news-img

Publicēšanas datums: 04.02.2019.

Vēža profilaktiskajām pārbaudēm - neatsverama nozīme

4. februārī, Pasaules Pretvēža dienā, aicinām pievērst uzmanību slimībai, kas ir viens no biežākajiem nāves iemesliem pasaulē, un regulāru onkoloģisko slimību profilaktisko pārbaužu nozīmei, agrīnai diagnostikai un piemērotām ārstēšanas metodēm. Jāatceras, ka pirmsvēža izmaiņam nav simptomu, tādēļ regulārām vēža profilaktiskajām pārbaudēm ir neatsverama nozīme. Atgādinām arī par krūšu veselības regulāru pārbaužu nozīmi.

Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība sievietēm, un pēdējos gados Latvijā tas tiek atklāts vairāk nekā 1100 sievietēm katru gadu. Diemžēl no šīs slimības Latvijā mirst vairāk nekā 400 sieviešu katru gadu. Ja slimība tiek diagnosticēta agrīnā stadijā, tad laikus uzsāktas un kvalitatīvas ārstēšanas rezultātā no krūts vēža ir iespējams izārstēties. Lai saslimšanu ar krūts vēzi pamanītu agrīni, speciālisti iesaka sievietēm regulāri sekot līdzi krūšu veselībai – veikt regulāras pašpārbaudes, izmantot valsts apmaksāto krūts pārbaudi – skrīninga mamogrāfiju. Laikus veikta un regulāra krūšu pārbaude ir būtiskākais krūts vēža profilakses priekšnoteikums
Krūts vēzis ir viltīga slimība - audzēji var neizraisīt pacientiem nekādas sūdzības, un saslimšana var norisināties nemanāmi.


Krūts vēža agrīnai atklāšanai noderīgas ir vairākas diagnostikas metodes:

  • Mamogrāfija - krūšu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstariem. To lieto kā galveno vēža skrīninga metodi, lai atklātu audzēju sākumstadijā. Pieejams ir arī padziļināts izmeklējums ar 3 D tomosintēzes iespējām, kas ir ievērojami precīzāks, jo speciālisti var aplūkot kustīgu attēlu no 3 pusēm, slāni pa slānim. Tomosintēzes tehnoloģija tiek uzskatīta par lielāko sasniegumu mamogrāfijas metodes attīstībā pēdējo 35 gadu laikā. Tā nodrošina īpašas agrīnas diagnostikas priekšrocības pacientēm ar blīvu krūšu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdzšinējās mamogrāfijas iespējas šādos gadījumā bija diezgan ierobežotas. Šis izmeklējums ir gandrīz obligāts sievietēm, kurām krūšu pilnīguma dēļ iztaustīšanas iespēja var būt ierobežota.
  • Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija virspusēji novietoto audu izmeklēšanai. Kā standarta diagnostikso metodi pielieto sievietēm līdz 35 gadiem, kā arī grūtniecēm un sievietēm bērna barošanas laikā. Šim izmeklējumam nav rentgena starojums, taču tas neaizstāj mamogrāfiju.
  • Elastogrāfija - neinvazīva izmeklēšanas metode, kas izstrādāta pamatojoties uz mīksto audu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu. Elastogrāfijas procesā uz audiem iedarbojas ar paaugstinātu spiedienu. Šī metode papildina ultraskaņas izmeklējumu ar speciālu programmu, kas spēj noteikt atšķirīgus elasticitātes modeļus konkrētai audu grupai (vēžu gadījumā bojāti audi paliek neelastīgāki). Šādā veidā iespējams precīzāk noteikt ļaundabīgā audzēja formu un atklāt vēzi pat tā agrīnajās stadijās, taču šī metode neaizvieto mamogrāfiju.
  • Magnētiskās rezonanses izmeklējums diagnozes precizēšanai. Taču šis izmeklējums ir produktīvs, ja pielieto augsta magnētiskā lauka attēlu sistēmas, kas pārsniedz 1,5 teslas. Zemāka lieluma sistēmas nespēj pilnīgi iegūt taukaudu saturāciju, kas vēlams kvalitatīviem attēliem.
  • Tievās adatas punkcija US kontrolē – caur ļoti tievu (0,8 mm diametrā) adatu ar šļirci tiek veikta šķidruma vai atsevišķu šūnu atsūkšana no veidojuma krūtī. Materiāls tiek nosūtīts uz laboratoriju mikroskopiskai izmeklēšanai.
  • Core biopsija US kontrolē – ar īpašu 2mm diametrā adatu vietējā anestēzijā tiek veikta neliela audu fragmenta iegūšana no veidojuma krūtī. Materiāls tiek nosūtīts izmeklēšanai zem mikroskopa.
  • Ģenētiskie testi – ļauj izvērtēt DNS šūnas un slimību attīstības riska faktorus.

Saistītas ziņas

news-img
21.08.2019.

Zināmais un dažādais ūdens tavai labsajūtai

news-img
12.08.2019.

Izvingrinām krūtis

news-img
12.08.2019.

Vai zini, kāpēc jādzer ūdens?

news-img
28.07.2019.

Vieglāk ar kompresijas zeķēm!

news-img
05.07.2019.

Pil un pil un – iepil...

news-img
27.06.2019.

Eļļas garšai un veselībai!

news-img
07.06.2019.

Vasaras pavadones - tulznas. Ko darīt?

news-img
23.05.2019.

Kā iesākt dienu ar vienkāršiem vingrojumiem, vēl neizkāpjot no gultas

news-img
13.05.2019.

Kāpēc ne visiem der skriešana?

news-img
30.04.2019.

10 jautājumi un atbildes, kas noderēs katram, kas skrien

Visas ziņas