news-img

Publicēšanas datums: 27.07.2020.

Kāpēc sēņu ēdieni var izraisīt diskomfortu kuņģī, un kā tās pagatavot veselīgāk?

Kas gan var būt garšīgāks par pirmo sēņu mērci ar jaunajiem kartupeļiem un dillēm. Tomēr ne reizi vien dzirdēts, ka sēnes ir ļoti smags, grūti sagremojams produkts.

''Veselības centra 4'' gastroenteroloģe Ilona Vilkoite stāsta, ka sēnes noteikti var iekļaut uzturā, taču galvenais ir ievērot mērenību. ''Zināms, ka sēnes kuņģī turas 6-8 stundas, tāpēc pēc maltītes ilgu laiku var būt sāta sajūta. Tas, kā organisms spēs pārstrādāt sēnes, atkarīgs no kuņģa veselības. Tiem, kam ir kāda kuņģa, barības vada vai aizkuņģa dziedzera kaite, apēdot lielāku sēņu porciju, ilgāku laiku var būt smaguma vai pilnuma sajūta, arī spiedošas sajūtas, var aktivizēties atviļņa simptomātika. Šajos gadījumos sēnes uzturā ieteicams lietot retāk, mazām porcijām, turklāt tās negatavot treknās mērcēs ar asām garšvielām, kas varētu pastiprināt nepatīkamās sajūtas. Jo treknāks ir ēdiens, jo to grūtāk sagremot.''

Maltīti ar sēnēm gastroenteroloģe iesaka plānot pusdienās vai vismaz 6 stundas pirms gulētiešanas. ''Ieteicams sēnēm katru reizi nepievienot gaļu, jo tas apgrūtina gremošanas procesus. Porcijā vajadzētu iekļaut arī šķiedrvielām bagātus produktus - dārzeņus, zaļos salātus.''

Uzturā drīkst lietot tikai kvalitatīvas - tīras, nebojātas sēnes. Rūpīgi jāraugās, lai groziņā neieliekam indīgas sēnes. Saindējoties ar sēnēm, sekas var būt nopietni aknu bojājumi.

Kā pagatavot veselīgi?

Sēņu pagatavošanas veidi ir ļoti dažādi: tās var sālīt, marinēt, pievienot salātiem, biezzupām vai zupām ar buljonu, vārīt, cept, gatavot kā sāļo pīrāgu pildījumu, grilēt kopā ar dārzeņiem. Plašs lietojums ir kaltētām sēnēm un to pulverim, ko ziemā var uzkaisīt sviestmaizēm, biezpienam, vārītiem graudaugiem.

Gatavojot sēnes, var pievienot kādu karoti olīveļļas vai sviesta, jo ir vitamīni, kuri šķīst taukos, un tikai tā tos var uzņemt, piemēram, D vitamīns. Var pievienot dažādas garšvielas, jo tās pašas par sevi uzlabo gremošanas procesus. 

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais Latvietis'' 2020.gada jūlija izdevumā

Saistītas ziņas

news-img
07.06.2021.

Četri jautājumi un atbildes: kā vasarā saudzēt ausis, kaklu, degunu

news-img
04.06.2021.

Jaunas kurpes = jaunas tulznas?

news-img
03.06.2021.

Vislabākais masieris sev – tu pats!

news-img
03.06.2021.

Lāzerepilācija

news-img
03.06.2021.

Kāpēc kuņģī smagums no biešu sulas?

news-img
03.06.2021.

Žagošanās

news-img
03.06.2021.

Kāpēc atkal uzrodas cistīts?

news-img
03.06.2021.

Kā atgūties pēc varen lustīgas svinēšanas?

news-img
02.06.2021.

Kā parūpēties par bērnu veselību un drošību vasarā?

news-img
02.06.2021.

Kāpēc ādu nedrīkst pārsauļot?

Visas ziņas