news-img

Publicēšanas datums: 06.10.2020.

Osteoporoze

Par osteoporozi daudz runā, bet ir arī daudz neskaidrību, jo tā ir slimība, kas klusē kā partizāns līdz pat negaidītam kaulu lūzumam. Tāpēc uz jautājumiem atbildes sniedza viltīgās slimības pazinēju, ģimenes ārsti un osteoporozes speciālisti, ''Veselības centra 4'' Osteodensitometrijas kabineta vadītāju Agitu Medni

KAS MUMS JĀDARA, LAI MEITĀM UN MAZMEITĀM BŪTU STIPRI KAULI?

Maksimālo kaulu masu būtiski ietekmē aktīvs dzīvesveids, spēka, lokanības un veiklības treniņi, kvalitatīvs uzturs ar pietiekamu olbaltumvielu un kalcija daudzumu (līdz 10 gadu vecumam tas būtu 800, pusaudžu vecumā – 1200, pēc pubertātes – 1000 miligrami dienā), optimāls D vitamīna līmenis organismā, optimāls svars. Svarīgi, lai bērni un pusaudži nesāktu smēķēt. Ja kaut kādu iemeslu dēļ nav iespējams sasniegt vecumam atbilstošo maksimālo kaulu masu, viņiem jau jaunos gados var konstatēt osteopēniju un palielinātu trauslo kaulu lūzuma risku.

Osteopēnija ir pazemināts kaulu minerālais blīvums. Situācija pirms osteoporozes.

BET JA RUNĀJAM PAR PIEAUGUŠĀM SIEVIETĒM?

Viņām primārā osteoporoze saistīta ar dzimumhormona estrogēna trūkumu.

Veselai sievietei pirmo piecu gadu laikā uzreiz pēc menopauzes kaulu minerālais blīvums gribot negribot samazinās ļoti strauji – apmēram par 1–2 procentiem. Pēc tam vairs ne, bet sākumā gan.

Tātad, ja esi sasniegusi maksimāli labu kaulu blīvumu un trīsdesmit gadu vecumā tev nav osteopēnijas un – nedod dievs! – osteoporozes, tad, iestājoties menopauzei, ir daudz labāka izejas pozīcija. Citreiz ir pat tā, ka sievietei ar labu kaulu minerālo blīvumu vecuma osteoporoze dzīves laikā vispār neizveidojas.

Tāpēc loģiskāk būtu... Osteoporozes vadlīnijās teikts, ka osteodensitometrija obligāti jāveic sievietēm 65 gadu vecumā. Ko tas reāli nozīmē? Tātad mēs varam konstatēt faktu – jā, vairākumam sieviešu ir osteoporoze.

VAI ĢIMENES ĀRSTS DRĪKST RAKSTĪT NOSŪTĪJUMU UZ KAULU BLĪVUMA IZMEKLĒJUMU?

Pārsvarā ģimenes ārsti to arī dara. Šis izmeklējums ir par valsts naudu, sievietes tēriņš ir tikai līdzmaksājums – 4 eiro.

KAM BŪTU JĀDODAS UZ OSTEODENSITOMETRIJAS KABINETU PĀRBAUDĪT KAULU MINERĀLO BLĪVUMU?

Visām sievietēm pēc 65 gadu vecuma un arī sievietēm pirms 65 gadu vecuma, ja pastāv riska faktori, kas veicina osteoporozes attīstību.

Piemēram, jau ir bijis kaula lūzums, kas iegūts, vienkārši pakrītot, ejot pa līdzenu vietu, nekur nepakāpjoties, vai arī spontāni, bez redzama iemesla. Noliecies klāt gultu, un skriemeļi salūst..

Tāpat, ja kādam pirmās pakāpes asinsradiniekam ir bijis trauslo kaulu lūzums, īpaši gūžas locītavā un īpaši vecumā līdz 50 gadiem. Visiem šiem riska faktoriem jāpievērš uzmanība.

VAI RISKA GRUPĀ IR ARĪ SIEVIETES, KAM JĀLIETO KĀDI NOPIETNI MEDIKAMENTI?

Jā, ja ilgstoši – trīs mēnešus un ilgāk – vai lielās devās tiek lietoti medikamenti, kas var veicināt osteoporozes attīstību. Piemēram, glikokortikoīdi. Tie nomāc osteoblastu aktivitāti un kalcija uzsūkšanos zarnās, kā arī veicina pastiprinātu kalcija izdalīšanos ar urīnu, samazina muskuļu spēku. Bet gadās, ka ārsts izraksta glikokortikoīdus un aizmirst pateikt, ka paralēli jālieto arī kalcija preparāti un D vitamīns.

Kaulu noārdīšanos veicina arī citi medikamenti – vairogdziedzera pastiprinātas darbības mazināšanai, protonu sūkņu inhibitori kuņģa skābes mazināšanai, diurētiķi, daži ķīmijterapijas preparāti, kurus izmanto vēža ārstēšanā.

VAI VAR BŪT TĀ, KA NO SAMAZINĀTA KAULU BLĪVUMA SĀP MUGURA?

Var. Parasti gan saka: osteoporozei nav klīnisku izpausmju un, vēl jo vairāk, nav sāpju, osteoporoze ir klusējoša slimība, līdz notiek pirmais lūzums.

Taču reizēm cilvēks sūdzas, ka viņam sāp, īd, smeldz visi kauli. Mugura piekūst, ja, piemēram, sieviete ilgi stāvējusi pie plīts vai saliekusies mizo kartupeļus, pēc tam īsti nevar iztaisnoties, jo jūt kaulus.

KĀDA IR PROFILAKSE – KALCIJA TABLETES, PIENS, BIEZPIENS, SIERS UN D VITAMĪNS?

Pie profilakses noteikti jāpieskaita arī fiziskās aktivitātes. Tie, kas vingro, trenē ne tikai muskuļus, bet arī savu vestibulāro aparātu.

Lielākajai daļai, kam veic analīzes, tiešām trūkst D vitamīna, un, ja D vitamīna trūkst, kalcijs asinīs neuzsūcas un nenonāk kaulos. Tāpēc profilakse ir jāsāk ar D vitamīnu. Un jāatceras, ka D vitamīnu nevar no rīta steigā uzpilināt uz mēles un uzdzert virsū ūdeni. Nē, jo tas ir taukos šķīstošs – D vitamīns jāuzņem kopā ar ēdienu. Tagad ASV ļoti populāri kļuvuši D vitamīna preparāti, kas dzerami tikai reizi nedēļā vai pat mēnesī. Arī Latvijā ir nopērkams šāds recepšu medikaments, kas dzerams reizi nedēļā vai divās, – jāskatās pēc analīzēm, cik lielu devu katram vajag. Tomēr pētījumi pēdējā laikā vairāk sliecas uz to, ka labāk D vitamīnu uzņemt katru dienu.

TĀTAD OSTEOPĒNIJA IR NOVĒRŠAMA?

Svarīgi, cik cilvēkam gadu. Ja tas ir pusaudzis, protams, viņam ar D vitamīna un kalcija uzņemšanu un fizisko slodzi pietiks, lai kaulu masa pieaugtu. Sievietei līdz menopauzei arī kaulu minerālais blīvums strauji nesaruks, ja likvidē D vitamīna un kalcija trūkumu organismā. Pēc menopauzes? Arī var redzēt, ka osteoporozes process piebremzējas, kaulu blīvums tik traki vairs nesamazinās, kā tas būtu, ja D vitamīna un kalcija trūktu. Ja sievietei ir vienkārša, tikai primāra osteoporoze. Bet mēdz būt arī sekundārā osteoporoze, kad kaulu minerālais brīvums sarūk citu slimību ietekmē. Tad ar vienu pašu D vitamīnu situāciju neuzlabot.

JA SIEVIETES LIETO HORMONAIZVIETOJOŠO TERAPIJU JEB HAT?

Tad pirmajos piecos gados pēc menopauzes iestāšanās kaulu masas zudums nav tik straujš. Bet, cik ilgi HAT drīkst lietot, lai pasaka ginekologs, jo šai terapijai pastāv arī riski!

KĀ ĀRSTĒ OSTEOPOROZI?

Pašlaik osteoporozes ārstēšanā izmantotie specifiskie medikamenti nav jālieto katru dienu.

Ir vienreiz nedēļā dzeramas zāles, ir vēnā injicējamas reizi trijos mēnešos, reizi pusgadā vai gadā. Ir arī katru dienu injicējams medikaments, bet tas ir ļoti dārgs un vajadzīgs tikai ļoti smagas osteoporozes gadījumā.

Lasiet vairāk žurnālā ''Pērle'' 2020.gada oktobra izdevumā 

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas