news-img

Publicēšanas datums: 27.07.2020.

Kāpēc sievietes un vīrieši lūdz palīdzību seksologam?

''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma ''Diplomātiskā servisa medicīnas centrs'' ginekoloģe seksoloģe Aija Tula-Rijkure sniedz ieskatu par to, kāpēc abu dzimuma pārstāvji meklē seksologa palīdzību, kā arī padomus, lai sekss sagādātu baudu abiem partneriem.

Sievietes saka – ''Nespēju iepazīties ar vīrieti. Ne ar vienu.''Un sūdzas par bailēm. ''Vai jaunās attiecības, kuras es uzsākšu, varētu izirt tāpat kā iepriekšējas?''
Proti, sieviete balstās uz iepriekšējās pieredzes, uz stereotipiem, un tie dzemdē bailes par nākamajām attiecībām. Bailes vispār ir vadošās, kas degradē visu dzīvi. Baidoties sieviete nespēj jaunajās attiecībās atdoties līdz galam. Viņai attīstās bažas par savu seksuālo reakciju un uzvedību, neveiksmes gaidīšanas sindroms. 

Sāpes mīlēšanās laikā

Un es negribētu tās vienmēr saukt par vaginismu, kad muskulatūras spazmu dēļ maksts nespēj atvērties, – nē, tas tomēr ir kas cits. Drīzāk nesagatavošanās seksam, grūtības uzbudināties. Nav bijis tas, ko mēs agrāk saucām par priekšspēli. Patiesībā priekšspēle ir absolūti nepieciešama, lai sievietes makstī veidotos mitrums. Lubrikācijas žiglums atkarīgs arī no menstruālā cikla fāzes. Tūlīt pēc mēnešreizēm to parasti sasniedz ilgākā laikā, pirms menstruācijām ātrāk, bet ovulācijas periodā pavisam ātri. Ja vīrietis fizioloģiski spēj uzbudināties no pāris līdz desmit minūšu laikā, tad sievietei, lai viņa būtu gatava intīmai tuvībai, paiet vismaz 26 minūtes. Viņai vajag laiku, lai organisms sagatavotos…

Sieviete nāk pie seksologa to noskaidrot. Tad seksologam rodas jautājums – vai viņa vispār jūt kaut kādas emocijas, labpatiku, prieku. Mēdz būt, ka sieviete vēl pirms dzimumakta uzsākšanas gaida neveiksmi un vienlaikus kritizē sevi par šīm izpausmēm, kaunas no tām.
Grūtības sasniegt orgasmu''Vispār nespēj sasniegt labsajūtu. Kas tas orgasms vispār ir?!'' Izlasīts grāmatās un redzēts firmās, bet – ''es neko tādu neesmu sajutusi.''

Seksologam sarunā ar sievieti vienmēr būtu jādara zināms, ka patiesībā nav frigidu sieviešu. Ir jāiegūst pilna informācija par sievietes spēju sasniegt orgasmu. Piemēram, jānoskaidro, vai partnera stimulācija dzimumattiecībās ir adekvāta. Ja jā, tad jānoskaidro, vai sieviete spēj sasniegt orgasmu masturbējot, pašapmierinoties. Ja sieviete ir kaut vienu reizi izjutusi orgasmu, neatkarīgi no tā, kāda bijusi stimulācija (dzimumakts, masturbējot, erotisku sapņu laikā nakts miegā vai citādi) – nav pamata diagnosticēt anorgasmiju jeb frigiditāti.

Vīrietis seksologam sūdzas tieši par to pašu: ''Es gribu katru dienu, viņa ne.''Vai arī– ''Viņa nekad neizrāda iniciatīvu. Vienmēr es esmu tas, kas uzsāk seksu, neredzu no viņas iekāri. Es gribu redzēt iekāri!''

Sievietēm vairāk sūdzību ir ne tik daudz par sevi, cik par attieksmi no vīrieša puses. Vīrieši nāk ar sūdzībām par partneri, kas negrib seksu tik bieži kā viņš, vai arī viņam pašam ir problēmas, ko mēs saucam par erekcijas grūtībām. Priekšlaicīga ejakulācija jeb spermas noplūde, nespēja ievadīt dzimumlocekli makstī, nav vairs ilgs dzimumakts, dzimumlocekļa galviņas jutīguma samazināšanās.

Nāk arī abi un jautā ''Vai mums palikt kopā vai nē?''Šī ne vienmēr ir seksologa tēma. Katrā ziņā neviens speciālists nav tiesīgs par to lemt. Bet pie manis ir nākuši pāri, kas saka tā: ''Bijām uz konsultāciju tur, pie tā un tā. Mums pajautāja, cik gadus esam kopā. Teicām, ka trīspadsmit. ''Nu ko jūs gribat?! Jums jāšķiras!'''' Ārsts tā nedrīkstētu sacīt. Lēmums jāpieņem katram pašam. Bet – mēs varam pārim paplašināt tos resursus, rezerves, kuras viņi vēl nav izsmēluši viens priekš otra, katrs pats sevī un palīdzēt kaut ko atjaunot.

Ar kādām metodēm seksologs strādā?

Esmu ārste un ārsta praksē eksistē tāda lieta kā anamnēze. Tā ir saruna, jautājumu uzdošana un atbilžu ievākšana. Noskaidrošana, kas pacientu uztrauc. Tātad – uzklausīšana. Cilvēks sākumā reti kad spēj precīzi noformulēt savu vajadzību. Ja tu viņam pajautāsi tieši, kas par problēmu, visdrīzāk saņemsi atbildi: ''Man nav problēmu!'' Ir jāļauj pacientam runāt. Saruna ir ļoti svarīga. Saruna par to, ko viņš grib, ko viņš jūt, kāpēc atnācis pie seksologa. Jo seksologam sākumā varētu rasties savs priekšstats par pacienta vēlmēm, bet īstenībā cilvēks grib pavisam ko citu. Tas jānoskaidro.

Pēc tam seko pacienta izmeklēšana viņam neizģērbjoties un nepieskaroties. Arī sekss nav jārāda! Seksologs vispār nedrīkstētu pieskarties pacienta dzimumorgāniem. 

Kādi mīti par seksu seksologam jāuzklausa visbiežāk?

Vīriešiem radies priekšstats, ka sekss ir obligāts, ka tas nepieciešams tāpat kā zobu tīrīšana un brokastis katru dienu. Ja viņš ik dienu to nav dabūjis, tātad viņš ir nepilnvērtīgs vīrietis… Taču patiesībā – dzimumdzīve ir vienīgā joma, kurai nav nekādu normatīvu. Dažādās dzīves situācijās seksuālās attiecības un to regularitāte var būt ļoti atšķirīga.

Kā seksologam izdodas uzšķilt dzirksti?

Var pajautāt, kad jūs pēdējo reizi esat kopā pavadījuši atvaļinājumu vai kopā pavadījuši kaut pusi brīvas dienas? Vai jūs kopā vakariņojat vai brokastojat? Jābūt kaut kādai kopīgai darīšanai. Un vēl dzirksteles uzšķilšanai jāmēģina atsaukt atmiņā, kā tas bija, kad partneri iepazinās.
Varbūt pat aizbraukt uz to vietu. Šeit ļoti labi noder hipnoterapija. Proti, mēs nevaram aizbraukt uz to vietu, kur iepazināmies, bet, ja pāris pie seksologa atnācis kopā un pat, ja atnākuši pa vienam, var atsaukt atmiņā tās sajūtas, kādas toreiz bija, hipnoterapija palīdz uzšķilt dzirksti. Viņi atnāk kā svešinieki, viens otram neskatās virsū, bet pēc hipnozes seansa sadodas rokās un aiziet kopā. Tas ir ļoti patīkami. Hipnozes seanss garums ir individuāls. Pats īsākais varētu būtu 15 minūtes, maksimāli 40 minūtes, bet vidēji trīsdesmit minūtes.

Kā seksologam labāk strādāt – ar pāri vai pa vienam?

Vismaz vienu reizi es gribu redzēt abus partnerus kopā, bet, ja nāk atsevišķi, cilvēks seksologam brīvāk izstāsta savas bažas, vairāk uzticas, nekautrējas pateikt to, ko viņš nesacītu, partnerim dzirdot. Savukārt, ja pāris atnācis kopā, biezi vien situācija saasinās. Viens kaut ko pasaka, otrs to nav gaidījis, un viņi sastrīdas, lai gan patiesībā tiek risināta problēma. 

Kā sievieti uzbudināt?

Pārbaudīts variants – klitora kairināšana. Pastāsti savam vīrietim, ka mums ļoti daudzām orgasmu var sasniegt tieši šādā veidā. Un ja tu esi ir izjutusi klitorālo orgasmu, jau pēc brīža vari sasniegt arī vaginālo orgasmu, turklāt daudzskaitlīgu. 

Vairāk lasiet žurnāla ''Santa'' 2020. gada jūlija izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
07.06.2021.

Četri jautājumi un atbildes: kā vasarā saudzēt ausis, kaklu, degunu

news-img
04.06.2021.

Jaunas kurpes = jaunas tulznas?

news-img
03.06.2021.

Vislabākais masieris sev – tu pats!

news-img
03.06.2021.

Lāzerepilācija

news-img
03.06.2021.

Kāpēc kuņģī smagums no biešu sulas?

news-img
03.06.2021.

Žagošanās

news-img
03.06.2021.

Kāpēc atkal uzrodas cistīts?

news-img
03.06.2021.

Kā atgūties pēc varen lustīgas svinēšanas?

news-img
02.06.2021.

Kā parūpēties par bērnu veselību un drošību vasarā?

news-img
02.06.2021.

Kāpēc ādu nedrīkst pārsauļot?

Visas ziņas