news-img

Publicēšanas datums: 10.05.2022.

Foto: Foto von iROCKERUK von Pexels

Mīli sauli, bet sargā ādu

Vislielāko negatīvo ietekmi uz ādu rada tieši ultravioletais starojums. UV starojums veido tikai 5% no saules starojuma spektra, taču tā bojājošā ietekme uz ādu ir visspēcīgākā. Skaidro ''Veselības centra 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Lana Mieze.

''UV starojums veido tikai 5% no saules starojuma spektra, taču tā bojājošā ietekme uz ādu ir visspēcīgākā. Bioloģiski aktīvais UVB starojums ir atbildīgs par saules apdegumiem, iekaisumu, hiperpigmentāciju, ādas imūnsistēmas novājināšanos un ādas vēža veidošanos, savukārt viena daļa UVA starojuma iedarbojas līdzīgi kā UVB, bet otra daļa paātrina ādas novecošanos. Vairumā gadījumu izmaiņas nav redzamas uzreiz, bet gan ilgtermiņā – ādā rodas šūnu bojājumi, kas uzkrājas. Taču UV starojumam ir arī pozitīva ietekme. Galvenie ieguvumi ir garastāvokļa uzlabošanās, enerģijas palielināšanās un D3 vitamīna sintēze ādā, kas savukārt, palīdz regulēt kalcija metabolismu, insulīna sekrēciju, asinsspiedienu, imunitāti un šūnu vairošanos. Par ieguvumiem tos var saukt ar nosacījumu, ja UV starojuma patērēšana ir kontrolēta un nav ļaunprātīga.''

Daži vienkārši veidi, kā pasargāt savu ādu no saules negatīvās ietekmes

  • Ierobežot uzturēšanos tiešos saules staros un saules starojuma aktīvākajās stundās.
  • Sekot līdzi UV starojuma indeksam un veikt atbilstošus ādas aizsardzības pasākumus.
  • Lietot ādas aizsarglīdzekli pret sauli.Lietot pietiekošu produkta daudzumu.
  • Valkāt aizsargājošu apģērbu.

Un tas nenozīmē, ka pilnībā jāaizmirst par sauli. Pareizas rūpes un mērenība ir svarīgi priekšnosacījumi, lai saules stari mums sniegtu prieku un baudu. Dermatoloģe L. Mieze turpina: ''Gadu gaitā saules aizsarglīdzekļi ir attīstījušies, lai apmierinātu sabiedrības vajadzības – tie nodrošina aizsardzību gan no UV stariem, gan HEV gaismas jeb tā saucamās zilās gaismas, ir ūdens un/vai sviedru izturīgi. Izstrādātie tonētie saules aizsarglīdzekļi nodrošina aizsardzību pret sauli visu ādas toņu cilvēkiem, lieliski pieskaņojoties viņu dabiskajam ādas tonim. Šie jauninājumi iekļauj uzlabotu aizsardzību pret saules apdegumiem un ādas novecošanos, kā arī īpašas formulas, lai aizsargātu cilvēkus ar jutīgu ādu un atvieglotu saules aizsarglīdzekļu uzklāšanu, mazinot to lipīgumu un bālgano aplikumu. Šobrīd ir arī pieejama plaša šo līdzekļu izvēle dažādām individuālām ādas vajadzībām, kas satur aktīvās vielas sejas ādas stāvokļa uzlabošanai, piemēram, pigmentācijas traucējumu mazināšanai vai aknes skartas ādas ārstēšanai. Kāds varbūt domā, ka šī plašā izvēle ir farmācijas un mārketinga triks lielākai peļņai, bet, godīgi sakot, tas ir liels ieguvums konkrētajām patērētāju grupām.

Ražotāji, kas ievēro Eiropas Komisijas noteikumus un seko visaugstākajiem standartiem, piedāvā plaša spektra UVA/UVB aizsardzību, aizsardzību no augstas enerģijas redzamās gaismas un DNS aizsardzību, atbalstot pašas ādas DNS atjaunošanās mehānismu. Papildus tam problemātiskai ādai paredzētie saules aizsarglīdzekļi ir vieglas tekstūras (parasti gēli, želejveida krēmi, fluīdi, izsmidzināmi spreji), nekomedogēni, ātri uzsūcas, mazina pastiprinātu ādas spīdumu, viegli matējot to, un ir ar pretiekaisuma īpašībām, tādējādi mazinot apsārtumu.

Lasiet rakstu portāla santa.lv 2022. gada 6. maija publikācijā

Saistītas ziņas

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

Visas ziņas