news-img

Publicēšanas datums: 10.09.2021.

Nāk rudens - jāstiprina imunitāte!

Tiklīdz laiks kļuva vēsāks un lietaināks, tiklīdz bērni sāka apmeklēt dārziņu vai skolu, tiklīdz retāk uz deguna liekam masku, aptiekās arvien biežāk vaicā pēc iesnu pilieniem un klepus zālēm. Atbild ''Veselības centrs 4'' ģimenes ārste Ilze Skuja

1. Saaukstējos, taču noteikti jābūt darbā. Kā visefektīvāk tikt uz kājām?
Pats svarīgākais ir uzņemt daudz šķidruma un dabīgo C vitamīnu. Pret saaukstēšanās vīrusiem speciālu zāļu nav. Var tikai atvieglot simptomus, taču, ja vien tie nav ļoti mokoši, ne vienmēr uzreiz vajag ķerties pie zālēm. Un derētu atcerēties, ka – slims uzreiz nevar kļūt vesels. Ja pašsajūta ir ļoti slikta, to var uzlabot un arī iesnas var mazināt, lietojot kombinētos preparātus, piemēram, Tylenol Cold vai Fervex, kas satur ne tikai paracetamolu vai ibuprofēnu, bet arī pseidoefedrīnu.

Nekad nav bijis pareizi iet uz darbu ar saaukstēšanās pazīmēm, taču tagad, kad aiz tām var maskēties arī kovids, vēl jo vairāk. Ja ir vīrusu infekcijas pazīmes, noteikti jāpaliek mājās un jāstrādā attālināti, lai vīrusus neizplatītu tālāk. Būtu jāveic Covid-19 tests. Nepiemirsti, ka arī vakcinētie var viegli saslimt ar kovidu.

2. Ja ir sauss klepus, vai to vienmēr vajag padarīt mīkstu un ar krēpām?
Nē, dažkārt klepus kļūst mīksts, bet citreiz – ne. Kādreiz klepus ir vienkārši jāmazina, lai naktī varētu gulēt. Tāpēc vispirms ir svarīgi izskalot degunu. Ja aizdegune būs tīra, mazināsies arī klepus. Un tikai tad, ja klepus saglabājas, iesaku lietot pretklepus līdzekli, piemēram, sīrupu Tussipini, Pini plus, Stoptussin vai Bronhosil, kas vienlaikus palīdz arī pret iesnām.

Lai palīdzētu šķidrināt krēpas un vairāk atklepot, dažkārt iesaku Ambroksol. Pie mums ir pierasts lietot klepus sīrupus, taču to efekts nav zinātniski pierādīts. Bagātīga šķidruma uzņemšana ir svarīgāka nekā sīrupu lietošana, bet – arī dzerot daudz ūdens, klepus nekļūst mīkstāks.

3. Ja bērns klepo, vai ir pareizi uz krūtīm likt sinepju plāksterus, bankas vai siltus vārītus kartupeļus?
Nē. Ja to dara, kad klepus jau kādu laiku bijis, sildot var izveidot inkubatoru, un baktērijas savairosies vēl vairāk. Parasti sildīšana ieteicama pēc ilgstošas slimošanas, kad mazulis sāk atveseļoties.

4. Kā vislabāk stiprināt imunitāti, lai neslimotu?
Mana pieredze liecina, ka vissvarīgākais ir svaigs gaiss, atpūta, fiziskas aktivitātes, laikapstākļiem atbilstošs apģērbs, lai nesakarstu un pēc tam neatdzistu. Vasarā un rudenī vajag maksimāli uzņemt C vitamīnu dabīgā veidā – ar ogām un ogu morsu. Ja tomēr gadījies saaukstēties, ieteicams lietot lielas C vitamīna devas atbilstoši vecumam un svaram. Vislabāk C vitamīnu lietot kombinācijā ar cinku. Nedrīkst aizmirst, ka imunitātes nodrošināšanai ir svarīgs D vitamīns.

Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas Veselība'' Nr.18.

Saistītas ziņas

news-img
13.09.2021.

Kājas pirkstu deformācijas profilakse

news-img
10.09.2021.

Roku drebēšana, tremors vai Pārkinsons?

news-img
09.09.2021.

Risinājumi ādas pigmentācijai

news-img
09.09.2021.

Paaugstināts urīnskābes līmenis

news-img
09.09.2021.

Vai prettrauksmes medikamenti ir saistāmi ar demenci?

news-img
08.09.2021.

Botulīna potenciāls un iespējas

news-img
07.09.2021.

Plaušu karsonis. Ko darīt?

news-img
07.09.2021.

Cik daudz joda katru dienu jāuzņem?

news-img
06.09.2021.

Vasaras nelāgā ietekme uz sejas ādu

news-img
06.09.2021.

Guļot salst kājas

Visas ziņas