news-img

Publicēšanas datums: 04.10.2022.

Oktobris – krūšu veselības mēnesis

Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm. Latvijā katru gadu ar to saslimst apmēram 1000 sieviešu. Uzzini par iespējām veikt krūšu pārbaudes ''Veselības centrs 4'' filiālēs un grupas uzņēmumos!

Parbaudi krutis 01
Ieraugi rozā – padomā par krūšu veselību! 

Vienalga, kāds ir tavs vecums, vienalga, kāda ir tava profesija, vienalga, cik laimīga esi šobrīd, atceries par sava sievišķības simbola – krūšu - veselību!

Oktobris ir krūšu veselības mēnesis. Pasaulē tas tiek atzīmēts jau kopš 1985. gada ar mērķi informēt un izglītot sabiedrību par krūts vēzi no dažādiem aspektiem – slimības diagnosticēšanas, ārstēšanas un profilakses.

Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm. Latvijā katru gadu ar to saslimst apmēram 1000 sieviešu. Galvenokārt šī slimība tiek atklāta sievietēm pēc 50 gadu vecuma, taču Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, ik gadus saslimst arī jaunākas sievietes.

Diemžēl socioloģiskie pētījumi liecina, ka 60% Latvijas sabiedrības ir zema interese vai pat vienaldzīga attieksme pret krūts vēzi un ar to saistītiem riskiem. Vairumā gadījumu slimība tiek ielaista un netiek konstatēta agrīnā stadijā.

Visefektīvākais veids, kā cīnīties ar krūts vēzi, ir atpazīt to agrīni un nepieļaut tā attīstību. Ja slimība tiek atpazīta agrīni, ir līdz 98% lielāka iespēja veiksmīgi izveseļoties.

Tādēļ aicinām sievietes rūpīgi izturēties pret krūšu veselību:

  • konsultēties ar ārstu;
  • regulāri veikt pašizmeklēšanos;
  • izmantot valsts sniegtās iespējas veikt krūšu veselības skrīningu, ja pienākusi uzaicinājuma vēstule;
  • veikt izmeklējumus, ja ir radušās aizdomas, parādījušās izmaiņas.


Neatlieciet uz vēlāku laiku vizīti pie ārsta, domājot – varbūt pāries! Ja atnāksiet pie ārsta un pārbaudīsiet krūšu veselību, būsiet tikai ieguvējas – ja ar krūšu veselību viss kārtībā, iegūsiet sirdsmieru, ja atklāsies kādi riski, varēs tos laikus izvērtēt, mazināt, novērst, bet ja konstatēs veselības problēmas, būs iepējams nekavējoties uzsākt ārstēšanu.

Rūpējoties par krūšu veselību, tiek izmantotas vairākas diagnostikas metodes:

  • regulāra pašizmeklēšanās jebkurā vecumā;
  • krūšu izmeklējumi ikgadējo profilaktisko ginekologa apmeklējumu laikā;
  • krūšu ultrasonogrāfija;
  • mamogrāfija;
  • ģenētiskie testi.

Efektīvākā metode krūts dziedzeru slimību noteikšanai sievietēm pēc 40–45 gadu vecuma ir mamogrāfija, jo ap to laiku krūtīs samazinās dziedzeraudi un palielinās taukaudu daudzums. Precīzāko krūšu veselības diagnostiku mūsdienās iespējams veikt, pielietojot digitālās mamogrāfijas iekārtas ar tomosintēzi.  Jaunākās iekārtas dod iespēju ne tikai ātrāk, komfortablāk, bet arī padziļinātāk izmeklēt krūtis mamografijas izmeklējuma laikā.

Latvijā ik gadu arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts valsts apmaksātas krūts vēža diagnostikas skrīninga programmai ar mamogrāfijas metodi sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem, uz kuru pacientes tiek rakstiski uzaicinātas - sievietes saņem uzaicinājuma vēstuli, kuru uzrādot ārstniecības iestādē, mamogrāfijas izmeklējums ir pieejams bez maksas.

Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija ir izmeklējumu metode, ko izmanto gan atsevišķi, gan kā mamogrāfijas papildmetodi.

Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfiju viesbiežāk izmanto grūtniecības laikā, sievietēm bērna barošanas ar krūti (laktācijas) laikā, jaunām sievietēm profilaktisko izmeklējumu laikā (apmēram līdz 40 gadu vecumam), ja krūšu audu specifikas (blīvuma) dēļ mammogrāfija nenodrošina pietiekami precīzu diagnostiku, lai precizētu mammogrammā redzamās krūšu dziedzeru audu izmaiņas, veidojumus, kā arī krūšu izmeklējumiem vīriešiem.

Preventīvā medicīna piedāvā iespējas izvērtēt iedzimta krūts vēža riskus, veicot DNS testus. Ģenētiskie testi ļauj uzzināt, vai ģimenes audzēju vēsture ir saistīta ar pārmantotu variāciju vēža gēnā. Ja ir aizdomas par pārmantotu vēzi ģimenē, tad, nosakot mutāciju nēsāšanas statusu, palielinās iespēja diagnosticēt vēzi agrīni. Un tam ir ļoti liela nozīme: kā  jau iepriekš minēts - ja slimība tiek atpazīta agrīni, ir līdz 98% lielāka iespēja veiksmīgi izveseļoties.

Uzzini vairāk par iespējām veikt krūšu pārbaudes SIA ''Veselības centrs 4'', tā filiālēs un grupas uzņēmumos!
www.vc4.lv
www.vc4diagnostikascentrs.lv
www.capitalclinicriga.lv
www.vizualadiagnostika.lv

Saistītas ziņas

news-img
20.03.2023.

Rentgena izmeklējumi filiālē ''Valdlauči''

news-img
09.03.2023.

Saskatīt neredzamo: ar ''Aplio i800'' ultrasonogrāfijas iekārtu

news-img
28.02.2023.

Mīksto audu un locītavu sonogrāfija - iespēja diagnosticēt agrīnas audu un struktūru pārmaiņas

news-img
08.03.2023.

SIA ''Kronoss'' uzsāk ERAF projekta īstenošanu

news-img
01.03.2023.

Jaunievedums pasaules estētikas tirgū - tagad arī Latvijā!

news-img
09.03.2023.

Pasaules kolposkopijas augstākais sasniegums ''ATMOS i View 21 COLPO'' - tagad arī ''Capital Clinic Riga''

news-img
22.02.2023.

K. Šrotas metode skoliozes ārstēšanai

news-img
16.02.2023.

Izrāviens sievietes veselības labā – USG izmeklējumi jaunā kvalitātē

news-img
15.02.2023.

Filiālē ''Bērnu veselības centrs'' darbu uzsāk fizioterapeite Liene Dauberga

news-img
21.07.2022.

Kad jādodas pie urologa: visbiežākās sūdzības

Visas ziņas