news-img

Publicēšanas datums: 23.03.2021.

Kas ir trombi un kāpēc tie veidojas?

Ņemot vērā pēdējā laika notikumus, kas saistīti ar ''AstraZeneca'' ražoto vakcīnu pret Covid-19, aktuāls kļuvis jautājums par trombu veidošanos. Stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Baltijas vēnu klīnika'' vadošais speciālists, asinsvadu ķirurgs dr. Ints Ūdris

Ģenētiski ir ieprogrammēts – ja ir kādas brūces vai traumatiski procesi, tad aizsargsistēma veicina asiņu sarecēšanu, lai cilvēks nenoasiņotu. ''Piemēram, ar brūcēm – ja nejauši iegriežam, tad asinis no sākuma tek, bet ar laiku tā asiņošana apstājas. Tajā brīdī, kad asiņošana sākas, ieslēdzas aizsargsistēma, kas veicina trombu veidošanos, lai asinis sarecētu, asiņošana apstātos un brūce sāktu dzīt. Tas tā ir jau tūkstošiem gadu iestrādāts, lai mēs varētu izdzīvot,'' viņš stāsta.

Tomēr ir situācijas, kad trombi izveidojas arī tad, kad tas nav vajadzīgs. Tas var notikt situācijās, kad esam pārkarsuši, lietojuši alkoholu un uzņēmuši maz šķidruma. Tad asinis kļūst biezas un trombi var izveidoties arī bez ārējām traumām – asinsvadā vienkārši sarec asinis. ''Atkarībā no tā, vai tas notiek artērijās vai vēnās, izpausmes veidi var būt atšķirīgi. Ja trombs ir artērijās, tad sekas var būt ļoti smagas, līdz pat orgānu zaudēšanai. Ja trombs veidojas vēdera aortā, kā tas mēdz būt, tad cilvēks pat var nomirt. Ja trombs ir galvā, tad ir insults,'' atklāj asinsvadu ķirurgs. 

Trombi var veidoties arī pēc ilgstošas nekustēšanās
Tomēr trombu veidošanās arīdzan var būt saistīta ar ģenētiku. Ja cilvēkam ir iedzimta trombofīlija, tad problēmas var rasties pat bez ārējiem ierosinātājiem. ''Mēdz būt tā, ka šiem cilvēkiem visu mūžu ir jālieto medikamenti, kas veicina asiņu sašķidrināšanos, lai pasargātu no trombu veidošanās,'' atklāj dr. Ūdris. Riskā grupā ir arī sievietēs pēc 35 gadu vecumu, ar lieko svaru, smēķētājas un tās, kuras lieto hormonālus kontracepcijas līdzekļus un tās, kurām jau iepriekš bijusi kāda dziļo vēnu tromboze. ''Šie visi ir riska faktori, kas var veicināt trombu veidošanos. Jo viņu ir vairāk, jo risks ir lielāks,'' uzsver asinsvadu ķirurgs. 

Kā mazināt trombu veidošanās risku?
Lai mazinātu trombu veidošanās risku, vari sākt ar dažām dzīvesveida izmaiņām, raksta ''Health Line''. Tās ietver, piemēram, smēķēšanas atmešanu, svara zaudēšanu (ja ir liekais svars) un regulāru asinsspiediena kontroli. Ko vēl vari darīt lietas labā? Atceries regulāri kustināt kājas, it īpaši, ja kādu laiku esi pavadījusi sēdus – tas palīdzēs asins cirkulācijai. Tāpat arī pastaigas pēc gulēšanas var mazināt trombu veidošanās risku. Ja ārsts ir izrakstījis speciālus medikamentus (visbiežāk asins šķidrinātājus) pēc operācijas veikšanas, tad centies tos arī apzinīgi dzert.

Vairāk lasiet portālā ''Delfi.lv''

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas