news-img

Publicēšanas datums: 16.04.2020.

Lielās mazgāšanas sāpīgās sekas

Vīrusa izplatības laikā, glužI kā likums, jāievēro regulāra roku mazgāšana, arī dezinficēšana. Tomēr tie, kam ir jutīga āda, lielās mazgāšanas sekas izjūt uz savas roku ādas. Tā kļūst sausa, plāna, kairināta, sūrst un pat plaisā, radot ieejas vārtus nevēlamiem vīrusiem un baktērijām. Meklējam veidus, kā pasargāt roku ādu no kaitējuma. Konsultē ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe dr. Sanita Žīgure.

Ne tikai tiem. kam jutīga ada. Jo smalkāka un jutīgāka āda, jo reakcija būs spēcīgāka. ''Ādas biezumu nosaka vairāki faktori, arī tas, kāds ir ķermeņa svars. Protams, uz roku ādas tauku kārtiņa vienmēr ir mazāka nekā uz vēdera, tomēr šis faktors ietekmē arī roku ādu, tāpat kā mūsu vecums un tas, cik iepriekš bijusi jutīga āda. Tomēr arī fizioloģiski normālai ādai laikapstākļi, kas ir aiz loga, mazgāšanas līdzekļi, kuri ir vairāk ar ādu attaukojošu, antibakteriālu iedarbību un šobrīd mums nepieciešami aizsardzībai pret koronavīrusu, var radīt kaitējumu. Jā, no vienas puses, rokas tiks pasargātas no inficēšanās iespējas, no otras - tiks vājināta ādas aizsargfunkcija pret dabīgajiem mikrobiem, kas atrodas uz ādas,'' skaidro daktere Sanita Žīgure. Attaukotas ādas virskārta ir sausa, ar plaisām, kas veicina pastiprinātu ūdens zudumu caur tām, kā arī mikrobu iekļūšanu ādas dziļumā, un tas var radīt iekaisumu un veicināt atopiskā dermatīta paasinājumu vai ekzēmas rašanos. Rokas niez, sūrst un sāp, dažkārt tik ļoti, ka kļūst apgrūtinoši veikt ikdienas darbus, pat roku mazgāšana ir sāpīga, nemaz nerunājot par dezinfekciju.

Kā rokas pasargāt? Protams, mēs zinām, ka rokām nepieciešama aizsardzība. Vairāk vai mazāk arī zinām, kāds roku krēms mums palīdz, un, iespējams, roku krēma izvēlei pastiprinātu uzmanību ir nācies pievērst tikai tiem, kam ir problemātiska āda. Tomēr šajā situācijā, kad cīņā pret vīrusu āda tiek attaukota pastiprināti, ierastie līdzekļi var izrādīties neefektīvi. Tāpēc speciālisti iesaka drošāk raudzīties aptieku produkcijas virzienā un, konsultējoties ar farmaceitu, izvēlēties kādu no tur piedāvātajiem aizsardzības vai roku ādas kopšanas līdzekļiem ar pēc iespējas neitrālāku sastāvu, kas nekairinās ādu un pasargās no alerģiskas reakcijas. īpaši svarīgi tas ir tad, ja ādā jau radušās plaisas. Sausas ādas kopšanai jāizvēlas līdzekļi bez smaržvielām, bet konsistenci varat izvēlēties pēc vajadzības. Ja āda ir izteikti sausa un raupja, nepieciešams izvēlēties ziedes, kas satur 100% vazelīnu, lanolīnu vai glicerīnu. Tomēr, ja uzsmērēsiet treknu krēmu un gribēsiet darīt smalkas lietas, piemēram, sapogāt balta krekla pogas, tas būs apgrūtinoši. Ja saplaisājušām rokām uzklāsiet vieglākas un šķidrākas konsistences līdzekli, tas var ''kost'', dedzināt plaisās. Tāpēc jāizsver, kas konkrētajā gadījumā ir svarīgāk un ko rokas pieņem,'' iesaka dermatoloģe. Ja apsārtusi, iekaisusi, raupja roku āda ar plaisām apgrūtina ikdienas darbu veikšanu, piemēram, zobu tīrīšanu, trauku mazgāšanu un citus ikdienišķus procesus, lai neiedzīvotos vēl lielākās problēmās, jālieto ādas kopšanas krēmi, ziedes. SPECIĀLISTE IESAKA:

  • Ja āda ir sausa, saplaisājusi, bet jādodas sabiedriskā vietā - jāstrādā vai jābrauc sabiedriskajā transportā, dezinfekcija ir jālieto. Tad, pirms došanās laukā no mājas, vajadzētu rokas ieziest ar neitrāla sastāva roku krēmu.
  • Neziediet roku krēmu uz ādas uzreiz pēc tam, kad tās ir apstrādātas ar dezinfekcijas līdzekli! Ja uz tikko nodezinficētām rokām uzsmērēsiet treknu krēmu, šis savienojums var veicināt alerģijas attīstību ar visām no tā izrietošajām sekām.
  • Lielisks veids, kā pasargāt roku ādu veikalos, ir lietot tur pieejamos vienreizlietojamos cimdus. Sevišķi tas ieteicams tiem, kam ir jutīga āda un dezinfekcijas līdzekļi rada problēmas. Tas būs drošs līdzeklis, kā pasargāt rokas no vīrusiem un mikrobiem, kas ir uz priekšmetiem, kam iepriekš pieskāries cits cilvēks.

Cieš arī bērnu rociņas. Koronavīruss piespiedis arī bērnus cītīgāk mazgāt rokas, tāpēc vecākiem vajadzētu pieskatīt viņu roku ādas stāvokli. Sākot no viena gada vecuma, bērnu rociņām ādai ir skāba reakcija tāpat kā pieaugušo rokām. Starpība tikai tā, ka bērna āda ir plānāka, tā nobriest un savu biezumu sasniedz apmēram pusaudžu vecumā. Līdz ar to jebkurš pušums vai plaisa var būt kā ieejas vārti, caur kuru var sākties iekaisums, apsārtums, kas ātri izplatās un parasti ir spēcīgāks nekā pieaugušo rokām. Tāpēc, ja bērna roku dezinfekcijai lietosiet dezinfekcijas līdzekļus ar 70% spirta saturu, tās ātri kļūs apsārtušas un niezēs. Tāpēc bērniem labāk izvēlēties roku mazgāšanas līdzekļus vai ziepes, bet ne dezinfekcijas līdzekļus.

ROKU VANNIŅAS. Lieliski noderēs sausām rokām kā dziļi mitrinoša procedūra. Tiesa, tā ir laikietilpīga, kas nav veicama uz ātru roku darba aizņemtās dienās. Ja roku āda ir iekaisusi, apsārtusi, ar jēlumiem, pušumiem, plaisām, strutainām krevelēm, ļoti labi šajā situācijā derēs vanniņas rokām ar mājās pagatavotu tanīna šķīdumu, proti, tas nav nekas cits kā zāļu tējas novārījums. Te derēs gan kumelīšu, asinszāles, kliņģerītes, dadžu un citu ārstniecisko drogu uzlējums. Jāņem vērā, ka rokas nedrīkst mērcēt karstā vanniņā, optimālā temperatūra ir 36,8 grādi, pēc sajūtām patīkami vēsa vanniņa. Ja roku āda ir raupja un sausa, var lietot siltas vanniņas ar eļļas/ūdens emulsiju. Roku vannošanas ilgums ir 10 līdz 15 minūtes. Pēc vanniņām roku ādu rūpīgi nosusina un uzklāj roku kopšanas krēmu, lai saglabātu ādai iedoto papildu mitrumu.

UREA. Ļoti sausām, raupjām, saplaisājušām rokām dziļai mitrināšanai var līdzēt krēms, kura sastāvā ir urīnviela. Urīnviela palīdz sausas, sabiezētas ādas kopšanā, tā lieliski noder sausas ādas padziļinātai mitrināšanai. Urīnvielas daudzums krēma sastāvā norādīts procentos, kas redzams uz iepakojuma. Dermatoloģe Sanita Žīgure iesaka Urea saturošus līdzekļus sākt lietot ar mazāku procentu. Ādu nepieciešams pieradināt pakāpeniski, sākot ar mazāku aktīvās vielas procentu sastāvā. Dažkārt cilvēkiem šķiet, ka, izvēloties aktīvās vielas ar lielāku procentu, viņi ātri iegūs vēlamo efektu, tomēr tas tā nav. Ādu nepieciešams pieradināt pakāpeniski, lai tas neizraisītu kairinājumu. Tāpēc, uzsākot lietot krēmu ar Urea sastāvā, ieteicams konsultēties ar speciālistu.

DEKSPANTENOLS. Šo aktīvo vielu plaši pielieto roku krēmu, ādas kopšanas līdzekļu sastāvā, kas paredzēti sausas ādas, tajā skaitā sausu roku, kopšanai. Dekspantenolam piemīt dziedējoša un nomierinoša iedarbība, tas mazina iekaisuma šūnu aktivitāti. Tā ir aktīvā viela daudzos bāzes krēmos, kurus lieto bērniem, arī zīdaiņiem. Dekspantelons vēcina ādas šūnu atjaunošanos, tāpēc to lieto līdzekļos, kas domāti nelielu ādas bojājumu, piemēram, nobrāzumu, apdegumu, ādas kairinājumu, novēršanai. Krēms ar dekspantenolu derēs gadījumos, kad pēc biežās mazgāšanas un dezinficēšanas roku āda ir sausa, jutīga, niezoša.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Veselība'' 2020. gada aprīļa numurā

 

Saistītas ziņas

news-img
04.09.2020.

Atklāti par veselību un ceļu uz skaistumu - sākas TV šova ''Ceļā uz pārliecību'' otrā sezona

news-img
14.09.2020.

Kā cīnīties ar blaugznām?

news-img
04.09.2020.

Par inovācijām un iespējām - ''Nākotnes medicīna'' jaunā sezona

news-img
08.09.2020.

Zaudēt svaru, iegūt sapņu augumu un mainīt profesiju

news-img
08.09.2020.

Sejas āda vasaras otrajā pusē un rudenī var izstrādāt dažādus niķus

news-img
08.09.2020.

Izoperēts žultspūslis, bet gremošanas sistēma turpina darboties netraucēti

news-img
04.09.2020.

Kā lai turpina baudīt dažādo gadalaiku burvību, nekaitējot ādai?

news-img
04.09.2020.

Kas ir potītes– augšdelma indekss?

news-img
04.09.2020.

Cik bieži jāapmeklē ginekologs?

news-img
03.09.2020.

Vai patiesi cilvēki mūsdienās ir alerģiskāki un kādi tam ir iemesli?

Visas ziņas