news-img

Publicēšanas datums: 09.09.2021.

Paaugstināts urīnskābes līmenis

Ir konstatēts paaugstināts urinskābes līmenis. Vai tiešām paaugstināta urinskābe var novest līdz tādai nopietnai slimībai kā podagra? Atbild ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Baltijas Vēnu klīnika'' reimatoloģe Anda Kadiša

Daktere iesaka pievērst uzmanību veselībai, lai laikus ''noķertu'' podagru, ja tāda veidosies.

''Podagra ir iekaisīgs artrīts, ko padentiem ar paaugstinātu urīnskābes līmeni asinīs izraisa urīnskābes kristālu izgulsnēšanās locītavās un mīkstajos audos.

Urīnskābe veidojas ikviena cilvēka organismā vielmaiņas procesu rezultātā no purīniem. Parasti tā tiek izvadīta, bet podagras slimniekiem urīnskābe uzkrājas organismā.

Cilvēka organismā urīnskābei jāveidojas, taču ķermenim ir jāspēj to izvadīt. Urīnskābe var uzkrāties divu iemeslu dēļ - vai nu urīnskābe veidojas pārāk daudz, vai arī organisms nespēj ar to tikt galā. Stāvokli, kad urīnskābes organismā ir par daudz, medicīnā sauc par hiperurikēmiju.
Hiperurikēmiju veicina hroniskas vai progresējošas nieru slimības, hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens, ja tas netiek adekvāti ārstēts, cukura diabēts, aptaukošanās. Problēmas rašanos var ietekmēt arī medikamenti - galvenokārt tā sauktie diurētiskie līdzekļi, kas veicina urīna izdalīšanos, arī zāles, kas tiek lietotas pret paaugstinātu asinsspiedienu un citas. 

Paaugstināts urīnskābes līmenis vēl nenozīmē, ka cilvēks saslims ar podagru. Eiropā atkarībā no katras konkrētas valsts tradīcijām iedzīvotāju ēšanas paradumiem un sabiedrības vispārējā veselības stāvokļa hiperurikēmija sastopama līdz 47% iedzīvotāju, savukārt podagra salīdzinoši retāk - līdz 15%.

Podagra izpaužas ar ļoti spēcīgām sāpēm, lokālu pietūkumu un apsārtumu, paaugstinātu temperatūru ap locītavu, ar ievērojamu kustību traucējumu skartajā locītavā. Visbiežāk problēma skar kājas īkšķi, parasti - vienpusēji, bet var attīstīties arī jebkurā citā locītavā vai vienlaikus skart abus īkšķus. Podagras lēkme visbiežāk notiek naktī, un šie simptomi ļoti strauji saasinās 24 stundu laikā, turklāt tā sākas pēkšņi.''

 Lasiet laikrakstā ''Tautas veselības avīze'' Nr.9.

Saistītas ziņas

news-img
08.10.2021.

Kas liek veidoties polipiem?

news-img
27.09.2021.

Intīmā veselība un laba pašsajūta

news-img
05.10.2021.

Vai tu izmērīji holesterīna līmeni?

news-img
04.10.2021.

Mamogrāfija: viens izmeklējums var glābt tavu dzīvību!

news-img
04.10.2021.

Akūta caureja: kas jāņem vērā

news-img
04.10.2021.

Aizdomas par trombiem? Pārbaudies!

news-img
01.10.2021.

Iemesli kāju tūkšanai

news-img
01.10.2021.

Antibiotikas - bieds vai palīgs?

news-img
29.09.2021.

Kakls jākopj tik pat rūpīgi kā seja

news-img
28.09.2021.

Autiņbiksīšu dermatīts mazajiem

Visas ziņas