news-img

Publicēšanas datums: 06.01.2020.

Kas ir sausās acs sindroms un kā tas var ietekmēt tavu ikdienas dzīvi?

Mūsu acis un redze ik dienas ir pakļautas kolosālai slodzei, un šo slodzi vēl vairāk pastiprina mūsdienu gudro ''gadžetu'' pārbagātība. Ja arī profesionālā sfēra saistīta ar regulāru datora lietošanu, turklāt biroja telpās, kur nereti ir sauss, kondicionēts gaiss, tad risks saskarties ar tādiem nepatīkamiem simptomiem kā asarošana, graušanas sajūta acīs un redzes miglošanās ir vēl augstāks. Viena no redzes orgāna saslimšanām, kurai vēl joprojām tiek pievērsta gaužām maza vērība un kas var izmainīt dzīves kvalitāti uz negatīvo pusi, ir sausās acs sindroms.

Kā izpaužas šī saslimšana, un ko mēs varam darīt jau tagad, lai ar to nekad nesaskartos, skaidro ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma SIA ''Kronoss'' – ''Pārventas poliklīnika'' – oftalmoloģijā specializējusies ārste Olga Muhina.

Kas ir sausās acs sindroms, un kādi ir tā raksturīgākie simptomi?

Sausās acs sindromu (SAS) neizraisa kāds noteikts cēlonis, bet gan vairāku faktoru kopums. Tā ir multifaktorāla acs virsmas un asaru produkcijas saslimšana, kuras rezultātā rodas asaru plēvītes stabilitātes jeb funkcionālie traucējumi, kas savukārt paaugstina acs virsmas bojājumu un nopietnu iekaisumu risku. Šī sindroma raksturīgākās izpausmes ir diskomforta, svešķermeņa sajūta acīs un graušana, ko īpaši intensīvi var izjust, skatoties TV, strādājot pie datora, lasot, vadot auto un veicot citas aktivitātes, kuru laikā ir ilgstoša pastiprināta slodze uz redzes orgānu. Tāpat sausās acs sindroma pacienti bieži vien sūdzas par acu asarošanu, biežāk – vējainā un aukstā laikā. Sausās acs sindroma gadījumā pacientam var rasties arī dažādas smaguma pakāpes redzes traucējumi, piemēram, attēla miglošanās, pastiprināts acu nogurums u. c. Sausās acs simptomi parasti izteiktāk izpaužas vakaros un no rītiem pēc pamošanās.

Visbiežāk sausās acs sindroms tiek diagnosticēts sievietēm saistībā ar hormonālām svārstībām organismā, kas rodas, piemēram, grūtniecības, zīdīšanas, menopauzes un menstruāciju laikā. Saslimšanas attīstību var veicināt arī hormonālās izmaiņas dzimumnobriešanas jeb pubertātes periodā. Protams, arī pārmērīga viedierīču lietošana nav labvēlīga mūsu acu veselībai un var veicināt sausās acs sindroma attīstību, jo, ilgstoši skatoties datoru, viedtālruņu, planšetdatoru spilgtajos ekrānos, mēs vairāk sasprindzinām redzi un sākam neapzināti mirkšķināt acis daudz retāk nekā parasti. Tā rezultātā asaras iztvaiko ātrāk, un acs virsma kļūst sausa, radot diskomfortu un palielinot acu nogurumu.

Divi būtiskākie nosacījumi, kas jāievēro, lai mazinātu vai novērstu risku saslimt ar sausās acs sindromu, ir pareiza plakstiņu higiēna, kā arī vides, tai skaitā arodfaktoru, modificēšana. ''Piemēram, ja cilvēks regulāri strādā ar datoru vai ''sēž telefonā'', rekomendējams ik pēc 15 līdz 20 minūtēm atpūtināt acis, un tas jādara vismaz divas trīs minūtes ilgi. Lai izvairītos no acs virsmas izžūšanas, nav ieteicams arī ilgstoši uzturēties kondicionētās telpās un ilgi turēt ieslēgtu kondicionieri automašīnā. Ja telpās ir sauss gaiss, ir svarīgi parūpēties par tā mitrināšanu, kā nolūkam plašā klāstā pieejamas dažādas speciālas gaisa mitrināšanas iekārtas.

Lai izvairītos no saslimšanas ne tikai ar sausās acs sindromu, bet arī no jebkurām citām acu veselības problēmām, kas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti, ikvienam jāveic acu pārbaude vismaz reizi gadā, jo tikai tā iespējams savlaicīgi pamanīt negatīvas izmaiņas redzes orgānā un veiksmīgi apturēt slimības progresēšanu.

Visu rakstu lasiet portālā pilseta24.lv. 

Saistītas ziņas

news-img
22.01.2020.

Dzeramais kolagēns – līme ādas jaunībai?

news-img
21.01.2020.

Mērķtiecīga terapija bērniem multidisciplinārā komandā: audiologopēda un fizioterapeita komandas darbs

news-img
21.01.2020.

Enteropātijas

news-img
10.01.2020.

Asa plaukstu āda

news-img
09.01.2020.

Ķermenis kā zem lupas

news-img
02.01.2020.

Ko darīt, ja svētkos ir gadījies pārēsties?

news-img
18.12.2019.

Ādas aizsardzība ziemā!

news-img
13.12.2019.

Pietrūkst seksa!?

news-img
12.12.2019.

Bez aizspriedumiem pret hemoroīdiem

news-img
12.12.2019.

Sirmo matu ĀTRĀ palīdzība!

Visas ziņas