news-img

Publicēšanas datums: 30.09.2019.

Vesela pēda

Podologs– cilvēks, kurš mācēs apieties ar tavām pēdām. Tas ir ārstnieciskās pēdu aprūpes speciālists ar medicīnisko izglītību, kurš veic ārstniecisko pedikīru. Atšķirība – pedikīra meistars nodarbojas ar veselu pēdu, bet podologs novērtē visu pēdu un nagu stāvokli kopumā. Pie podologa vēršas, ja ir tulznas, kārpas, varžacis, pēdu svīšana, ieauguši un iekaisuši nagi, nagu izmaiņas (nagu sēnīte), pēdu, pirkstu deformācijas, ādas sabiezējumi uz pēdām vai kāds cits jautājums, kas saistīts ar pēdu higiēnuun to kopšanu. Stāsta ''Veselības centrs 4'' podoloģe Agnese Zariņa.

KĀJAS ĪKŠĶA DEFORMĀCIJA JEB HALLUX VALGUS. Kājas īkšķis virzās uz pārējo pirkstu pusi – tā ir ortopēdiska slimība, tāpēc, parādoties pirmajiem simptomiem – sāpēm –, būtu vēlams vērsties pie speciālista – tehniskā ortopēda.

ĀMURVEIDA PIRKSTI. Šī deformācija samērā bieži parādās pēc greizā īkšķa deformācijas, kad pirmais pirksts deformējoties bīdās virsū pārējiem pirkstiem. Āmurveida pirksti parasti sāk parādīties no nepareiza izmēra apaviem, kas ir par mazu pēdai.

SĀPĪGS NAGS. Ja nagā parādās sāpes, noteikti jāmeklē palīdzība pie podologa. Iespējams, pietiks tikai ar naga sānu malas iztīrīšanu un nelielu korekciju, lai sāpes mazinātu. Ja podologs redzēs, ka problēma ir ielaista un viņš nevar palīdzēt, cilvēks tiks nosūtīts pie ķirurga.

PLAKANĀ PĒDA.  Plakanās pēdas gadījumā biežākās sūdzības ir sāpes pēdās, kāju locītavās, gūžās un mugurā. Ja ir šāda deformācija, noteikti jāvēršas pie tehniskā ortopēda un jāveic attiecīgie mērījumi un izmeklējumi. Plakanās pēdas gadījumā būs jālieto pielāgota individuāla zole, ko pacients nēsās ikdienas apavos.

PAPĒŽA PIEŠI. Papēža kaula sabiezējums, kas atrodas papēža kaula lejasdaļā. Izaugumi parasti ir nesāpīgi, bet dažiem šie izaugumi tomēr rada sāpes – ejot, skrienot vai lecot. Ja sāpēm nepievērš uzmanību, var attīstīties citas problēmas: sāpes mugurā, gūžās, ceļos, locītavās.

PĒDU LOCĪTAVU ARTRĪTS JEB LOCĪTAVAS IEKAISUMS. Šo iekaisumu var izraisīt trauma, fiziska pārslodze vai vīrusu infekcija. Biežākie simptomi locītavās ir sāpes, pietūkums, apgrūtināts kustīgums.

ZILS VAI NOGĀJIS NAGS. Traumas dēļ nags un tā sakne ir bojāti, nags var kļūt zils vai pat noiet pavisam. Ja nags kļūst zils, piemēram, no neērtiem vai nepareiza lieluma apaviem, tas liecina, ka zem naga izveidojies asinsizplūdums. Ja šis asinsizplūdums ir liels, nags atslāņosies un noies. Ja nags ir atdalījies un kādā stūrī nāk nost, ir svarīgi mēģināt nagu pēc iespējas ilgāk noturēt klāt, jo tas pasargā jauno nagu, kas ir plāns un viegli traumējams. Smagi traumējot pirkstus un nagu, iespējams traumēt arī naga sakni, kas atrodas tieši aiz naga (naga augšanas sākumā). Ja tiek traumēta naga sakne, ir ļoti liela iespēja, ka nags vairs nebūs smuks, taisns, plāns un caurspīdīgs. Naga saknes traumas nav ārstējamas.

PĒDAS UN APAVU DRAUDZĪBA. Ikdienā velkot šaurus vai neērtus apavus, pirksti būs saspiesti un var sākties pirkstu deformācija. Par nepareizu apavu izvēli liecina tulznas uz pēdām, nospiesti un traumēti kāju nagi – tas nozīmē, ka apavi ir par ciešu, par šauru. Ja dienas beigās sāp pēdas izliekums, izvēlētie apavi nav piemēroti vai ir novecojuši, tāpēc tos vēlams regulāri mainīt. Cilvēkam novecojot, kurpju izmērs palielinās, jo pēda kļūst platāka.

KĀ PAREIZI GRIEZT KĀJU NAGUS? Pareiza nagu forma ir tāda pati, kāds ir pats pirksts. Nagu vajadzētu griezt no stūra līdz stūrim, nedaudz noapaļojot tā stūrus – tik daudz, lai nebūtu asu stūru. Naga sānu malas izgriezt nevajadzētu, jo pastāv risks, ka var sākties iekaisums un ieaugt nagi.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''EJ!'' 2019. gada 30. septembra numurā

Saistītas ziņas

news-img
21.05.2020.

Hroniska venoza mazspēja vīriešiem

news-img
24.04.2020.

Ārstu attālinātas konsultācijas ir labs veids, kā atšķirt akūtu saslimšanu

news-img
05.05.2020.

Analīzēs par daudz dzelzs. Par ko tas liecina?

news-img
05.05.2020.

Smēķēšanu prom, veselību šurp!

news-img
05.05.2020.

Apkārtējie neskaidri runā! Varbūt dzirde jāpārbauda?

news-img
05.05.2020.

Vai deguna asiņošana ir bīstama? Kā rīkoties?

news-img
30.04.2020.

Sagatavojies, mugura! Es strādāšu dārzā

news-img
19.04.2020.

Ja rokas pēc mazgāšanas sprēgā

news-img
16.04.2020.

Ja tev ir hroniska plaušu kaite

news-img
21.04.2020.

Galva vai vēders: kam lielāka teikšana?

Visas ziņas