news-img

Publicēšanas datums: 20.03.2020.

Nepatīkami! Lūpas sausas, sprēgā, plaisā

Ik pa laikam lūpas sasprēgā katrai, parasti – ziemā un pavasarī, kad laukā vēl auksts, bet iekštelpās apkure sausina gaisu. Atveseļot un pasargāt lūpas nav sarežģīti – ja vien sprēgāšana nav kādas nopietnākas slimības pazīmju komplekta sastāvdaļa. Konsultē ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe dr. Linda Kapteine-Veita.

Varbūt trūkst kāda vitamīna? Reizēm ar demonstratīvu lūpu plaisāšanu organisms tiešām var brēkt pēc noteiktiem vitamīniem un minerālvielām. Biežākais iemesls ir dzelzs trūkums, ko var pārbaudīt, asins analīzēs nosakot hemoglobīna un feritīna līmeni. Pēc analīzēm iespējams diagnosticēt arī slēpto dzelzs deficīta anēmiju – mazasinību. Arī B2 vitamīna trūkums mēdz izpausties ar lūpu kaktiņu plīšanu. Riboflavīns, starp citu, palīdz uzsūkties dzelzij. Un vēl – mutes kaktiņu plaisāšana tiek novērota arī tad, ja trūkst B6 un PP vitamīna – rutīna, augos esošā bioflavonoīda, kas stiprina asinsvadu sieniņas.Aprunājoties ar ārstu, vislabāk tiksi skaidrībā, vai trūkstošās vitamīnu rezerves atjaunot ar pārtiku vai nepieciešami kādi uztura bagātinātāji, varbūt jau medikamenti.

Un ja nu infekcija? Lūpu iekaisuma iemesls var būt arī vesela plejāde infekciju. Visierastākā, ko tu jau zini pati, ir aukstumpumpas – tās izraisa herpes vīruss. Dzīšanas laikā ap herpes izsitumiem var sprēgāt un plaisāt lūpu āda. Citreiz iekaisums ap lūpu sarkano maliņu un uz pašām lūpām ir atopiskā dermatīta izpausme.Tāpat, saskaroties lūpu ādai ar kādu konkrētu vielu, var rasties alerģiskais kontaktdermatīts. No tā mēdz ciest, piemēram, mūziķi, kas spēlē pūšamos instrumentus. Vienkāršāks lūpu iekaisuma cēlonis ir kāda alerģiju izraisoša sastāvdaļa kosmētikā – smaržviela, konservants, krāsviela. Vēl jāatceras, ka mute ir gremošanas sistēmas pats sākums. Ja ir iekaisums lūpu zonā, var gadīties, ka ir kāda iekšķīga, ar gremošanas traktu saistīta, kaite. Jebkurā gadījumā, ja lūpas ilgi nedzīst, veidojas aplikums, vēlams aiziet pie daktera, vispirms – pie ģimenes ārsta vai dermatologa.

Arī medikamenti sausina. Izteikts lūpu sausums raksturīgs pēc A vitamīna atvasinājuma izotretinoīna ilgstošas lietošanas. Tas ir ļoti labs medikaments aknes jeb piņņu ārstēšanai, taču blaknes pirmās izjūt lūpas. Arī pēc dažu antibiotiku kursa lūpas mēdz iekaist. Bet, ja slimības un zāles nav pie vainas un lūpas tik un tā ilgstoši ir sausas un sprēgā, jāpārdomā savs dzīvesstils kopumā. Piemēram, lūpu struktūru bojā solārijs, sauļošanās un smēķēšana, arī neveselīgs uzturs.

Ar lūpu balzamu kabatā. Nav tā, ka bez īpašas lūpu kopšanas ikdienā vesels cilvēks nevar iztikt, tomēr ietaukot, mīkstināt un mitrināt savas lūpas vajag – lai tās saglabātu tvirtumu un būtu pasargātas no ārējās iedarbības. Te lieti noderēs ilgstošas iedarbības balzami, ārstnieciskie ādas kopšanas līdzekļi, piemēram, tādi, kas satur bišu vasku, propolisu, pantenolu. Lūpās nav pigmentu šūnu, tāpēc nedrīkst aizmirst arī SPF! Šim saules aizsardzības faktoram jābūt vismaz 30. Un atceries: ja ziemā lūpas bija iekaisušas, bet vasarā dzīvojies pa āru – dārzā, pludmalē –, lūpas apdegs ātrāk. Tāpēc, uzturoties saulē, lūpu balzamu lieto ik pēc 2–3 stundām!

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ievas Veselība'' 2020. gada 20. marta numurā

 

Saistītas ziņas

news-img
06.04.2020.

Vīnogu ķekari uz kājām

news-img
24.03.2020.

Infektoloģe: ''Lai pasargātos no saslimšanas, pēc iespējas jāizvairās no kontakta ar cilvēkiem un uzturēšanās publiskās vietās''

news-img
25.03.2020.

Roku kopšana pastiprinātas mazgāšanas un dezinfekcijas apstākļos

news-img
16.03.2020.

PACIENTU IEVĒRĪBAI!

news-img
31.03.2020.

Vērts izmēģināt! Pretiekaisuma diēta

news-img
23.03.2020.

Skaistuma plāns

news-img
20.03.2020.

Vēnas un grūtniecība

news-img
20.03.2020.

Jaunietes āda

news-img
20.03.2020.

Kad ārsts saka – jums fiziski nekas nekaiš. Kā sastapties ar sevi un savām emocijām?

news-img
16.03.2020.

Tā nav lieliska dzimumdzīve, bet apgrūtinoša slimība. Būtiskākais par nimfomāniju

Visas ziņas