciju sniedz Liene Dauberga, fizioterapeite ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmumā ''Capital Clinic Riga''

Kā veidojas X kājas?

Pirmais, ko vecāki ievēro, ka, bērnam stāvot, celīši ir kopā, bet pēdas – ne. X kājas divu, divarpus gadu vecumā var veidoties vairāku iemeslu dēļ. Parasti bērniem, kuri cēlušies kājās ļoti agri (6–7 mēnešos), vispirms veidojas izteiktas O veida kājas, kas vēlāk var pāriet X veida kājās.

Kāpēc tā notiek?

Bērna kauli vēl ir mīksti, un, ceļoties kājās, tām ir jānotur viss bērna svars, bet ne ceļu locītavas, ne muskuļi un saites vēl nav pietiekami nostiprinājušies. Kaulu normālu attīstību tieši ietekmē D vitamīns, tādēļ ļoti svarīgi jau kopš dzimšanas uzņemt pietiekami daudz D vitamīna. Arī tā trūkums var būt viens no iemesliem, kāpēc veidojas X kājas. X kāju veidošanos var radīt arī liekais svars, jo tas palielina slodzi ceļu locītavām. Ja kādam no vecākiem bērnībā bijušas X kājas, iespējams, tās var pārmantot. Starp citu, statistika liecina, ka meitenēm X kājas ir biežāk nekā puišiem.

Māte daba iztaisnos

99% gadījumu X kājas līdz sešu septiņu gadu vecumam iztaisnojas pašas, bet ar nosacījumu, ka tiek ievēroti svarīgi principi.

Drošākā recepte: veselīgs, daudzveidīgs, sabalansēts uzturs, pietiekams D vitamīna daudzums un fiziskās aktivitātes. Ar uzturu bērnam jāuzņem visas nepieciešamās uzturvielas, vitamīni un minerālvielas, bet ar vecumam atbilstošām fiziskajām aktivitātēm jānostiprina muskuļi un saites.

Bērnam jāskrien, jālec, jālien, jārāpjas, jābrauc ar riteni, kad iespējams, jāstaigā basām kājām. Bērnam kustoties, muskuļi nostiprinās, ķermenis stabilizējas, un kājas ar laiku iztaisnojas. 

Kad jāvēršas pie speciālista?

Kā vecāki var noteikt, vai X veida deformācija ir izteikta? Bērns jānogulda uz muguras taisnām kājām. Ja, ceļiem esot kopā, attālums starp potītēm ir vairāk nekā 7 cm, tās uzskatāmas par izteiktām X kājām un ir jāmeklē speciālista palīdzība. Ja attālums ir mazāks, lielam uztraukumam nav pamata un, ievērojot veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, var paļauties, ka kājas iztaisnosies pašas.

Izteiktas X kājas var negatīvi ietekmēt bērna ikdienu. Bērniņš var būt neveiklāks, aizķerties, ir grūtāk paskriet, tāpēc nereti mazais izvairās no fiziskajām aktivitātēm.

Smagākos gadījumos var būt arī izmainīta gaita – bērns var klibot vai sūdzēties par sāpēm ceļu locītavās, pēdās, gūžās. Precīzi X kājas var diagnosticēt, veicot rentgena uzņēmumus.

Vai sēdēšana W pozā var veicināt X kāju veidošanos?

Fizioterapeite Liene Dauberga skaidro: ''Ja vien W sēde nav vienīgā poza un bērns tajā nesēž pārāk ilgu laiku, tiešā veidā tā X kāju veidošanos neveicina. Līdz divu gadu vecumam W sēdi bērnam labot nevajag, jo mazais šajā laikā ir ļoti kustīgs un ilgāk par pāris minūtēm, visticamāk, šādi nesēdēs. Kāju taisnošana uz priekšu var nodarīt daudz lielāku ļaunumu, jo muskuļi vēl nav nostiprinājušies un bērns nevar noturēt taisni ķermeņa augšdaļu. Tomēr, ja bērnam ir X kājas, uzmanību sēdēšanai vajadzētu pievērst. Pēc divu gadu vecuma, kad spēlēšanās laikā nosēdēt vienā pozā jau izdodas ilgāk, pēc dažām minūtēm W sēdē vajadzētu piedāvāt citu sēdēšanas veidu.''

Vairāk lasiet žurnālā ''Mans Mazais'' 2020.gada jūlija izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
13.06.2022.

Sirds veselības pārbaudes - vēlamas ne tikai senioru vecumā

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
15.06.2022.

Migrēna un tās komplikācijas

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

Visas ziņas