Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 17.05.2023.

Mamogrāfija: neaizstājams krūšu izmeklējums

''Veselības centrs 4'' pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD) jeb valsts apmaksāti (ar pacienta līdzmaksājumu), gan maksas digitālās mamogrāfijas izmeklējumi. Pacientēm ar īpašo uzaicinājumu valsts krūšu dziedzeru audzēju skrīninga ietvaros izmeklējums ir bez maksas.

Kas ir mamogrāfija?

Mamogrāfija ir piena dziedzeru rentgenizmeklējums, kas ļauj izmeklēt krūtis vairākās pozīcijās, iegūstot pilnīgus datus par pacientes krūšu veselību. Mamogrāfija ir viena no efektīvākajām metodēm krūts vēža un citu krūts veselības problēmu diagnostikā. Ar mamogrāfiju ir iespējams diagnosticēt audzējus, kad tie vēl ir nelieli un nav sataustāmi. Sākumstadijā pastāv iespēja tos relatīvi viegli ārstēt, tādēļ ir ļoti svarīgi vēzi atklāt laikus.

Kas ir mamogrāfija ar tomosintēzi?

Mamogrāfija ar tomosintēzi dod iespēju ne tikai ātrāk, komfortablāk, bet arī padziļinātāk izmeklēt krūtis mamografijas ietvaros. Tomosintēze ir attēlveidošanas tehnoloģija, ar kuras palīdzību iegūst krūts izmeklējumus trīs  dimensiju attēlos, kuri veidojas  no dažādiem projekcijas leņķiem. Attēla projekcija tiek rekonstruēta, krūti šķērsgriezumā attēlojot ar soli ik pa 1 mm.

Sanāk, ka viena apmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija un padziļināta izmeklēšana, ko nodrošina tomosintēze. Ar šo izmeklējuma metodi var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo patoloģiju, jo speciālistiem ir iespēja attēlu aplūkot slāni pa slānim, redzēt struktūras katrā slānī atsevišķi un aplūkot kustīgu attēlu no 3 pusēm. Tāpat šis izmeklējums samazina otrreizējas izmeklēšanas nepieciešamību.

Ieguvumi pacientēm:

  • Lielāks komforts izmeklējuma laikā. Sievietei tas ir pilnīgi nesāpīgs, jo izmeklējumu veic ar kustīgu lāpstiņu, kas pielāgojas krūts formai. Lai varētu veiksmīgi veikt izmeklējumu, iekārta pati fiksē spēku, ar kādu ir nepieciešams saspiest iekārtas lāpstiņas, atbilstoši pacientes auguma fizioloģiskajām īpatnībām, kā arī automātiski tiek piemeklēts krūšu izmeklējuma laukums, to pietuvinot krūšu kurvim. Tiek ietverts viss dziedzeris līdz pat krūts galam.
  • Pateicoties īsajam izmeklējuma laikam, ir mazāka apstarojuma deva.

Šī 3D izmeklējuma laikā var apskatīt un izvērtēt ļoti mazas krūts daļas un krūts rajonus, kas nepārklājas. Līdz ar to var iegūt ievērojami precīzāku diagnostiku drošāk un ātrāk, ko nevarētu uzstādīt 2D attēlā. Tāpat šis izmeklējums samazina otrreizējas izmeklēšanas nepieciešamību.

Tomosintēze nodrošina īpašas agrīnas diagnostikas priekšrocības pacientēm ar blīvu krūšu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdzšinējās mamogrāfijas iespējas šādos gadījumos bija diezgan ierobežotas, un sievietēm papildus bija jāveic citi izmeklējumi - ultrasonogrāfija vai magnētiskā rezonanse. Diagnozes precizēšanai gan ārsti arvien biežāk iesaka veikt arī ultrasonogrāfijas izmeklējumu, ko izmanto gan atsevišķi, gan kā mamogrāfijas papildmetodi. Ultrasonogrāfiju kā papildu metodi lieto aizvien biežāk, jo mazos veidojumus, kas vēl nav ar tipiska vēža pazīmēm vai labdabīgus veidojumus ultrasonogrāfijas iekārtas diferencē labāk. Savukārt visus mikrokalcinātus un sākotnējus vēžus ar tipiskām pazīmēm- retrakciju, kalcinātiem utt. labāk var atklāt tikai ar magnētisko rezonansi.

Digitālo mamogrāfiju veic:

  • ''Veselības centrs 4'' Krišjāņa Barona ielā 117, tālr.: 67847100 
  • Filiālē ''Diagnostikas centrs'' Grebenščikova ielā 1, tālr.: 67144031, 29296313

Mamogrāfiju ar tomosintēzi veic:

  • ''Veselības centrs 4'' Krišjāņa Barona ielā 117, tālr.: 67847100


Atcerieties!
 ''Veselības centrs 4'' pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD) jeb valsts apmaksāti (ar pacienta iemaksu), gan maksas digitālās mamogrāfijas izmeklējumi. Pacientēm ar īpašo uzaicinājumu valsts krūšu dziedzeru audzēju skrīninga ietvaros izmeklējums ir bez maksas.

Saistītas ziņas

news-img
22.05.2023.

Pieejami valsts apmaksāti rentgena izmeklējumi

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
15.05.2023.

Pasargā sevi no ādas vēža!

news-img
28.04.2023.

Masāžas dziedinošais spēks!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
21.04.2023.

Magnētiskā rezonanse Saldū – vērtīgais izmeklējums vēl pieejamāks

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
11.04.2023.

T/C ''Origo'' atklāta ''Veselības centrs 4'' filiāle

news-img
13.04.2023.

Unikālas iespējas grūtnieču ultrasonogrāfijā

news-img
03.04.2023.

Kompleksa svara samazināšanas programma ''Anti-Aging Institute''

Visas ziņas