news-img

Publicēšanas datums: 06.01.2020.

Kas ir sausās acs sindroms un kā tas var ietekmēt tavu ikdienas dzīvi?

Mūsu acis un redze ik dienas ir pakļautas kolosālai slodzei, un šo slodzi vēl vairāk pastiprina mūsdienu gudro ''gadžetu'' pārbagātība. Ja arī profesionālā sfēra saistīta ar regulāru datora lietošanu, turklāt biroja telpās, kur nereti ir sauss, kondicionēts gaiss, tad risks saskarties ar tādiem nepatīkamiem simptomiem kā asarošana, graušanas sajūta acīs un redzes miglošanās ir vēl augstāks. Viena no redzes orgāna saslimšanām, kurai vēl joprojām tiek pievērsta gaužām maza vērība un kas var izmainīt dzīves kvalitāti uz negatīvo pusi, ir sausās acs sindroms.

Kā izpaužas šī saslimšana, un ko mēs varam darīt jau tagad, lai ar to nekad nesaskartos, skaidro ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma SIA ''Kronoss'' – ''Pārventas poliklīnika'' – oftalmoloģijā specializējusies ārste Olga Muhina.

Kas ir sausās acs sindroms, un kādi ir tā raksturīgākie simptomi?

Sausās acs sindromu (SAS) neizraisa kāds noteikts cēlonis, bet gan vairāku faktoru kopums. Tā ir multifaktorāla acs virsmas un asaru produkcijas saslimšana, kuras rezultātā rodas asaru plēvītes stabilitātes jeb funkcionālie traucējumi, kas savukārt paaugstina acs virsmas bojājumu un nopietnu iekaisumu risku. Šī sindroma raksturīgākās izpausmes ir diskomforta, svešķermeņa sajūta acīs un graušana, ko īpaši intensīvi var izjust, skatoties TV, strādājot pie datora, lasot, vadot auto un veicot citas aktivitātes, kuru laikā ir ilgstoša pastiprināta slodze uz redzes orgānu. Tāpat sausās acs sindroma pacienti bieži vien sūdzas par acu asarošanu, biežāk – vējainā un aukstā laikā. Sausās acs sindroma gadījumā pacientam var rasties arī dažādas smaguma pakāpes redzes traucējumi, piemēram, attēla miglošanās, pastiprināts acu nogurums u. c. Sausās acs simptomi parasti izteiktāk izpaužas vakaros un no rītiem pēc pamošanās.

Visbiežāk sausās acs sindroms tiek diagnosticēts sievietēm saistībā ar hormonālām svārstībām organismā, kas rodas, piemēram, grūtniecības, zīdīšanas, menopauzes un menstruāciju laikā. Saslimšanas attīstību var veicināt arī hormonālās izmaiņas dzimumnobriešanas jeb pubertātes periodā. Protams, arī pārmērīga viedierīču lietošana nav labvēlīga mūsu acu veselībai un var veicināt sausās acs sindroma attīstību, jo, ilgstoši skatoties datoru, viedtālruņu, planšetdatoru spilgtajos ekrānos, mēs vairāk sasprindzinām redzi un sākam neapzināti mirkšķināt acis daudz retāk nekā parasti. Tā rezultātā asaras iztvaiko ātrāk, un acs virsma kļūst sausa, radot diskomfortu un palielinot acu nogurumu.

Divi būtiskākie nosacījumi, kas jāievēro, lai mazinātu vai novērstu risku saslimt ar sausās acs sindromu, ir pareiza plakstiņu higiēna, kā arī vides, tai skaitā arodfaktoru, modificēšana. ''Piemēram, ja cilvēks regulāri strādā ar datoru vai ''sēž telefonā'', rekomendējams ik pēc 15 līdz 20 minūtēm atpūtināt acis, un tas jādara vismaz divas trīs minūtes ilgi. Lai izvairītos no acs virsmas izžūšanas, nav ieteicams arī ilgstoši uzturēties kondicionētās telpās un ilgi turēt ieslēgtu kondicionieri automašīnā. Ja telpās ir sauss gaiss, ir svarīgi parūpēties par tā mitrināšanu, kā nolūkam plašā klāstā pieejamas dažādas speciālas gaisa mitrināšanas iekārtas.

Lai izvairītos no saslimšanas ne tikai ar sausās acs sindromu, bet arī no jebkurām citām acu veselības problēmām, kas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti, ikvienam jāveic acu pārbaude vismaz reizi gadā, jo tikai tā iespējams savlaicīgi pamanīt negatīvas izmaiņas redzes orgānā un veiksmīgi apturēt slimības progresēšanu.

Visu rakstu lasiet portālā pilseta24.lv. 

Saistītas ziņas

news-img
24.03.2020.

Infektoloģe: ''Lai pasargātos no saslimšanas, pēc iespējas jāizvairās no kontakta ar cilvēkiem un uzturēšanās publiskās vietās''

news-img
25.03.2020.

Roku kopšana pastiprinātas mazgāšanas un dezinfekcijas apstākļos

news-img
16.03.2020.

PACIENTU IEVĒRĪBAI!

news-img
23.03.2020.

Skaistuma plāns

news-img
20.03.2020.

Vēnas un grūtniecība

news-img
20.03.2020.

Jaunietes āda

news-img
20.03.2020.

Nepatīkami! Lūpas sausas, sprēgā, plaisā

news-img
20.03.2020.

Kad ārsts saka – jums fiziski nekas nekaiš. Kā sastapties ar sevi un savām emocijām?

news-img
16.03.2020.

Tā nav lieliska dzimumdzīve, bet apgrūtinoša slimība. Būtiskākais par nimfomāniju

news-img
11.03.2020.

Ieteikumi matu kopšanā

Visas ziņas