news-img

Publicēšanas datums: 10.05.2022.

Melanomas modrība: ko varam veikt ik dienas, lai pasargātu savu ādu

Maijs ir Melanomas piesardzības mēnesis, kura laikā tiek vērsta uzmanība uz ļaundabīgo ādas audzēju melanomu un tās profilakses pasākumiem, ko varam veikt ik dienas, lai pasargātu savu ādu. Kādi ir galvenie melanomas iemesli un ieteicamā profilakse, stāsta ''Veselības centra 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Linda Kapteine-Veita.

Dermatoloģe skaidro, ka saslimšanas gadījumu skaits pēdējo gadu laikā ir nemainīgs. Tas nozīmē, ka slimība nekur nepazūd. Vidēji melanomu atklāj 200 cilvēkiem gadā, sievietēm mazliet vairāk nekā vīriešiem. Visvairāk gadījumu konstatēti Rīgā, Kurzemē un Vidzemē. Kādreiz melanomu biežāk atklāja vecākiem cilvēkiem pēc 60 gadiem – vīriešiem biežāk uz muguras, savukārt sievietēm uz kājām un citām ķermeņa daļām. Taču šobrīd novērojams, ka melanomu atklāj arvien jaunākiem cilvēkiem, savukārt bērniem – ļoti reti.

Galvenie melanomas iemesli

Jebkura audzēja rašanās iemesls ir nepareizu šūnu darbībā, melanomas gadījumā – melanocītos jeb šūnās, kas atbild par pigmentāciju, skaidro dermatoloģe. Melanomas iemesls var būt ārējās vides un gēnu kopsavilkums – visbiežāk pie iemesliem tiek minēts UV starojums jeb saule, solāriji, taču speciāliste skaidro, ka jebkurš bojājums (trauma, apdegums pēc fotoepilācijas), kas notiek melanocītu šūnās, var kļūt par melanomas iemeslu. Svarīgi atcerēties, ka, ja līdz 25 gadu vecumam ir bijis kāds saules apdegums, tad nākotnē ir liela iespējamība saskarties ar melanomu.

Melanoma var būt ļoti dažāda – tā var attīstīties gan esošā dzimumzīmē, gan ādā bez izmaiņām. Turklāt melanoma var attīstīties arī neredzamās vietās – acs gļotādā, mutē, gremošanas traktā, dzimumorgānu gļotādā, ādas krokās. Melanomas izpausmes veids ir atkarīgs arī no gēniem, vides un pacienta imunitātes. Izmaiņas ādā var būt ļoti dažādas – tas var būt mazs, tumšs punktiņš, tas var būt arī sarkans, tā var būt pumpa, kas sākusi augt, pušumi, skaidro dermatoloģe.


Biežākās kļūdas melanomas profilakses un ādas aizsardzības jomā

Bieži vien cilvēki uzskata, ka, lietojot saules aizsargkrēmu, netiks uzņemts D vitamīns. Taču jāatceras, ka D vitamīnu sauļojoties var uzņemt tikai vienai dienai, to nevar uzkrāt visam gadam, uzsver speciāliste. Turklāt, kad āda ir pārsauļota, tā bojājas, klūst sausa, novecojusi, arī tad D vitamīns vairāk netiek uzņemts.  Pēdējos gados arvien vairāk tiek runāts par nozīmi ādas aizsardzībai no saules stariem, cilvēki ādas aizsardzības jomā kļūst izglītotāki, taču tāpat saskaramies ar tiem, kas noliedz situācijas nopietnību – nepieļaujot iespēju saslimt, kā arī vieglprātīgi izturoties pret saules aizsargkrēma pareizu lietošanu.
Speciāliste uzsver, ka gadījumos, kad nav pārliecības vai ir aizdomas par kādu ādas veidojumu, nevajag baidīties jautāt dažādu speciālistu viedokļus, jo ādas veidojumi mainās, ne vienmēr tos uzreiz var pamanīt, kā arī ārsta pieredze, nogurums un tehnoloģiju pieejamība ārstniecības vietā var ietekmēt izmeklējuma gaitu un precizitāti.


Galvenie soļi melanomas profilaksei

Dermatoloģe uzsver, ka labāk ir veikt ieteicamos profilakses pasākumus nekā novēloti atklāt kādu ādas veidojumu. Melanomas profilaksei speciāliste dalās ieteikumos, kā sevi pasargāt.

  • Izvairies no saules stariem dienas karstajā laikā (no plkst. 11:00 līdz 16:00).
  • Lieto saules aizsargkrēmu! To ieteicams atjaunot vairākas reizes dienā.
  • Uzturoties saulē, valkā nosedzošas drēbes, cepuri platām malām, saulesbrilles!
  • Neaizmirsti pasargāt arī lūpas, piemēram, izmantojot lūpu balzamu ar SPF.
  • Aizmirsti par solāriju!


Vissvarīgāk ir sekot līdzi jebkuram jaunveidojumam uz ādas, kā arī tad, ja vecs veidojums ir izmainījies.
Iepazīsti savu ādu! Cilvēkam ir jāzina, kas atrodas uz viņa ādas. Vismaz vienu reizi būtu ieteicams apmeklēt dermatologu, lai noskaidrotu savu ādas stāvokli. Pēc tam, vienojoties ar ārstu, tiek noteikts profilaktisko vizīšu biežums. Profilaktiski ikvienam būtu ieteicams pārbaudīties vismaz reizi gadā! Biežāk būtu jāpārbaudās cilvēkiem, kuriem ir gaišs ādas tips, rudi mati, daudz vasaras raibumu. Vislabāk ādu pārbaudīt, kad vēl nav iedeguma vai sešas līdz astoņas nedēļas pēc sauļošanās – aprīlis un maijs ir ļoti piemērots laiks, lai mēs varētu sagatavoties vasaras sezonai!

Rakstu sagatavojusi ''BENU'' aptieka, par eksperti pieaicinot ''Veselības centra 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģi Lindu Kapteini-Veitu.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

Visas ziņas