news-img

Publicēšanas datums: 09.05.2022.

Nagu sēnīte: jāārstē rūpīgi

Tuvojas vasara, un mēs vēlamies, lai pēdas un nagi vaļējos apavos izskatītos glīti. Kā jāārstē nagu sēnīte, žurnāla ''Ievas Veselība'' lasītājiem skaidro estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' podoloģe Karīna Burima.

Žurnāliste Aija Vīksna dodas pie podoloģes cerībā, ka viņa – viens un divi – žigli tiks galā ar nesmuko nagu, kurā, visticamāk, kāru zobu iecirtusi riebīgā sēne.

– Es tomēr iesaku uztaisīt analīzes. Protams, varu nagus apskatīties, un man taps skaidrs, ka ir problēma. Bet konkrēti pateikt, kas tā par sēnīšu sugu, es uz aci nespēju, – vai Candida vai Rubrum, vai Trichophyton mentagrophytes var interdigitale, vai cita. Kāpēc vajag zināt sugu? Dermatologs tad var mērķtiecīgi izrakstīt konkrētas zāles. Piemēram, iekšķīgi lietojamas tabletes... Nevis tā, ka pirmo reizi cilvēku ierauga un saka: ''Pamēģiniet šīs...'' Ja nepalīdz, tad – ''Tagad pamēģiniet tās...'' Atkal nepalīdz. Nē, katrai sēņu sugai ir savas efektīvākās zāles.

– Manuprāt, sievietes vispār cer, ka iztiks bez tām tabletēm... Arī es. Tāpēc jau nācu pie jums, pie podologa, – mēģinu Karīnai iebilst.

– Diemžēl, diemžēl... Kad sēnīte tikko ieperinājusies vienā nagā, tad vēl var iztikt bez tabletēm, taču, ja sēne jau pietuvojusies naga saknei, tad vairs nekā... Neies krastā šī doma: ''Atskriešu pie podologa, lai uztaisa man smukas pēdiņas!'' Vajag tomēr ārstu. Podologs var paņemt analīzes un aizsūtīt uz laboratoriju. Un, godīgi sakot, pie dermatologa vispār būtu labi doties jau ar gataviem analīžu rezultātiem, lai nav tā, ka divas reizes jāmaksā par vizīti – pirmajā reizē tikai par nosūtījumu uz analīzēm. Bet tā tu ierodies jau ar konkrētu problēmu, ka tev, lūk, ir tādas un tādas sēnītes, dermatologs izvēlēsies ārstēšanas stratēģiju, un podologs palīdzēs tev šo plānu īstenot. Parasti ir trīs veidi, kā dermatologi ārstē sēnītes. Lokāli līdzekļi: pilināmie, krēmi, lakas – viss, ko var nopirkt aptiekā ar vai bez receptēm. Nākamais ir tabletes, ko dzer iekšķīgi. Un trešais veids ir slimā naga apstrāde ar diodes FOX lāzeru. Proti – 45 grādu karstais stars it kā sadedzina sporas. Piemēram, cilvēkiem, kuri nedrīkst lietot tabletes, tas ir variants. Parasti, lai veiktu lāzera procedūru, vajadzīgs dermatologa nosūtījums. Jo pret konkrētas sugas sēnītēm lāzers darbojas ļoti labi, bet cita suga uz to vispār nereaģē. Mana pieredze ir tāda: ja palīdz, tad pēc trešās reizes pat bez lupas pamanīsi naga izmaiņas.

– Kāpēc tieši daži nagi sēnītēm patīk? Nu, kā man!

– Domāju, ka jums, visticamāk, labās kājas īkšķa nagam problēmas sākušās ar deformāciju. Acīmredzot pirksti slēgtajos apavos ir bijuši saspiesti, rezultātā nags piepacēlies un vienā pusē izveidojusies kabatiņa, un tad ir viegli pievienoties sēnītei. Sporas ir visur – tagad ir atvērti baseini, sporta zāles vai aizej ciemos un iekāp svešās čībās... Vienkārši tā vieta pie naga, kur izveidojusies kabata, ir atvērta. Durvis burtiski stāv vaļā: ''Nāc iekšā, palīksmo!'' Tāpēc uzreiz vajadzētu uzsākt profilaktiskus pretsēņu darbus ar mājas līdzekļiem. Tie domāti, lai nagu situācija nekļūtu sliktāka un lai nepievienojas sēnīte, – Karīna pēta manas pēdas. Un turpina: – Re, te, ap potītēm, redzama tūska! Tātad apavi, kuri no rīta bija ērti, pēc darbā pavadītām astoņām stundām tūskas dēļ ir kļuvuši par šauriem, un uzreiz veidojas pirkstu saspiedums, naga kabatiņa, un sēnīte ir klāt! Tātad – šodien paņemam materiālu analīzēm?

– Pierunājāt, ņemam! – jo tagad es patiešām saprotu, ka tās ir vajadzīgas. Tikmēr Karīna jau ir ietērpusies savā darba uniformā – speciālajā apģērbā un respiratorā. Viņa veikli darbojas ar instrumentiem, kaut ko knibina, lauž, griež, šad tad pajautā, vai nesāp, bet – es neko nejūtu. Tik redzu, ka uz analīžu stikliņa krājas gabaliņi pēc gabaliņiem no maniem nagiem. Pirms šīs eksekūcijas Karīna gan pavaicā, vai neesmu lietojusi kādus preparātus pret nagu sēnīti, varbūt pēdas ar kaut ko dezinficējusi. Jo esot tā, ka, pirms paņemt paraugu mikroskopijai un sēnītes uzsējumam, materiālam jābūt dzīvam, tāpēc divas trīs nedēļas nedrīkstot nagus lakot ne ar kādu laku un nedrīkst lietot nekādas nagu ārstēšanai domātas zāles, pilienus, arī specifiskus kāju kopšanas krēmus ne – jo ražotāji tiem profilaktiski mēdz pievienot dažādus pretsēnīšu līdzekļus, un tie traucē objektīva rezultāta iegūšanai. Kādreiz cilvēks pirms nākšanas pie manis ir nogriezis nagus tik īsus, ka man nav materiāla, ko sūtīt uz laboratoriju. Tāpēc katru reizi atgādinu: kad dodas nodot analīzes, jābūt mazliet garākiem nagiem, nevis pirms manis jāuztaisa pedikīrs.

– Kauns taču tādas kājas otram rādīt!

– Bet analīzēm man vajadzīgi tieši neforšie naga gabaliņi, lai kaut kas izaugtu. Analīžu rezultāti ir gatavi pēc mēneša. Ja barotnē nekas nebūs audzis, tas var nozīmēt, ka izmainītais nags neglīts kļuvis traumas dēļ vai tā, iespējams, ir psoriāzes izpausme. Bet varbūt laboratorijai nepietika materiāla analīzes veikšanai...

Nagu kopšana

 – Kad notīra lieko, sabiezējušo raga kārtiņu, pirmkārt, nadziņam ir vieglāk augt. Iedomājies: te uz naga saknes pusi vēl ir vesels nags, bet uz ārmalu slimā, biezā daļa, kur vairojas sporas. Un, kad nags aug, veselā daļa biezajai, slimajai daļai netiek pāri, un nagam parādās rievas. Otrkārt, kad jūs lietosiet lokālus pretsēnīšu līdzekļus, to iedarbība būs efektīvāka.

– Dāmas vasarā savus nagus nolako ar tumšu geliša laku, un neviens vairs neredz, ka tas bijis neglīts...

– Nu, jā... taču, cik ilgi tu vari tā slēpt savu problēmu un to, kas notiek apakšā zem lakas? Nekas labs. Nagu sēnīte, kad tiek pārklāta ar geliša laku, turpina izplesties un iet dziļumā: nags neelpo, zem lakas ir tumsa, un tas sēnītei ir papildu veiksmes faktors. Viņa mācās izdzīvot un visu laiku pielāgojas. Būtībā sēnītes dzīvi var raksturot ar teicienu – viss, kas to nenogalina, padara tikai stiprāku! Ja sēne skārusi vienu nagu, tas varbūt nav nekas, bet, kad izplatās uz visiem desmit nagiem un, nedod Dievs, arī uz rokām, tad gan ir traki. Sēnes no pirkstu starpām un nagiem var aizceļot uz cirkšņiem – tur arī tām patīk dzīvoties, jo ir silts un mikls. Turklāt sēnītes izdala toksīnus, kas veselībai nemaz nav labi.

– Vai ar naga griešanu to sēni var nogriezt pavisam nost? – jautāju, jo mana slēptākā vēlme vēl joprojām ir visu atrisināt ātri.

– Principā var – ja sēne nav izplatījusies tālu, – Karīna skaidro. Smērēt lokālus līdzekļus gadu un pēc tam konstatēt, ka tomēr nepalīdz, man liekas, ir pārāk dārgs un laikietilpīgs process. Mērķtiecīgāk ir doties pie ārsta, lai viņš pasaka, ar ko tieši ārstēt. Savukārt man vislabāk patīk, ka pacients nobildē savu slimo nagu, kāds tas izskatās sākumā, tad viņš sāk lietot visus ārsta ieteiktos preparātus, un vēlāk mēs katru mēnesi salīdzinām bildes un redzam, cik efektīva ir ārstēšana.

– Nags gada laikā nomainās?

– Kā kuram – dažiem aug ļoti ātri, bet parasti mēs rēķināmies ar gadu, – Karīna, to sakot, uzklāj uz maniem kāju pirkstiem dezinfekcijas šķīdumā samitrinātas salvetes, tās pie reizes arī mīkstinot ādu un cietos nagus. Agrāk bija pieņemts mērcēt kājas vanniņās, bet tagad neviens podologs tā vairs nedarot – higiēna. Taču mājās var rīkoties pa vecam – pirms nagu griešanas pamērcēt kājas, tikai tad ūdenim vajag pievienot sāli un kādu ēterisko eļļu. Es tagad jums nofrēzēšu nagus. Agrāk to darīja ar vīlīti, bet tādā veidā sēņu sporas var pārnest no viena naga uz otru nagu. Un, ja to pašu sēņaino vīli pēc tam lieto arī rokām vai kāds cits no ģimenes... Nē, katram jābūt savam nagu kopšanas komplektam. Mājas apstākļos ieteicams vispirms nomazgāt kājas, tad nodezinficēt ar to pašu līdzekli, kas palicis pāri no kovida laikiem, un tad apstrādāt nagus.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ievas Veselība'' 2022. gada 9. maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
24.09.2024.

Kas jāzina par gripu: atbild speciālists

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
23.07.2024.

Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

Visas ziņas